Mnoho z prvních WordPress vývojářů začínalo jako podpora na fóru. Podpora byla také vstupní bod pro lidi, kteří pracovali na jejich zájmech v projektu. Uživatel nainstaloval platformu, narazil na problém a navštívil podpůrné fórum, kam vložil svůj dotaz. Uživatel na fóru zůstal, procházel jej, chatoval v místnostech. Pak někdo položil dotaz a on znal na něj odpověď. Mark Riley (Podz) byl jedním s prvních WordPress.org moderátorů na fóru. „Každý den jste pro někoho hrdinou, že?“, říká. „Není nic takového, jako když někdo říká děkuji. Jé, ty jsi to opravil! Funguje! Pak si myslíte, super, tohle se mi líbí. Budu v tom pokračovat.“
Komunita přispěvatelů rostla paralelně s komunitou vývojářů. Vývojáři psali kód, další přispěvatelé pomáhali s podporou a dokumentací. Lidé vyzkoušeli WordPress, líbil se jim a chtěli pomoci. Craig Hartel (nuclearmoose) byl jeden z prvních přispěvatelů. Přihlásil se na WordPress.org v říjnu 2003. Jako mnoho přispěvatelů i jeho zajímalo blogování a měl zkušenosti s programováním. „Neměl jsem žádné specifické zkušenosti,“ říká, „ale nebylo nic lepšího, než do toho skočit. Rozhodl jsem se najít způsob, jak se zapojit.“ Položil dotaz, řekl, že chce pomoci a poté se připojil na IRC kanál. „Uvědomil jsem si, že zapojení je hlavně o tom něco dělat.“
Na uživatele zaměřený projekt znamená, že mohou pomoci lidé z různého prostředí. Někdo odpoví na dotaz na podpůrném fórum, napíše dokumentaci nebo se zapojí do diskuze na IRC kanálu. Někteří přispěvatelé zjistili, že vývojáři nejsou vždy dobří s vysvětlováním věcí netechnicky zdatným uživatelům, a tak mohli přeložit „vývojářskou mluvu“ do té uživatelské. Tito přispěvatelé byli vlastně takoví advokáti pro uživatele. Mark Riley byl například často vidět na fóru a zároveň pracoval na vývoji. Jak se vývojáři více ponořovali do vývoje softwaru a začali jej méně používat, byla důležitost těchto advokátů čím dál tím více třeba.
Nedlouho poté, co byl WordPress vypuštěn, začali se objevovat blogy věnované jeho platformě. První blog byl Weblog Tools Collection (WLTC), který Mark Ghosh (laughinglizard) původně zamýšlel spustit, aby pokryl všechny typy blogovacích nástrojů. Byl prvním z mnoha komunitních blogů WordPress, následoval Wordlog od Carthik Sharma (Carthik) a Lorelle on WordPress od Lorelle VanFossen (lorelle).
Toto byla místa mimo oficiální kanály, kde se lidé shromažďovali — kde nadšenci mohli psát o rostoucí platformě, poskytovat informace, návody a komentáře. Někteří se soustředili na návody, sdílení zkušeností, jak určitě věci ve WordPress udělat, další vytvořili seznam pluginů a šablon, které přitahovali pozornost. Tamba2 blog od Mark Riley byl například domovem pro populární návody. Lorelle VanFossen, která psala mnoho populárních návodů, přesouvala její práci do oficiální dokumentace WordPress. Autoři brzy zjistili, že lidi zajímá, co jim říkají. „Najednou se mi dostalo zájmu za to, že vím hodně a popravdě moc toho nedělám,“ říká Mark Ghosh, „a to mě opravdu potěšilo.“ Komunita ho respektovala a pobídla ho k pomoci na fóru, psaní vlastních pluginů a většímu zapojení. Příspěvky na WLTC o platformách jako Movable Type rychle skončili a skoro všechny příspěvky se začaly týkat WordPress nebo způsobů, jak z jiných platforem migrovat na WordPress.
WLTC získalo 12 000 – 15 000 unikátních přístupů denně, ale Mark nikdy nebyl zcela schopný využít této návštěvnosti. Provozování zaměřeného komunitního blogu vyžaduje spoustu práce a negeneruje moc velký přísun peněz. „Mnoho lidí, kteří přišli na WLTC chtěli novinky o pluginech nebo je zajímalo jak udělat X, Y nebo Z. Chtěli zkusit najít tuto informaci a kvalita byla nízká.“ Tito návštěvníci neměli pro stránky velkou hodnotu v rámci reklamy. Nicméně WLTC hrál hlavní roli v komunitě vývojářů WordPress. Poskytoval domov pro diskuzi a debatu mimo WordPress.org.
Protože projekt přitahoval tolik blogerů, není žádné překvapení, že po šesti měsících od začátku se zde začali objevovat hlasy po dokumentaci. Uživatelé ji potřebovali a byli zde i lidé ochotní ji psát. Lidé odpovídající na dotazy viděli tuto potřebu — uživatelé pokládali ty samé dotazy stále dokola. S dobrou dokumentací by si mohli pomoci sami. V říjnu 2003 byl sestaven první emailový seznam WordPressu — o diskuzi k WordPress dokumentaci.
První schématická dokumentace byla na stránkách WordPress.org, ale postrádala obsah. Byly zde stránky, které obsah slibovaly v budoucnu:
V prosinci 2003 byla spuštěna WordPress wiki. Nyní mohl jakýkoliv přispěvatel pomoci s dokumentací. Svobodný software často používá wiki pro jeho dokumentaci. Výhodou je, že kdykoliv může jednoduše upravovat obsah. Některé wiki požadují přihlášení, zatímco u jiných může upravovat kdokoliv. Nevýhoda u wiki je, že přispěvatelé se musí naučit nový nástroj s novými syntaxemi pro tvorbu obsahu. To je částečně komplikované, když je svobodný software redakční systém. Budoucí problém je ten, že bez plánování to pak může být nepřehledné, zastaralé a složité k procházení.
Původně byla wiki navržena jako doplněk k oficiální dokumentaci. Vstupní stránka informovala návštěvníky, že to je „navrženo pro nás, abychom mohli společně pracovat na projektech“. Zatímco vývojáři pracovali na vydání WordPress 1.0 v lednu 2004, další členové komunity pracovali zuřivě na wiki.
Toto vše bylo v kontrastu s opuštěnou prací na oficiální dokumentaci. Byly vytvořeny často kladené dotazy a šablona dokumentace. Ale většina dokumentace byla napsána na wiki.
Zatímco oficiální dokumentace připadala formální a tuhá — místo pouze pro oficiální dokumentaci — wiki byla plná informací. V červenci 2004 se wiki stala hlavní dokumentací pro WordPress. Potřebovala ale jméno. Na IRC kanálu WordPress (monkinetic) navrhl „Codex“. Komunita to milovala. Matt o něm řekl: „krátké, skvělé a totálně toto slovo vlastníme na Googlu“.
Psaní dokumentace pro WordPress není vždy jednoduché, částečně kvůli těmto prvním několika rokům. V příspěvcích na WordPress.org, Cena Mayo (cena), která se zhostila role informátora na WordPress.org blogu, vypíchla nějaké problémy:
Část problému je rapidní změna samotné tváře WordPress. Současná verze je 1.2-alfa, s prakticky každodenními aktualizacemi, které budou v další oficiální verzi, je velmi rozdílná od verze 1.0.1/1.0.1 a dokonce také .72.
Se změnou souborové struktury, přidávání nových funkcí, nových šablon nebo nových tabulek se psaní oficiální dokumentace muselo jevit jako skoro bezvýznamná práce. V dubnu 2004 se software měnil tak rychle, že dokumentace byla skoro zastaralá. S WordPress 1.2 vydaným v květnu, muselo být spoustu dokumentace napsáno. Ale těsně před zveřejněním se stalo něco, co odlákalo pozornost přispěvatelů od tvorby dokumentace a psaní kódu, něco co spojilo celou komunitu.
Zdroj: Milestones: The Story of WordPress, 8. Support and Documentation