WordPress obecně

Základní struktura WordPress databáze

databáze
Autor příspěvku Tomáš Cirkl

Každá WordPress instalace obsahuje 12 výchozích tabulek v databázi. Každá tabulka pak obsahuje data pro různé sekce, vlastnosti a funkcionalitu WordPress.

V tomto článku se podíváme na základní strukturu těchto tabulek a vysvětlíme si, kde se jaká data webu ukládají.

Poznámka: prefix wp_ před každým jménem tabulky je generován z instalačního procesu WordPress, může být (a měl by být) nastavený jinak.

V současné době WordPress generuje následující tabulky:

wp_commentmeta: tabulka obsahuje meta informace o komentářích daného WordPress webu. Tabulka obsahuje čtyři pole – meta_id, comment_id, meta_key, a meta_value. Každé meta_id je vázané ke comment_id. Mezi meta informaci komentáře patří například jeho stav (chválený, čeká na schválení, smazaný…)

wp_comments:  tabulka obsahuje WordPress komentáře. Obsahuje informace jako jméno autora, URL, e-mail, text samotného komentáře…

wp_links: slouží ke správě sekce Odkazy, která byla ve WordPress dříve. Nyní tam tato tabulka zůstává jen kvůli zpětné kompatibilitě.

wp_options: tabulka obsahuje většinu WordPress nastavení. Například URL webu, e-mail administrátora, výchozí rubriky, nastavení stránkování, formát času a další. Tabulka Options je také používána spoustou pluginů k ukládání jejich nastavení.

wp_postmeta: tato tabulka obsahuje meta informace o WordPress příspěvcích, stránkách a vlastních příspěvcích. Příklad meta informace příspěvku může být šablona stránky nebo uživatelská pole. Tuto tabulku mohou také využívat pluginy.

wp_posts: tabulka obsahuje všechny příspěvky ve WordPress. Jedná se o stránky, příspěvky nebo i třeba revize.

wp_termmeta: tato tabulka umožňuje vývojářům ukládat vlastní metadata pro jejich vlastní taxonomie. Například WooCommerce ji využívá pro ukládání metadat vlastností a kategorií produktů.

wp_terms: WordPress obsahuje skvělý systém taxonomií, které umožňují třídit obsah. Jednotlivé taxonomie jsou pojmenovány term a ty najdete v této tabulce. Taxonomií tedy jsou rubriky a štítky a jednotlivé položky v nich jsou term.

wp_term_relationships: tato tabulka ukládá vztahy mezi WordPress příspěvky a položkami rubrik a štítků v tabulce wp_terms. Najdete zde, že příspěvek XYZ je přiřazen do rubriky ABC.

wp_term_taxonomy: tabulka obsahuje informace taxonomiích z wp_terms. Pomáhá rozlišit, zda term je strukturovaný jako rubrika nebo štítek.

wp_usermeta: tabulka obsahuje meta informace o registrovaných uživatelích.

wp_users: obsahuje informace o uživatelích jako je heslo, uživatelské jméno, e-mail a další.

O autorovi

Tomáš Cirkl

Baví mě Internet a zvláště pak redakční systém WordPress. Jsem pravidelným účastníkem a přednášejícím na WordCamp Praha a WordPress konferencích.

2 komentářů

Zanechat komentář

Získejte více informací o WordPress!

Připojte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít informace, novinky a návody ze světa WordPressu.

Úspěšně jste se zapsali do našeho newsletteru. Děkujeme!