Za těch několik let, co buduji weby na redakčním systému WordPress jsem se setkal s velkým množstvím českých i zahraničních hostingových společností. Mezi ty známější české mohu kromě Českého hostingu jmenovat například velmi populární Wedos, BlueBoard nebo VSHosting. V tomto článku bych chtěl napsat proč jsem si jako hostingovou společnost vybral právě Český hosting a jaké jsou jejich plusy a mínusy při provozování webu na WordPressu.
Představení Českého hostingu
Český hosting je v provozu více než 10 let a kromě klasického webhostingu si u něj můžete i nakoupit domény či pronajmout server. Je jen na každém, jaké řešení se mu nejvíce hodí, ale já budu pokračovat v popisu s klasickým webhostingem, který obsahuje 25GB datový prostor, neomezený datový přenos, neomezený počet DB a emailů, nějaký ten antivir a antispam a samozřejmě podporu PHP 4 a 5.
Poměrně hezké vlastnosti ale trochu kazí cena, která je 1000 Kč za hosting domény na rok (cena je včetně DPH). Při rozpočtení to potom vychází na cca 84 Kč/měsíc. Nicméně cenu lze aspoň na první rok snížit například použitím slevového kódu, které byly hojně rozdávány na WordCampech v Praze nebo při přechodu od konkurence. Sleva může být až 50%.
Proč právě Český hosting
Český hosting velmi rád doporučuji všem svým klientům a to zejména díky nadstavbovým službám, o kterých si bohužel nemůžete přečíst na stránce produktu (nebo na ně není podle mě moc upozorněno). Patří mezi ně určitě automatické zálohování, které je prováděno denně. Zálohy z uplynulých 7 dnů jsou k dispozici po dnech a zároveň jsou k dispozici minimálně tři týdenní zálohy. Dále pak skvělá podpora, která mi vždy zatím vyšla maximálně vstříc a úžasná rychlost běhu stránek. Zároveň se mi nikdy nestalo, že by u Českého hostingu nešel nějaký plugin, což se mi třeba u BlueBoardu stávalo opakovaně.
Přehledná je také administrace domény, kde se i díky ikonám lze snadno a intuitivně pohybovat.
Český hosting a WordPress
U Českého hostingu v současné době provozuji něco okolo 200 WordPress webů (včetně WPlamy). Za to dobu co zde weby provozuji jsem přišel na několik věcí, na které si musíte dát pozor (především pokud jste zde noví a nepatříte mezi pokročilé uživatele). Tyto věci však nejsou jen negativa, ale i leckdy i pozitiva z pohledu bezpečnosti.
- Instalaci WordPressu si můžete udělat ručně nebo využít automatický installer (proč je autoinstaller vhodný pouze pro začátečníky níže).
- .htaccess je ve výchozím nastavení zakázán a je nutné ho v sekci Webserver povolit.
- Při tvorbě MySQL databáze nelze ovlivnit jméno DB a uživatele lze také vybrat jen z již automaticky vytvořených.
- Podobně je tomu u FTP, kdy lze ovlivnit jen heslo a adresář do kterého se nastaví přístup.
Český hosting a autoinstaller
Autoinstaller je skvělá volba pro nové uživatele WordPressu, v podstatě během několika kliknutí si sami připraví čistý WordPress, na kterém se mohou postupně učit. Český hosting disponuje automatickým installerem WordPressu, nicméně stejně jako u ostatních hostingů a jejich automatických installerů má i tento nevýhodu v tom, že nemůžete plně ovlivnit všechno nastavení.
Při instalaci WordPressu přes autoinstaller je sice web připraven do několika sekund, ale nemůžete ovlivnit uživatelské jméno, heslo ani prefix tabulek v databázi. Dále také trvá delší dobu než dojde k aktualizaci instalovaného jádra v installeru, naopak z oficiálních stránek WordPressu si stáhnete vždy jen to nejaktuálnější. Všechny tyto věci lze samozřejmě opravit, ale to už je jednodušší si ten WordPress nainstalovat ručně.
Shrnutí
Český hosting je dle mého názoru jeden z nejlepších hostingů pro WordPress a i nadále sem budu dávat své weby i weby klientů. Co se týče podpory pro WordPress může zde tým správců ještě udělat několik kroků vpřed a pokud tak učiní určitě se stanou ještě populárnější u stále větší komunity WordPressařů.
Dobrý den,
děkuji za články. Jsou super. Čerpám z nich mnoho informací. O hostingu bych také uvítal článek, který porovnává nejpoužívanější české hostingy. Popřípadě i zahraniční. Výhody a nevýhody. Tento se mi zdá poněkud jednostranný, a proto stejně budu muset provádět průzkum, který z hostingů zvolit. Líbilo by se mi například porovnání přístupové doby, parametrů, podpory, ceny, kompatibility s WordPressem atp… Z toho by se dalo určit pro jaké druhy webů je hosting vhodný: e-Shop, blog, fun stránky. V minulém článku ‘Jak vybrat správný hosting..’ doporučujete Wedos. Proč teď právě Český hosting? I tak děkuji za doporučení.
Máš skúsenosti aj s hostingom, ktorý je určený primárne na WordPress weby ako napríklad WP Engine?
Ano už jsem s ním pracoval, obsahuje zajímavé extra služby, které ovšem já bohužel moc nevyužiji.
Byl jsem u kamarada na neoficialnim webhostingu – problem byl misto a spatna podpora (nezabyvaji se normal zakaznikama). Rychlost super bo to nemeli nijak omezene.
Zkusil jsem forpsi.com, kde se kdysi davno zacinal a mam porad domeny – tragedie.
Posledni cesky test byl Wedos – tragedie, pomale a admini me upozornovali na spousty bezicich PHP procesu. Diky PHP timeout visel Wordfence. Zkousel jsem jejich vylepseny hosting kde je povoleno vice PHP procesu. Zadna zmena. Prepnul sem na jednoduche, optimalizovane, premiove theme od StudioPress a zadna zmena.
Tak sem se nasral a sel sem na bluhost.com (doporuceny wordpress.org) – brutalni rychlost diky jejich specializovanym technologiim. Problem je konektivita USAEU. Ping 200ms ve spicce. Tak sem byl zklaman i kdyz se vse nekolikansobne zrychlilo.
Vyresil jsem to pomoci CDN, ale je to jen zaplata. Budu ted testovat WPengine bo tihle borci maji na vyber datacentra po celem svete.
Rikal sem si, ze i kdyz neziju uz delsi dobu v CR, budu sponzorovat tech poslednich par zlatych ceskych rucicek. Bohuzel pro muj komplexni a narocny web neexistuje v CR konkurence schopny webhosting (nebo o nem nevim).
Podivejte se sami – jedna se o eGallerii s cca 2000 obrazkama na webu hajes.photo
Na wedosu, forpsi se kolikrat nacitali stranky 15s = ztrata zakazniku. Bluehost + CDN do 5s a to je porad pomale na muj vkus.
Je dost mozne, ze za ty leta presunovani mezi hostingama je uz neco rozjebane v me mega instalaci zabirajici skoro 3GB.
WP bezi na StudioPress Genesis frameworku + Nextgen gallery plugin. Pouzivam minimum pluginu. Cachovaci pluginy nadelaji ve vetsine pripadu vic problemu jak uzitku, tak sem je vypnul a vse jede rychleji jak predtim a hlavn enejsou rozjebany nektery stranky. CDN je lepsi reseni jak cachovaci pluginy. MInify je uz zastarale pokud clovek pouziva profi themes (taky sem kdysi pouzival sracky delane na kolene a ty nadelaji nejvic problemu protoze jsou zasrane neoptimalizovanym kodem).
Pokud ma clovek jednoduchy web, tak je jedno kde ho ma umisteny. S komplexnim webem je to horsi. Kamarad je na wedosu a vse mu jede nadherne, ale ma samozdrejme jen jednoduchy web.
Pre narocnejsi web je zrejme uz potrebny vlastny virtualny server.
Dobrý den,
uvažuji o Českém webhostingu. Jediné, proč váhám, je můj požadavek na více domén pod jedním webhostingem, což oni řeší pomocí aliasů. Jsem laik, nerozumím tomu – je to z nějakého pohledu nevýhodné a je lepší mít “plnohodnotnou” druhou (případně další) doménu? Nebo je to plnohodnotné doméně rovnocenné? Děkuji, Jana