svoboda

Kapitola 9 – Svoboda nula

Na začátku roku 2004 byl Movable Type nejpopulárnější samostatnou blogovací platformou. Služba blogcensus.net uváděla, že v únoru 2004 Movable Type používá až 70% blogů běžcích na vlastním řešení. Byl využíván po celém světě jednotlivci i velkými médii.

13. května 1004 Six Apart (společnost za Movable Type) oznámila změnu licence pro Movable Type. Movable Type 3.0, nejnovější verze, vyšla s licenčním omezením, které znamenalo, že uživatelé nejen, že museli platit za software, který byl zdarma, ale platit i za jeho další instalaci. Uživatelé Movable Type byli naštvaní a znepokojení ohledně změny licence a využili své blogy, aby to řekli světu. Anil Dash (anildash), viceprezident a šéf v Six Apart řekl:

Nikdo do této chvíle neměl publikum, kde by každý z něj měl svůj vlastní blog. A nikdo předtím nečelil takové bouři na sociálních médiích. A nyní můžete vidět, že společnost s rychlým občerstvením vytvoří stupidní tweet a jen počítá “Libí se mi”. Jsou prostě takové, oh, ok, propustili jsme internistu, je nám líto, že se to stalo znovu, tady je hashtag jak se omlouváme, darovali jsme…skoro jako kdyby měli seznam, kterým prochází. Dokonce si toho ani nikdo nevšímá, pokud to není něco skutečně neslýchaného. Ale to se zatím nestalo. A převážně proto, že nikdo předtím neměl hodně zákazníků, kteří jsou blogeři. Možná máte jednoho, ale aby každý jeden z nich byl blogger.

Respektovaný programátor a blogger Mark Pilgrim, napsal jeden z nejvlivnějších příspěvků o změně licence. V jeho příspěvku Freedom Zero připomíná, že zatímco Movable Type byl “zdarma”, nebylo to podle definice Free Software Foundation a zatímco zdrojový kód může být dostupný, nejedná se o otevřený software jak je definováno v Open Source Initiative. Popsal Movable Type jako být “zdarma až moc”; vývojáři mohou hackovat kód a přidávat do něj své funkce a protože nemůžou redistribuovat modifikace, tak nemohou sdílet úpravy a všichni jsou spokojeni.

Pilgrim, jako ostatní uživatelé Movable Type sledoval jak Movable Type 2.6 upadá, zatímco Six Apart se soustředí na jejich rostoucí platformu: Typepad. On a další čekali na Movable Type 3.0 jen, aby zjistili, že nové funkce jsou nedostatečné a horší než nový licenční plán. A “zdarma až moc” vlastně již zdarma vůbec neznamená.

Aby jeho stránka mohla běžet dále, měl Pilgrim zaplatit $535. Místo toho, aby zaplatil tyto peníze Six Apart, rozhodl se je darovat na WordPress. Napsal:

Svoboda 0 je svoboda pustit program, k jakémukoliv účelu. WordPress mi tyto svobody dává, Movable Type ne. Nikdy nedával, ale byl dostatečně zdarma, tak jsme se dívali jiným směrem. Včetně mě. Ale Movable type 3.0 tyto pravidla změnil a posadil mě mimo trh. Neměl jsem svobodu pustit program k jakémukoliv účelu, měl sem pouze limitované možnosti svobod, které Six Apart vybral za mě. A každá další verze z těchto svobod ubírala. S Movable Type 2.6 bylo dovoleno provozovat 11 stránek. Ve verzi 3.0 by mě toto právo stálo $535. WordPress je svobodný software. Tyto pravidla se nikdy nezmění. V případě, že by se WordPress komunita rozpadla a vývoj skončil, nová komunita se může zformovat kolem opuštěného kódu. Už se to jednou stalo. V extrémním případě, kdy by každý přispěvatel, včetně těch původních z b2, souhlasil se změnou licence na více restriktivní, stále si můžu udělat fork pod licencí GPL a založit novou komunitu kolem něj. To je vždy cesta vpřed. Není zde žádný konec. Movable Type je na konci. Pokud se funkce placeného softwaru přiblíží k nule, tak je software na konci. Tato stránka nyní běží na WordPress.

Pilgrimův příspěvek byl jedním z faktorů, který vedl k exodu z Movable Type na WordPress. Dokonce i když byli uživatelé ochotni platit za jejich webové stránky, co by se stalo, kdyby Six Apart zase změnili jejich licenci? Kolik bude stát Movable 4.0? Kolik stránek budou moci uživatelé provozovat? Pro Six Apart bylo až moc jednoduché změnit pravidla, ale pravidla WordPress se pod licencí GPL nikdy nezmění.

Six Apart utvrdil WordPress komunitu. Pomohlo to v růstu WordPress platformy. Nespokojení uživatelé Movable Type potřebovali blogovací platformu, která byla flexibilní a bez omezení. Mark Pilgrim je nasměroval na WordPress a komunita ráda pomohla lidem s migrací. Andrea Rennick (andrea_r) byla uživatel Movable Time a vzpomíná:

To bylo poprvé co lidé začali říkat: “Ahoj, tady je tahle alternativa” a pak to začalo. Tady je alternativa. Používání je jednoduché. Můžeš si vytvořit více instalací. Můžeš si vytvořit několik blogů na jedné platformě a je to super jednoduché na instalaci na vlastním hostingu a také na sdíleném hostingu.

Graf sourceforge zobrazující nárůst stažení mezi dubnem a květnem 2004
Graf sourceforge zobrazující nárůst stažení mezi dubnem a květnem 2004

Počet stažení na SourceForge se více než zdvojnásobil z dubnových 8 670 na 19 400 stažení v květnu. Na IRC kanálu bylo rušno. Craig Hartel vzpomíná: “Viděli jsme příležitost přivést lidi, kteří s námi sdílí vášeň na WordPress. Možná by zjistili, že WordPress je stejně tak dobrý, pokud ne lepší, než Movable Type. Strávili jsme na fóru spoustu času, abychom dokázali, že jsme silná komunita a že nejsme ten typ komunity, který jen napíše nějakou informaci a pak se sami postarejte.”

Rozhodnutí nepřepsat platformu bylo důležité. Pokud by se komunita ponořila do přepsání, nemuselo by to být hotové pro všechny tyto nové WordPress uživatele. Místo toho bylo vše připraveno. Po týdny se každý soustředil na pomoc s přechodem. Vývojáři psali skripty, které pomohli lidem usnadnit přesun z Movable Type do WordPress. Blogeři napsali návody jak migrovat z Movable Type na WordPress. Na blogu WordPress.org je příspěvek o licenci Movable Type, připomínající, že GPL “zajišťuje plnou kontrolu nad zdrojovým kódem a jeho dostupnosti zdarma”. A WordPress měl svou první zmínku na Slashdot, jako svobodný software zdarma a alternativa k Movable Type.

WordPress komunita aktivně usilovala o lidi, kteří nebyli spokojeni s Movable Type a navrhovala přesun na WordPress. Anil pamatuje, “Odpovídala jsem v komentáři na každý příspěvek na blogu, kde si lidé stěžovali a viděla jsem každý příspěvek, kde Matt psal ať zkusí WordPress. ”

Pilgrim byl jedním z mnoha prominentních lidí, kteří se přestěhovali z Movable Type na WordPress. Další významný člověk byl Molly E. Holzschlag. Společně s Porter Glendinning, Moly napsala knihu o Movable Type, Teach Yourself Movable Type in 24 Hours, která byla publikována stejný týden jako Movable Type. Byli zde i lidé, kteří přešli z jiných důvodů než kvůli licenci. Byli frustrovaní z funkcionality Movable Type. Pro Om Malika mělo Movable Type 3.0 prostě mnoho chyb.

Když Six Apart změnilo licenci Movable Type, zničila vztah mezi vývojáři a uživateli. Bylo zřejmé, že Six Apart drží všechny trumfy. Kdykoliv mohli zvednout cenu, změnit licenci a změnit pravidla. Licence chránila vývojáře. WordPress, na druhou stranu, měl licenci, který chrání jeho uživatele a bylo to toto zaměření na uživatele, které způsobilo masivní přechod od Movable Type. Mnoho z jeho uživatelů se k WordPress přesunulo, protože se chtělo stát dlouhodobým členem komunity. Byla to první z mnoha událostí, kdy WordPress licence, GPL, rozproudila komunitu a její pozitivní efekt byl viděn na WordPress od samotného malého forku b2 až po samostatnou blogovací platformu.

Zdroj: Milestones: The Story of WordPress – 9. Freedom Zero

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte email, ať o nic nepřijdete!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru