Seriál „Obecný úvod do WordPressu“: 5. část – Úprava vzhledu pomocí motivů

Redakční systém WordPress umožňuje snadné vytváření profesionálně vyhlížejících webů pomocí tzv. šablon. Konkrétně jde o několik PHP skriptů a CSS souborů, které popisují vzhled webu a vytvářejí tzv. motiv vzhledu. Jednoduše si tak na internetu najdete a stáhnete vizuální šablonu pro WordPress a jejím použitím naprosto změníte podobu svého webu. Ihned po instalaci sice WordPress obsahuje jednu či dvě vizuální šablony, ale ty nejsou příliš vhodné pro komerční či jiné profesionální využití.

Kde hledat motivy vzhledu

Motivy vzhledu lze hledat prakticky kdekoliv na internetu u profesionálních i amatérských programátorů a webdesignérů. Díky obrovské oblíbenosti WordPressu můžete vybírat doslova z tisíců šablon od těch úplně nejjednodušších až po placené profesionální komerční šablony. Každou šablonu si pak můžete dále upravovat a vytvořit si tak zcela novou. Jako první můžete s hledáním začít na oficiálním webu WordPressu. Zde je zdarma ke stažení více než tisíc ověřených šablon pro různé verze WordPressu. Při výběru si tak dejte pozor, jestli vám vybraná šablona poběží na vámi nainstalované verzi. Dále můžete hledat kdekoliv na internetu, Google vám jistě pomůže, nebo přímo v administračním rozhraní svého nového webu. V menu Vzhled | Šablony můžete nejen přepínat nainstalované vizuální motivy, ale v záložce Instalace šablon můžete také vyhledávat nové šablony podle zadaných kritérií a rovnou je instalovat. Tady se provádí také instalace šablon stažených z internetu. Stačí vybrat archiv šablony uložený na disku vašeho počítače a potvrdit instalaci. Nainstalovaný motiv se zobrazí v menu Vzhled | Šablony, kde jej můžete aktivovat.

TIP: Doporučujeme šablonu Divi, kterou rádi používáme již několik let.

Nastavení vzhledu

Každá šablona umožňuje vlastní nastavení vzhledu. Profesionální komerční šablona nabízí až stovky možností, jak změnit vizuální podobu webu od nastavení písem a barev až po layout různých typů stránek a vložení bannerů, statistiky či vlastního loga nebo pozadí. Všechny možnosti nastavení šablony by měly být dostupné z menu Vzhled. Některé šablony vám však vytvoří novou položku hlavního menu zpravidla pojmenovanou podle názvu šablony nebo jejího autora, ať už jde o jednotlivce nebo webdesignovou společnost.

Widgety

Tzv. widgety jsou přídavné vizuální a funkční jednotky, kterými můžete obohatit svůj web. Několik widgetů získáte již při samotné instalaci WordPressu a mnoho dalších může být součástí vizuální šablony nebo nainstalovaného pluginu. Widgety můžete umístit zpravidla do postranního panelu nebo do zápatí. S widgety lze pracovat v menu Vzhled | Widgety. Tady je můžete aktivovat přesunutím do simulovaného postranního panelu či zápatí a dále nastavit jejich parametry. K dispozici je například panel zobrazující nejnovější příspěvky, panel s nejnovějšími komentáři, seznam rubrik, menu, kalendář, panel s odkazy, RSS příspěvky, HTML text, tag cloud, seznam článků, vyhledávání a podobně.

Chcete se dozvědět více? Přečtěte si článek Jak ve WordPress pracovat s widgety.

Všechný díly seriálu “Úvod do WordPressu”

Seriál „Obecný úvod do WordPress“: 1. část – Před instalací
Seriál „Obecný úvod do WordPress“: 2. část – Instalace
Seriál „Obecný úvod do WordPress“: 3. část – Základní nastavení
Seriál „Obecný úvod do WordPress“: 4. část – Pokročilé možnosti nastavení
Seriál „Obecný úvod do WordPress“: 5. část – Úprava vzhledu pomocí motivů
Seriál „Obecný úvod do WordPress“: 6. část – Úprava vzhledu pomocí CSS a PHP
Seriál „Obecný úvod do WordPress“: 7. část – V praxi
Seriál „Obecný úvod do WordPress“: 8. část – Vhodná rozšíření
Seriál „Obecný úvod do WordPress“: 9. část – Tvorba obsahu
Seriál „Obecný úvod do WordPress“: 10. část – Statistiky a měření návštěvnosti
Seriál „Obecný úvod do WordPress“: 11. část – Aktualizace a zálohy

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte email, ať o nic nepřijdete!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

2 názory na “Seriál „Obecný úvod do WordPressu“: 5. část – Úprava vzhledu pomocí motivů”

  1. Karolína Paterová

    Nalezla jsem si šablonu na theme.wordpress.com. Kde zjistím, že mnou vybrané téma je dostupné pro verzi wordpressu, který mám?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru