WordPress návody

Návod jak ručně nainstalovat WordPress

WordPress
Autor příspěvku Tomáš Cirkl

WordPress je uživatelsky přívětivý redakční nástroj  a tedy i samotná instalace na hostingu je velmi jednoduchá a obsahuje pouze několik kroků. K jejímu dokončení je nutné připravit prázdnou MySQL/Maria databázi a uživatele, který do ní má nastavený přístup, a přes FTP nakopírovaný WordPress na hostingu (WordPress si můžete zdarma a v češtině stáhnout z oficiálních stránek). Pro zahájení instalace stačí zadat internetovou adresu vytvářené stránky v libovolném prohlížeči a postupovat podle instalačního průvodce.

Jako první se při otevření stránky objeví varovná hláška, která informuje o tom, že doposud nebyl vytvořen konfigurační soubor wp-config.php a vybízí k jeho vytvoření. Klikněte tedy na Vytvořit konfigurační soubor.

Krok 1 – informace k instalaci

Prvním krokem při instalaci WordPresu na hosting je pouze informační sdělení, které říká, že pro dokončení instalace je třeba mít připravené následující údaje:

  • Název databáze,
  • Uživatelské jméno k databázi,
  • Heslo pro přístup k databázi,
  • Databázový server,
  • Předpona tabulek (pokud chcete provozovat několik různých instalací WordPressu pod jednou databází).

Dále je zde popis co dělat, když dojde k selhání automatické instalace pomocí internetového prohlížeče a návod na manuální tvorbu wp-config.php.

Krok 2 – konfigurace databáze

V druhém kroku se provede konfigurace databáze tak, že se vyplní formulář pro připojení. WordPress má u každého políčka formuláře detailní popis. Obvykle stačí vyplnit pouze Název databáze, Uživatelské jméno a Heslo, ale pro zvýšení bezpečnosti je dobré si zvolit i jiný prefix, než je předdefinovaný wp_. Tento bezpečnostní krok je velmi důležitý, protože databáze je možné vysledovat podle názvu a touto drobnou a jednoduchou úpravou je možné toto riziko velmi výrazně snížit. U databázového serveru není třeba zadávat jeho přesnou adresu, ale stačí pouze ponechat localhost, a to z toho důvodu, že se na hostingu databáze nachází na stejném serveru jako stránka.

Připojení databáze

Krok 3 – potvrzení spojení s databází

Třetím krokem je pouze informace, zda se WordPressu podařilo propojení s databází.

WordPress potvrzení propojení s databází

Krok 4 – základní konfigurace

Předposledním krokem je základní konfigurace WordPressu a vytvoření administrátorského účtu.

Nastavení stránky se týkají položky Název webu a Viditelnost. Název webu mohou využívat některé šablony v hlavičce stránky jako nadpis, ale hlavně se zobrazí při načtení hlavní stránky webu jako parametr title a je tedy velmi důležitý z hlediska SEO optimalizace. Viditelnost se také týká SEO optimalizace stránky a udává, zda vyhledávací roboti mohou prohledávat a indexovat. Protože se stránky stále nachází ve fázi tvorby je dobré Viditelnost nepovolit. Díky tomu se lze vyhnout tomu, aby se stránky zobrazovaly ve vyhledávačích s chybnými popisky a s problémy s přeindexací.

K tvorbě administrátorského účtu je třeba pouze vyplnit uživatelské jméno, heslo a email, na které přijde potvrzení o registraci uživatele a slouží i k případnému resetu hesla. Pokud se nechá pole hesla prázdné, WordPress heslo vygeneruje a pošle na email. Výbornou bezpečnostní vlastností je také indikátor síly hesla, který informuje o tom, jak lehké je heslo v případě útoku hrubou silou prolomit. Tato funkce WordPressu byla ve verzi 3.7 posílena a k tomu, aby se zobrazilo, že je použité silné heslo, je třeba použít kombinaci minimálně 7 znaků stávajících se z malých a velkých písmen, čísel a symbolů.

Všechny vyplněné informace v tomto kroku se dají později zpětně přes administraci WordPressu upravit.

Vytvoření základních informací

Krok 5 – instalace dokončena

V posledním kroku je obsažena pouze informace, že je instalace WordPressu dokončena, a tlačítko do přihlašovacího formuláře administrace.

Dokončená instalace WordPress

No a to je vše. Nyní se můžete přihlásit a začít stránky plnit obsahem.

O autorovi

Tomáš Cirkl

Baví mě Internet a zvláště pak redakční systém WordPress. Jsem pravidelným účastníkem a přednášejícím na WordCamp Praha a WordPress konferencích.

15 komentářů

  • Dobry den,

    bohuzel jsem se zasekla pri instalaci WordPressu. Nahrala jsem jednotlive slozky a soubory na FTP, vse se zdalo byt v poradku. Nicmene po napsani sve vlastni domeny do vyhledavace se mi okno ohledne konfiguracniho souboru nezobrazuje. Zobrazi se mi stranka, u ktere jsem kupovala domenu. Nevite, v cem muze byt chyba? Smazala jsem nejake tri slozky, co se mi v Total Commanderu objevily, a v jistem navodu jsem cetla, ze je treba smazat. Smazala jsem i slozku www, do ktere se nejspis jednotlive soubory na rozjeti wordpressu mely nahrat…nevim, vyzkousela jsem uz vsechno. Poradite? Dekuji moc

    • Dobrý den,

      podívejte se, jestli nemáte v základní složce na hostingu soubor index.html. Pokud ano, smažte ho. On má přednost před index.php, který potřebuje WordPress.

      Tyto soubory často na hostingu automaticky vytváří poskytovatel.

  • Dobrý den, rád bych se zeptal na možnost editace určité kategorie/záložky ve WordPressu pro jednotlivce. Je možnost nastavit tuto funkci? Jedná se o přístup jednotlivců k intranetu (ve Wordpresu). Děkuji

    • Dobrý den,
      myslíte tím práva k určitým sekcím administrace? WordPress obsahuje určité uživatelské role, které toto řeší. Případně lze i nové role vytvořit a nastavit dle potřeby.

      • Díky za informaci. Přesně to jsem myslel. Např. HR si spravuje své věci, marketing své atd. Hezký den

  • Zdravím, již jsem jsem se dostal k přihlášení do WordPressu, ale stále mi to vyhazuje, že zadává zlé přihlašovací údaje “Během připojování k databázovému serveru došlo k chybě”. Celý proces jsem prováděl přesně podle Vašeho postupu – https://wplama.cz/wordpress-windows-wamp/. Mám podezření na zlý název databáze. Můžete mi prosím poradit?

    Děkuji, Jarda

    • Dobrý den,
      nejspíše máte zadané špatné informace o databázi v souboru wp-config.php

  • Dobrý den,
    instalovala jsem si wordpress, resp. se instaloval automaticky, když jsem si objednala hosting. Do wordpressu se mohu v pořádku přihlásit, ale nezobrazuje se mi správně doména, měla by se zobrazit ve formátu https://www.mojedomena.fr (mám aktivní SSL certifikát), ale doména se zobrazuje bez “https” i bez “www”. Když jsem kontaktovala hosting (ve Francii), tak mi pán odepsal, abych změnila URL v databázi SQL (modul WordPress), tj. abych změnila http://mojedomena.fr/ na https://www.mojedomena.fr/. Upozorňuji, že s mou webovou stránkou jsem ještě vůbec nic nedělala, ani jsem si neinstalovala prémiovou šablonu, kterou mám již zakoupenou. Můj přítel se snažil něco s výše uvedeným udělat, tj. stáhnul phpMyAdmin, ale říká, že v databázi nic nemám, resp. že tam není žádné wp_options. Nemáte, prosím, nějaký návod, jak danou změnu provést? Moc Vám děkuji za jakoukoliv radu či odkaz, kde bych si mohla přečíst relevantní informace.

    • Zdravím,

      @wwww: úpravu URL na www stačí udělat v Nastavení -> Obecné, kde změníte pole Instalace WordPress a Úvodní stránka webu tak, že přidáte www.
      @https: návod jak aktivovat https, když máte aktivní certifikát najdete ve článku Jak nastavit u WordPress HTTPS (SSL)

  • Hezký den,
    Mám hloupý dotaz. Mám už WP instalován pro jednu doménu, ale nyní jsem si založila další doménu a hosting (u konkurence) a zajímá mě, jestli je třeba instalovat znovu?

    Děkuji

  • Dobrý den, po instalaci WP se mi zobrazuje “Varování: možné bezpečnostní riziko”, můžu s tím něco udělat?

Zanechat komentář

Získejte více informací o WordPress!

Připojte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít informace, novinky a návody ze světa WordPressu.

Úspěšně jste se zapsali do našeho newsletteru. Děkujeme!