Pro začátečníky: Jak ve WordPressu vytvořit rubriku a podrubriku

Strukturování obsahu do přehledných organizačních prvků je důležitým aspektem pro vytvoření dobře čitelného webu. Základní stavební kámen organizace článků ve WordPressu tvoří rubriky. V případě rozsáhlejších magazínů můžete doplnit i podrubriky. Vhodným zařazením do rubrik docílíte lepší nalezitelnosti informací, které návštěvník hledá.

Jak vytvořit rubriku

Existuje několik způsobů, jak ve WordPressu vytvořit rubriku. Nejběžnějším z nich je přejít v administraci do sekce Příspěvky -> Rubriky. – zobrazí se stránka rozdělená na dvě části. V té levé najdete formulář pro vytvoření nové rubriky a v pravé části pak seznam stávajících rubrik.

Formulář pro tvorbu rubriky
Formulář pro tvorbu rubriky

Formulář pro tvorbu rubriky je poměrně jednoduchý, ale pro jistotu si rozebereme jeho jednotlivé prvky.

Název – jméno rubriky.

Název URL – jedná se o URL adresu dané rubriky. Toto pole nemusíte vyplňovat. Použijete ho jedině v případě, kdy chcete mít jiný název rubriky než její URL adresu. URL adresa příspěvku se zobrazuje jedině v případě, že u WordPressu využíváte “pěkné URL adresy”. Jestli nevíte, o co jde, prohlédněte si náš článek WordPress SEO optimalizaci.

Struktura URL odkazu rubriky bude vypadat takto:

http://www.jmenostranky.cz/category/nazev-rubriky/

*slovo category je možné upravit v Nastavení -> Trvalé odkazy.

Hierarchie – díky této položce můžete vytvářet strukturu rubrik. V případě, že vytváříte hlavní rubriku, můžete jej přeskočit. Jestliže ale chcete vytvořit podrubriku, zvolte si z nabídky rubriku nadřazenou.

Struktura URL odkazu podrubriky bude vypadat takto:

http://www.jmenostranky.cz/category/nazev-rubriky/nazev-podrubriky/

Popis – jedná se o podrobnější popis rubriky. Šablony jej mohou například zobrazit v rubrice, jako je tomu tak u nás, nebo tento text může být využit jako pro SEO účely, jako meta description dané rubriky. Možností je mnoho a vždy záleží na vybrané šabloně. Nemusíte se tedy s vyplňováním obsháhlého popisu trápit, pokud vaše šablona tuto položku nikde nezobrazuje.

Druhým způsobem, jak vytvořit rubriku je při tvorbě příspěvku.

V detailu příspěvku máte po levé straně box s názvem Rubriky, který obvykle využíváte při umístění příspěvků do dané rubriky. Na spodní části boxu je odkaz + Vytvořit novou rubriku.

Tvorba rubriky z příspěvku
Tvorba rubriky z příspěvku

Klikněte na odkaz. Zobrazí se textové pole a roleta. Textové pole slouží k napsání názvu rubriky a roleta k určení její hierarchie. Pokud vytváříte hlavní rubriku, roletu můžete přeskočit a vyplnit pouze název. Nakonec klikněte na Vytvořit novou rubriku.

Tvorba rubriky z příspěvku detail
Tvorba rubriky z příspěvku detail

Doporučuji tuto metodu nepoužívat, protože chybí struktura URL rubriky a popis rubriky. Pro vyplnění těchto dvou údajů se musíte v administraci WordPressu vrátit do sekce Příspěvky -> Rubriky a chybějící údaje vyplnit tak, že umístíte kurzor myši nad danou rubriku a kliknete na Upravit.

Přes úpravu rubrik popsanou v odstavci výše můžete změnit veškeré údaje rubrik. Ať třeba Název, Hierarchi, URL adresu nebo popis.

Poznámka: nevytvářejte rubriku pro každý příspěvek zvlášť. Raději se snažte tvořit obecnější rubriky, kde bude více příspěvků.

