WordPress návody

3 způsoby jak nainstalovat plugin do WordPress

Autor příspěvku Tomáš Cirkl

WordPress plugin je část software, který nepracuje samostatně, ale jedná se pouze o doplněk, jenž do WordPress přidává novou funkcionalitu. V tomto návodě si ukážeme tři způsoby (přes administraci, z počítače a pomocí FTP), jak nainstalovat plugin do WordPress stránky.

Instalace WordPress pluginu přes administraci

Instalace WordPress pluginu přes WordPress administraci se využívá při instalaci pluginů, které se nacházejí v oficiálním katalogu pluginů na wordpress.org.

Ve WordPress administraci vyberte Pluginy → Instalace pluginů. Dostanete se na stránku s výpisem doporučených pluginů, která má vpravo nahoře vyhledávací políčko.

Instalace pluginů z oficiálního katalogu

Instalace pluginů z oficiálního katalogu

Do políčka stačí zadat jméno pluginu nebo klíčové slovo (v angličtině). WordPress automaticky prohledá katalog oficiální pluginů (wordpress.org) a zobrazí výsledky.

Výsledek vyhledávání pluginů

Výsledek vyhledávání pluginů

Pro instalaci pluginu stačí jen kliknout na tlačítko Instalovat, které se nachází v pravém horním rohu boxu pluginu.

Tlačítko pro instalaci pluginu

Tlačítko pro instalaci pluginu

Plugin se nainstaluje a zobrazí se tlačítko Aktivovat. Když na něj kliknete, plugin se aktivuje a je připraven k použití.

Tlačítko pro aktivaci pluginu

Tlačítko pro aktivaci pluginu

Instalace WordPress pluginu z počítače

Instalace WordPress pluginu z počítače se nejčastěji využívá při nahrání prémiových pluginů a pluginů, které se nenachází v oficiálním katalogu na wordpress.org, ale třeba na Github.

Ve WordPress administraci vyberte Pluginy → Instalace pluginů. V horní části stránky s výpisem doporučených pluginů se nachází tlačítko Nahrát plugin.

Tlačítko nahrát plugin

Tlačítko nahrát plugin

Když na něj kliknete, zobrazí se jednoduchý formulář pro výběr souboru z počítače. Plugin musí být zabalený v ZIP a obsahovat jen složku s názvem pluginu a v ní soubory pluginu. Všechny WordPress pluginy, které lze z internetu stáhnout (například na wordpress.org nebo codecanyon) jsou v tomto formátu připraveny.

Formulář pro instalaci pluginu z počítače

Formulář pro instalaci pluginu z počítače

Vyberte soubor v počítači a klikněte na tlačítko Instalovat.

Instalace pluginu z počítače

Instalace pluginu z počítače

Plugin se nainstaluje a zobrazí se nová obrazovka a odkazem pro Aktivaci pluginu nebo návratem na instalaci pluginů. Plugin aktivujte a je připraven k použití.

Aktivace instalovaného pluginu z počítače

Aktivace instalovaného pluginu z počítače

Instalace WordPress pluginu přes FTP

Instalace WordPress pluginu pomocí FTP se nejčastěji využívá při nahrávání těch pluginů z počítače, které nelze nahrát přes nahrát přes formulář nahrání pluginu z počítače ve WordPress administraci. Důvod může být například vetší velikost pluginu nebo nízké limity na hostingu.

K tomuto způsobu instalace WordPress pluginu bude třeba mít v počítači nainstalovaného FTP klienta (například FileZilla) a mít v něm nastavené připojení na hosting.

Návod, jak se připojit na hosting pomocí FTP klienta FileZilla, najdete v článku Jak se připojit na hosting pomocí FTP klienta.

Pomoci FileZilla se připojte na hosting a běžte do základní složky WordPress a pokračujte do složky wp-content/plugins/.

Složka s pluginy ve WordPress

Složka s pluginy ve WordPress

Sem přesuňte složku pluginu, který chcete do WordPress nainstalovat. Plugin musí být rozbalený.

Nahrávání pluginu

Nahrávání pluginu

Jakmile je přesun hotový, běžte do WordPress administrace a v levém menu vyberte Pluginy → Přehled pluginů. V seznamu pluginů by se měl nacházet i nově nahraný plugin, který stačí jen aktivovat.

Aktivace nahraného pluginu

Aktivace nahraného pluginu

O autorovi

Tomáš Cirkl

Baví mě Internet a zvláště pak redakční systém WordPress. Jsem pravidelným účastníkem a přednášejícím na WordCamp Praha a WordPress konferencích.

6 komentářů

  • Ak chcem aktualizovat plugin, musim ho najprv deaktivovat, pretoze mi to inac nejde. Je to v poriadku?

    • Chtělo by to zjistit chybu, kterou to při aktualizaci píše. Pak by s tím mělo jít něco udělat.

  • Jasně, pokud aktualizuješ z repozitáře, pak samozřejmě plugin necháváš aktivní. Jiná věc je, pokud musíš jít cestou nahrání zip souboru z počítače. Pak totiž musíš původní verzi pluginu dokonce smazat, jinak to hodí chybu, že složka už existuje.

  • Deaktivoval jsem plugin WooCommerce, teď se ale nemohu dostat do administrace – Please Activate WooCommerce Plugin First. Mohu ten plugin nejak jinak aktivovat, pripadne jak se dostat do administrace? Diky

Zanechat komentář

Black Friday 2022 ve světě WordPress (šablony, pluginy, služby)

Získejte více informací o WordPress!

Připojte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít informace, novinky a návody ze světa WordPressu.

Úspěšně jste se zapsali do našeho newsletteru. Děkujeme!

Tomáš Cirkl

Tomáš Cirkl

WordPress specialista

Blog WPlama.cz píši už více než 8 let. O WordPress přednáším a pořádám školení. Pro své klienty vytvářím a spravuji webové stránky.