Child šablona by měla být nedílnou každého WordPress webu, který používá šablonu staženou z WordPress.org, koupenou z nějakého online tržiště nebo specializovaného vývojářského studia.
Child šablona umožňuje provádět úpravy rodičovské šablony bez toho, abyste museli měnit její originální kód. Při tvorbě child šablony se vytváří oddělené soubory, kterými se vybraná šablona upravuje. Díky tomu je aktualizace rodičovské šablony snadná a nikdy při ní nezničíte provedené změny. Dobré je také to, že child šablonu můžete kdykoliv deaktivovat a vrátit se k původní šabloně. Child šablonu je dobré vytvářet automaticky při tvorbě WordPress stránky nebo při změně šablony. Jestliže už máte šablonu aktivní a rozhodnete se vytvořit a aktivovat child šablonu, může v některých případech dojít k drobnému rozhození stránek. Nicméně obvykle stačí jen provést pár nastavení a je vše v pořádku.
V tomto návodu si ukážeme jak jednoduše vytvořit child šablonu pomocí pluginu. Tento způsob je vhodný pro začátečníky i pokročilé. Pokud si však chcete child šablonu udělat sami, pak návod najdete v článku Jak vytvořit child theme a proč ho využívat.
Jak vytvořit child šablonu pomocí pluginu
Nainstalujte a aktivujte plugin Orbisius Child Theme Creator. Plugin se nachází v oficiálním repozitáři a můžete jej instalovat přímo z WordPress administrace.
Po aktivaci pluginu běžte do sekce Vzhled -> Orbisius Child Theme Creator.
Najdete zde seznam všech šablon aktuálně nahraných do WordPress. Všimněte si, že pod každou šablonou jsou tři zaškrtávací políčka a tlačítko Create Child Theme (Vytvořit child šablonu).
- Switch theme to the new theme after it is created – po vytvoření child šablony ji automaticky ve WordPress aktivuje.
- Create a blank functions.php file – vytvoří prázdný soubor functions.php v child šabloně.
- Customize title, description etc. – po zaškrtnutí se zobrazí formulář, kterým můžete ovlivnit informace o šabloně.
Při zaškrtnutí Customize title, description etc. můžete upravit:
- Title – název šablony.
- Description – popis šablony.
- Theme Site – domovskou stránku šablony
- Author Name – jméno autora.
- Author Site – stránku autora.
- Version – verzi šablony.
Komentář: Obvykle při tvorbě child šablony zaškrtávám pouze první dvě možnosti. Pokud však vytváříte web pro klienta, je v některých případech dobré tuto možnost využít.
Jakmile zaškrtnete možnosti, které chcete při tvorbě child šablony využít, klikněte na tlačítko Create Child Theme.
Jestliže se všechno povedlo, uvidíte v horní části stránky zelený box s informací, že je child šablona vytvořená. Obsah této zprávy se může lehce měnit v závislosti na tom, zda jste zaškrtly či nezaškrtly dané možnosti.
Nyní máte child šablonu vytvořenou a můžete s ní dále pracovat, jak budete potřebovat. Tímto způsobem si můžete child šablon vytvořit kolik chcete (dokonce i pro 1 rodičovskou šablonu).
Případně můžete zkusit alternativu Child Theme Configurator. Pokud zkusíte, dejte v komentářích vědět, který je podle vás lepší.
Dobrý den, child šablonu jsem se nikdy neodvážil vytovřit, nyní si nejsem jistý, jestli by to řešilo mou situaci. Mám šablonu, kterou jsem z obav před ztrátou změn dlouho neupgradoval. Kdybych z ní nyní vytvořil child, zůstanou všechny změny a nastavení zachovány? Nebo jsem to už “prošvihl”?
Díky moc za radu, Pavel.
Bohužel změny nezůstanou. Child šablona právě slouží k tomu, že se přes ní dá ovlivnit rodičovská šablona. Pokud nyní vytvoříte child šablonu tak bude “prázdná”. Musel byste změny nejdříve přenést do child šablony a poté až aktualizovat rodičovskou.
Děkuji, v tom případě budu muset být hodně opatrný. Díky za článek!
Doporučuji si udělat zálohu šablony před aktualizací.
Zdravim a dekuji za supr navod. Mam dotaz, s WP si hraju teprv tri dny, zatim na pokusnem webu, a uz jsem si samozrejme prekopal barvicky apod. v puvodni sablone. Mam nejakou moznost to vytvoreni provest ted? Pripadne jak? Staci ulozit si css jako txt a pak prekopirovat do childu? Nerad bych to cele delal znovu:D Diky moc.
Zdravím,
ano, stačí si uložit style.css na disk a pak ho přes FTP nahrát do child šablony. Tím by jste měl zachovat úpravy co jste udělal. Nicméně doporučuji si pro jistotu udělat zálohu šablony.
Ok, pokusím se o to:) Díky.
Víte o nějakém pluginu, který umí udělat child plugin?
Ano, hned dva jsou zmíněné v tomto článku.
díky za super popis, šlo to jak po másle. paráda
Dobrý den, zpomalí instalace pluginu pro tvorbu child šablony jakkoliv wordpress ať už pro administrátora nebo pro návštěvníky webu nebo je to jedno jestli child vytvoříme přes plugin nebo ručně? Nechci podobnými pluginy “zašpinit wordpress”, ale s WP pracuji jen chvíli a tak mi plugin přijde jako dobrá cesta. Děkuji za odpověď, s pozdravem Petr
Zdravím,
dobře napsaný plugin nebo child šablona web nikterak nezpomalí.
Dobrý den, takže child šablonu jsem aktivovala a teď? Teď když budu tvořit obsah, bude se tedy ukládat do té child šablony?
děkuji
Zdravím,
ne obsah se bude ukládat do databáze a do uploads. Child šablona slouží pouze jako nástroj, kdybyste chtěla upravit původní šablonu, tak abyste při aktualizaci rodičovské šablony a provedené úpravy nepřišla. To, že jí používáte, ale (zatím) nevyužíváte vůbec nevadí, v budoucnu se vám to může hodit.
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli je možné plugin Child Theme Configurator po vytvoření child šablony odinstalovat nebo musí být aktivní. Řekl bych, že může být odinstalován, ale pro jistotu bych se zeptal Vás, jako odborníka. Děkuji. 🙂
Zdravím,
plugin můžete deaktivovat a smazat.