Rubrika vs. Kategorie – běžnému uživateli je bližší význam kategorie, ale jedná se o jedno a to samé. Slovo rubrika se v našem článku objevuje z toho důvodu, že čeští překladatelé zvolili tento termín a my prostě jen dodržujeme terminologii.

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte email, ať o nic nepřijdete!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

35 názorů na “Pro začátečníky: Jak ve WordPressu vytvořit rubriku a podrubriku”

 1. Dobrý den, existuje prosím možnost rubriku přesměrovat na “externí” url? Děkuji Vlastik

  1. Tomáš Cirkl

   Dobrý den, nejsem si jistý co přesně máte na mysli. Jestli když někdo klikne na jméno rubriky je přesměrován na jiný web?

 2. Dobrý den,
  jakým způsobem je možné přidat ten popis rubriky do šablony, která jej nepodporuje? Jde to nějak jednoduše? Ideálně v child-theme?

  Díky moc

 3. Dobrý den, je možné udělat odkaz v nějaké stránce či příspěvku přímo na konkrétní rubriku? Mám vytvořenou strukturu rubrik a podrubrik, ve kterých mám různé příspěvky. Potřebuji ale na rubriky odkazovat nejen z menu ale také přímo z textu nějakého příspěvku či stránky.

  Děkuji za odpověď.

 4. Zdravím. Na stránce se zobrazuje jenom 5 příspěvků. Mám jich tam ale víc. Kde se nastaví aby se zobrazily všechny? Děkuji.

 5. Zdravím, mám tento problém – vytvořil jsem dvě rubriky, z nichž jednu dal přímo do menu jako hlavní a druhá je podřízená. Když udělám nový příspěvek, a přiřadím ho pouze do podřízené rubriky, zobrazuje se mi i v hlavní rubrice. Jde to nějak udělat, aby se mi zobrazoval jen v dané podřízené rubrice a ne i v nadřazené? V hlavní nadřazené rubrice by se mi tak totiž zobrazovaly i všechny příspěvky ze všech podrubrik v menu, což nechci. Pomocí statické stránky to řešit nechci, chci vkládat jednotlivé příspěvky do příslušných rubrik a zobrazovat je jen v daných rubrikách. Předem díky moc za odpověď.

 6. Zdravím,

  Mám podobný dotaz. Chtěl bych udělat rubriky v menu a do rubrik vkládat příspěvky, tak aby se nezobrazovali na hlavní stránce, respektive ty, které tam nebudu chtít je to možné, díky?

  ( tolik čárek.. 😀 )

  1. Tomáš Cirkl

   Ano, řešeních je několik. Například: udělej si speciální rubriku pro hlavní stránku a nastav si ji tam. Příspěvek se ti na hlavní stránce zobrazí tedy jen v případě, že ho do té rubriky přiřadíš.

 7. To mě taky napadlo, problém je když dám statickou stránku že můžu volit pouze mezi stránkami, rubriky tam vůbec nemám 🙂

  Jedná se o šablonu i-max lite

 8. Výše zmíněné pluginy zrovna moc funkční nebyli, možná má šablona je nebrala tak jsem použil tento plugin Specify Home Hidden Categories a vypadá funkčně, dělá přesně co dělat má a je jednoduchý :). Ale dík.

 9. Mám rubriku, příspěvěk přiřazený v ní taky, ale přesto se mi zobrazuje jen na úvodní stránce. Když kliknu na název rubriky, nic to nenalezne (žádný příspěvek, hláška je “Je nám líto, ale nebyly nalezeny žádné výsledky pro váš požadavek. Možná, že vyhledávání vám pomůže najít související obsah.”) kdepak je pejsek zakopán?

 10. Dobrý den, mám rubriku jako záložku v menu a pokud zobrazím stránku s příspěvky v rubrice, zobrazuje se mi v horní části stránky název té rubriky a posouvá mi příspěvky dolů, což nechci. Lze nějakým způsobem tento název nezobrazovat. V Joomle se kterou jsem doposud pracoval to jde, ale jak ve WordPressu netuším. Děkuji za odpověď. David

  1. Tomáš Cirkl

   Asi nejjednodušší způsob bude upravit šablonu a ve zdrojovém kódu ten nadpis v rubrice/archivech odstranit.

 11. Zdravím, mám vytvořenou podrubriku, v adminu ji vidím jako podřazenou rubriku jiné, ale na webu se nerozbalí. Přitom jsem ještě před pár dny vytvářela rubriky a podrubriky a všechny se rozbalují. Tak nevím…

 12. Dobrý den,

  rád bych smazal seznam rubrik nad titulkem příspěvku. Je to možné? Rubriky bych chtěl zachovat.

  1. Tomáš Cirkl

   Zdravím,

   ano to jde. Ale bude to třeba udělat pomocí child theme nebo zásahem do šablony. (pokud to nejde přes nastavení šablony vypnout)

   1. Zásahem do šablony to klidně udělám, akorát nevím, jak na to. A ještě bych (zřejmě stejným způsobem) chtěl změnit šířku levého sidebaru a taky nevím.

    1. Tomáš Cirkl

     To je takhle těžké říci. Zkusil bych single.php. Co se toho sidebaru týče pak style.css.

 13. Zdravím, bylo by možné mi zaslat funkci, která přestane ve výpisu článku zobrazovat hlavní rubriku, ale jenom pod rubriky? Mám web, který má v menu hlavní rubriky a proto není nutné je zobrazovat v náhledu a výpisu článku. Předem děkuji za ochotu.

 14. Andrea Vránová

  Dobrý den,

  na svém blogu jsem si vytvořila rubriky. Na úvodní stránce se mi normálně rozbalují. Problém vzniká, když vytvořím příspěvek – zaškrtnu příslušnou nadřazenou a podřazenou rubriku, příspěvek zveřejním, ale v rubrice se mi žádné příspěvky nezobrazují. Všechny se mi ale zobrazují na úvodní stránce, což chci.

  Jak to udělám, aby se mi příspěvky zobrazovaly i v rubrikách?

  Mám šablonu Zeal. Neumím programovat a v kódech se nevyznám, moc ocením “lidový popis”. 🙂

  Děkuji.

  1. Dobrý den,

   nevím, kde to voláte, ale pokud používáte funkci. Například wp_list_categories má parametr hide_empty, který když nastavíte na 0, tak to zobrazí i prázdné rubriky.

 15. Dobrý den, tento článek je už 3 roky starý a wordpress prošel od té doby nejspíše spoustou novinek… NaPC ho mám v AJ, je trošku jiný a mě dělá problém psát články do rubrik. Přes Customize jdu do Menus-kde si vytvořím Primary menu a v něm rubriky.Ale když do něj chci psát články, nejsou v rubrice jako jednotlivé články, ale jako jeden velký ke kterému se pořád jen připisuje…Jak prosím psát články do rubrik?? Děkuji

  1. Zdravím,

   tento článek a postupy v němu vedené jsou stále aktuální a rubriky vytvoříte v Příspěvky -> Rubriky a pak do ně jen dané příspěvky při jejich editaci vložíte.

 16. Zdravím, ráda bych se zeptatal jaký je rozdíl mezi rubrikou a portfolio? Děkuji za vysvětlení Lucie

  1. Dobrý den,

   rubrika je taxonomie pro příspěvky (nebo vlastní typ příspěvků) a slouží k jejich tříděná. Portfólio nejčastěji v šablonách bývá (například v Divi tomu tak je) vlastní typ příspěvků.

 17. Dobrý den,
  ať dělám, co dělám, nemůžu „Příspěvky“ rozbalit. Nemám tam tu možnost, takže rubriky mohu vytvářet jen přes jednotlivé články. Nemám zatím business tarif, koupila jsem si jen osobní, nemůže to být tím?
  Mockrát děkuji za odezvu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru