WordPress - chyba syntaxe

Jak ve WordPress opravit chybu syntaxe

Zajímá vás, jak opravit chybu syntaxe ve WordPressu?

Syntaxe je soubor pravidel pro psaní kódu, který se používá při tvorbě a úpravách šablon a pluginů. Chyba syntaxe v systému WordPress může způsobit, že se stránky nezobrazí správně, nebo se dokonce nezobrazí vůbec. Také může způsobit problémy s funkčností a bezpečností webu. Je důležité opravovat tyto chyby, aby bylo zajištěno správné fungování a zabezpečení webu.

Kdy může dojít k chybě syntaxe?

K chybě syntaxe obvykle dochází, když se snažíte do WordPressu přidat vlastní funkce a omylem jste něco přehlédli nebo někde část kódu chybí. Výsledkem je chyba parsování PHP a zobrazí se oznámení o chybě, jako např:

Parse error- syntax error, unexpected $end in /public_html/site1/wp-content/themes/moje-sablona/functions.php on line 123

V chybové zprávě je vždy uvedeno, co se v kódu neočekávaně objevilo, a místo, kde se chyba vyskytla (včetně řádku).

V našem příkladu je chyba v šabloně moje-sablona v souboru functions.php na řádku 123.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. V rámci služby klientům pomáháme i s diagnostikou a opravou webu.

Více informací

Používáním správné syntaxe se vyhnete chybám

Chyba syntaxe je obvykle způsobena drobnou, ale zásadní chybou v syntaxi kódu.

Syntaxe v kódu odkazuje na soubor pravidel, která určují, jak je možné v daném programovacím jazyce psát programy. Tato pravidla určují správnou strukturu a uspořádání kódu, včetně používání klíčových slov, operátorů, závorek, a dalších symbolů. Syntaxe umožňuje překladači nebo interpretu rozpoznat a zpracovat kód, aby mohl být spuštěn a vykonávat příslušné operace. Chyby v syntaxi způsobí, že kód nebude správně fungovat nebo se vůbec nespustí.

Může jít například o chybějící čárku nebo o závorku navíc, která celý skript rozbije. Vložili jste nedávno úryvek z webu? Aktualizovali jste nějaký plugin? Pak je pravděpodobné, že přesně víte, kde hledat.

Oprava chyby syntaxe pomocí FTP

Chcete-li chybu syntaxe opravit, musíte upravit kód, který tuto chybu způsobil. Můžete jej buď odstranit, nebo opravit syntaxi.

Začátečníci často propadají panice, protože tato chyba způsobí nedostupnost celého webu. Pokud jste kód vložili přes WordPress administraci v sekci Vzhled > Editor, pak je velmi pravděpodobné, že je celý WordPress zablokován.

Jediný způsob, jak to napravit, je získat přístup k naposledy upravenému souboru pomocí FTP. Návod najdete v článku Jak se připojit na hosting pomocí FTP klienta.

Po instalaci FTP programu se připojte ke svým webovým stránkám a přejděte k souboru, který je třeba upravit. V případě, že jste zapomněli, který soubor je třeba upravit, stačí se podívat na kód chyby. Chybový kód vám přesně řekne, který soubor a který řádek je třeba upravit.

Můžete buď odstranit naposledy přidaný kód, nebo kód napsat ve správné syntaxi. Jakmile budete s odstraňováním nebo úpravami kódu hotovi, uložte soubor a nahrajte jej zpět na server.

Poté navštivte svůj web, obnovte stránku a měli byste vidět, že váš web opět funguje.

Jak předcházet chybě syntaxe ve WordPressu

Abyste zabránili opětovnému rozbití WordPress webu, doporučujeme přidávat vlastní kód pomocí tzv. Code Snippets pluginů, mezi ně patří například WPCode. Plugin se nachází v oficiálním katalogu pluginů a je zdarma. Přečtěte si návod jak nainstalovat plugin do WordPress.

WPCode usnadňuje přidávání vlastních kódu do WordPress. Díky tomuto pluginu nemusíte přímo upravovat soubory šablony (například functions.php). Navíc je vybaven inteligentní validací kódu, která vám pomůže zabránit běžným chybám v kódu.

Při přidávání vlastního kódu WPCode automaticky detekuje případné chyby. Po najetí na chybu se zobrazí užitečné pokyny, abyste mohli chybu snadno opravit.

Doufáme, že vám tento článek pomohl opravit chybu syntaxe ve WordPressu.

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte email, ať o nic nepřijdete!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru