shuttle

Kapitola 18 – Shuttle

Jak lidé experimentovali s různými způsoby, jak vydělávat peníze pomocí WordPress, začalo se měnit rozhraní. Mezi roky 2005 a 2006 zorganizovala WordPress komunita projekt ‘Shuttle’, který si dal za cíl opravit WordPress administraci. Cílem bylo vytvořit koherentní, odlišné administrační rozhraní wp-admin, které se zdědilo po b2.

Aktualizace měla modernizovat wp-admin za pomocí designu a bez nutnosti změny rozhraní nebo přidání nových funkcí. Pracovat se začalo po verzi WordPress 1.5, který vyšel se sadou administračních obrazovek zralých pro vylepšení.

WordPress admin 1.5
WordPress admin 1.5

Stejně jako problém řešení spamu i zde došlo k odhalení problémů ve vývojovém procesu. Projekt odhalil problém tvorby souvislého designu ve vývoji svobodného softwaru. Rozhodnutí o designu, které jsou obvykle vysoce subjektivní, se nezdají být vhodné pro veřejný proces. Aby mohli pracovat efektivně, projekt musel přijít s vylepšením stávajících metod.

Linusův zákon, zmíněný Ericem Raymondem, říká: “Je-li dost očí, jsou všechny chyby malé.” Jestliže je chyba v softwaru, učiňte kód dostupný spoustě lidí a někdo najde řešení. U problému s definovanou odpovědí to může značně zrychlit pokrok. Nicméně u designu, který je tak subjektivní, se designéři v Shuttle obávali, že by otevřený proces vedl k velkému počtu kuchařů v kuchyni a že konkurenční názory by vedly k patovým situacím.

Na rozdíl od vývojářů WordPress jádra, komunikovali členové Shuttle přes privátní e-mailový seznam, wp-design. Tento seznam byl otevřený, ale archivy nebyly veřejné. Přidat se do skupiny znamenalo se přihlásit a skupina vás musela schválit jako nového člena. Diskuze mezi členy naznačovaly, že se záměrně snažili udržet omezenou skupinu. “Otevřený e-mailový seznam by vyvolal takový ohlas s tak malým výsledkem, že by nebylo možné se pohnout vpřed,” vzpomíná Chris Davis.

Skupina zůstala malá se třemi hlavními designéry. Michael, Joen a Khaled. Ty podpořili kodéři odpovědní za zrealizování jejich vize. Skupina posílala mezi sebou designy, nabídla zpětnou vazbu na práci ostatních a proces opakovala. Soustředili se na specifické elementy, hlavně stránku Příspěvku (post.php). V průběhu projektu se přes skupinu poslalo dvacet osm různých verzí.

Verze 8
Verze 8
Verze 14
Verze 14
Verze 21
Verze 21
Verze 26
Verze 26

Jak designovací proces pokračoval, byly jednotlivé elementy projektu implementovány do WordPress. Jedna z nejranějších úprav rozšířila velikost pole pro název při úpravě příspěvku v posts.php.

Ve verzi WordPress 1.5
Ve verzi WordPress 1.5
Shuttle
Shuttle
Verze WordPress 2.0
Verze WordPress 2.0

Další změny při úpravě příspěvku v post.php sloučily elementy jako stav příspěvku, rubriky a autor.

WordPress 1.5
WordPress 1.5
Shuttle verze 8
Shuttle verze 8
WordPress 2.0
WordPress 2.0

Když vyšel WordPress 2.0 s úpravami ze Shuttle, nebyla zpětná vazba úplně pozitivní. Molly Holzschlad napsal: “Co WP2.0 získal na vzhledu, ztratil v praktičnosti”. Nejednotná implementace jejich vize bránila skupině vytvořit jeden soudržný design.

Projekt byl ovlivněn i dalšími problémy. Navzdory uzavřenému e-mailovému seznamu se postup zastavil z důvodu absence jasného vůdce pověřeného celkovou vizí. Když si někdo přečte archivy dnes, čte se to spíše jako diskuzní fórum zaměřené na design, než na komunikaci týmu soustředěného na jasný úkol. Tým Shuttle objevil, že skupina nezávislých designérů, každý s vlastními nápady, může plánovat práci na projektu stejně, jako e-mailový seznam plný hackerů.

Skupině trvalo dlouho, než dokončila práci. Dlouho diskutovala nad drobnými designovými prvky jako jsou zakulacené rohy a barevné přechody, než aby se raději zabývala základními potřebami WordPress uživatelů. “Nevím, jestli jsme dostatečně spolupracovali na získání jednotného pochopení všeho předtím, než jsme se pokusili aplikovat naše nápady na problém,” říká Michael. Mimo to měli přispěvatelé práci, které museli věnovat svůj čas, a tak se vše odehrávalo nárazově. Původní plán byl, že se kompletní redesign uskuteční během tří měsíců, v polovině dubna 2005 a později v září. Tým nakonec nestihl deadline pro WordPress 2.0 ke konci roku 2005.  Další termín (WordPress 2.1, který se nikdy neuskutečnil) byl stanoven na konec ledna, ale až v březnu 2006 dorazily designy.

Khaled byl ten, který poslal sadu náhledů s jeho vizí WordPress administrace.

Nástěnka
Nástěnka
Tvorba příspěvku
Tvorba příspěvku

Zbytek skupiny si jeho designy zamiloval a vývojáři začali kódovat. Vývoj se však stále táhl. V půlce dubna Michael Heilemann odešel od projektu s tím, že musí upřednostnit další závazky. Stejný měsíc Khaled požádal, zda Matt nebo Ryan se někdy dostanou k implementaci jeho návrhu. Odpověď určila redesignu průměrnou prioritu.

14. května 2006 publikoval Khaled celou sadu designů na jeho blog a přivedl projekt Shuttle k jeho konci. Stále si myslel, že se změny provedou včas. Neprovedly. Khaled a další členové skupiny se cítili nedocenění a postupně se z komunity vytratili. Chris Davis a Michael Heilmann se přesunuli od WordPress k Habari.

Největším neúspěchem projektu Shuttle nebyly návrhy nebo implementace, ale samotný proces. Aby se předešlo tomu, že se zahltí velkým množstvím názorů, skupina se uzavřela od komunity, což vytvořilo novou sadu problémů.  Izolováním od vetší části komunity ztratili kontakt s vývojovým procesem. Uzavřením projektu omezili příležitost pro ostatní nadšence vstoupit do projektu a posunout ho vpřed. Na každého, kdo se těšil, že uvidí velkolepý redesign WordPressu, tam byla další osoba, která byla naštvaná, že požehnaná skupina návrhářů pracuje soukromě na něčem, na čem se měla podílet celá komunita.

V jednom z posledních e-mailu v seznamu wp-design, Matt vytyčil několik věcí, které se naučil o designování svobodných projektů:

  • Práce by se neměla dělat soukromě.
  • Designová komise nefunguje, lepší je vše rozdělit na úkoly a nechat jednotlivé lidi se soustředit na vybranou sekci.
  • Soustředit se na mnoho postupných změn raději, než na obrovský redesign (skončíte na stejném místě, ale patrně dříve).
  • Postupně dokumentovat proces a rozhodování.
  • Kódovat současně s designem (a opakovat).
  • Nepřehánět to, očekávání se vymknou kontrole.
  • Vyvarovat se vykrádání vlastností do designu.
  • Stanovit si termín a držet se ho.

Tyto principy ovlivnily vztah mezi designem a vývojem WordPress, pomáhají budoucím designovým projektům vyhnout se problémům, kterým čelila skupina Shuttle.

Zdroj: Milestones: The Story of WordPress – 18. Shuttle

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte e-mail, ať o nic nepřijdete!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru