WordPress obecně

Seriál „Obecný úvod do WordPressu“: 11. část – Aktualizace a zálohy

Autor příspěvku Martin H.

Správa webu, to je klíčové téma zejména pro webmastery a administrátory. Prostě pro ty, kdo mají na starosti pravidelné aktualizace a zálohování. Jak se tyto činnosti provádějí ve WordPressu? Jak si je můžete usnadnit prostřednictvím vhodných rozšíření?

Aktualizace

Redakční systém se neustále vyvíjí a vydávají se stále nové verze jednotlivých pluginů, vizuálních šablon i samotného jádra WordPressu. Z hlediska bezpečnosti je vhodné provést aktualizaci WordPressu včetně všech doplňků i šablony pokaždé, když vás k tomu WordPress vyzve. Informace o aktualizacích jsou k dispozici v menu Nástěnka | Aktualizace. Než se však pustíte do jakékoliv aktualizace, nezapomeňte provést zálohu systému i obsahu databáze.

Pokud chcete mít stránky v dobrém stavu, ale nechcete se vše učit, co se kde nastavuje a jak se vše dělá. Můžete si od nás objednat správu WordPress stránek od 250 Kč + DPH za měsíc.

Zálohování

Pravidelné zálohování je klíčovou součástí správy jakéhokoliv webu. Zálohování webu postaveném na redakčním systému WordPress lze provést jak ručně tak automaticky prostřednictvím několika pluginů. Pravidelné, nejčastěji týdení, zálohování provádí pravděpodobně také váš poskytovatel webhostingu. Na něj však rozhodně příliš nespoléhejte. Ruční zálohování znamená zaprvé zálohu souborů na webserveru a zadruhé zálohu dat v databázi . Data na webserveru lze stáhnout na disk pomocí běžného FTP klienta, například pomocí nástroje Total Commander. Zálohování databáze je o něco obtížnější. Zpravidla se provádí prostřednictvím webového rozhraní poskytovatele webhostingu, nejčastěji jde o nástroj PHPMyAdmin. Tady si vyberte tabulky WordPressu a exportujte je do jednoho souboru na váš disk. Pro automatizované zálohování je třeba nainstalovat některý z příslušných pluginů, velmi oblíbený je například WordPress Database Backup, který dokáže v pravidelných předem nastavených intervalech exportovat obsah databáze do jednoho souboru a ten uloží na webserver. Poté již stačí jen stáhnout data z webserveru a záloha je hotova. Jednorázovou zálohu si můžete udělat také například s pluginem Duplicator.

Všechný díly seriálu „Úvod do WordPressu“

Seriál „Obecný úvod do WordPress“: 1. část – Před instalací
Seriál „Obecný úvod do WordPress“: 2. část – Instalace
Seriál „Obecný úvod do WordPress“: 3. část – Základní nastavení
Seriál „Obecný úvod do WordPress“: 4. část – Pokročilé možnosti nastavení
Seriál „Obecný úvod do WordPress“: 5. část – Úprava vzhledu pomocí motivů
Seriál „Obecný úvod do WordPress“: 6. část – Úprava vzhledu pomocí CSS a PHP
Seriál „Obecný úvod do WordPress“: 7. část – V praxi
Seriál „Obecný úvod do WordPress“: 8. část – Vhodná rozšíření
Seriál „Obecný úvod do WordPress“: 9. část – Tvorba obsahu
Seriál „Obecný úvod do WordPress“: 10. část – Statistiky a měření návštěvnosti
Seriál „Obecný úvod do WordPress“: 11. část – Aktualizace a zálohy

O autorovi

Martin H.

Hobby programátor, IT nadšenec a nepoučitelný kritik.

Zanechat komentář

Získejte více informací o WordPress!

Připojte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít informace, novinky a návody ze světa WordPressu.

Úspěšně jste se zapsali do našeho newsletteru. Děkujeme!