WordPress

Návod jak ručně nainstalovat WordPress

WordPress je uživatelsky přívětivý redakční nástroj  a tedy i samotná instalace na hostingu je velmi jednoduchá a obsahuje pouze několik kroků. K jejímu dokončení je nutné připravit prázdnou MySQL/Maria databázi a uživatele, který do ní má nastavený přístup, a přes FTP nakopírovaný WordPress na hostingu (WordPress si můžete zdarma a v češtině stáhnout z oficiálních stránek). Pro zahájení instalace stačí zadat internetovou adresu vytvářené stránky v libovolném prohlížeči a postupovat podle instalačního průvodce.

Jako první se při otevření stránky objeví varovná hláška, která informuje o tom, že doposud nebyl vytvořen konfigurační soubor wp-config.php a vybízí k jeho vytvoření. Klikněte tedy na Vytvořit konfigurační soubor.

Krok 1 – informace k instalaci

Prvním krokem při instalaci WordPresu na hosting je pouze informační sdělení, které říká, že pro dokončení instalace je třeba mít připravené následující údaje:

 • Název databáze,
 • Uživatelské jméno k databázi,
 • Heslo pro přístup k databázi,
 • Databázový server,
 • Předpona tabulek (pokud chcete provozovat několik různých instalací WordPressu pod jednou databází).

Dále je zde popis co dělat, když dojde k selhání automatické instalace pomocí internetového prohlížeče a návod na manuální tvorbu wp-config.php.

Krok 2 – konfigurace databáze

V druhém kroku se provede konfigurace databáze tak, že se vyplní formulář pro připojení. WordPress má u každého políčka formuláře detailní popis. Obvykle stačí vyplnit pouze Název databáze, Uživatelské jméno a Heslo, ale pro zvýšení bezpečnosti je dobré si zvolit i jiný prefix, než je předdefinovaný wp_. Tento bezpečnostní krok je velmi důležitý, protože databáze je možné vysledovat podle názvu a touto drobnou a jednoduchou úpravou je možné toto riziko velmi výrazně snížit. U databázového serveru není třeba zadávat jeho přesnou adresu, ale stačí pouze ponechat localhost, a to z toho důvodu, že se na hostingu databáze nachází na stejném serveru jako stránka.

Připojení databáze

Krok 3 – potvrzení spojení s databází

Třetím krokem je pouze informace, zda se WordPressu podařilo propojení s databází.

WordPress potvrzení propojení s databází

Krok 4 – základní konfigurace

Předposledním krokem je základní konfigurace WordPressu a vytvoření administrátorského účtu.

Nastavení stránky se týkají položky Název webu a Viditelnost. Název webu mohou využívat některé šablony v hlavičce stránky jako nadpis, ale hlavně se zobrazí při načtení hlavní stránky webu jako parametr title a je tedy velmi důležitý z hlediska SEO optimalizace. Viditelnost se také týká SEO optimalizace stránky a udává, zda vyhledávací roboti mohou prohledávat a indexovat. Protože se stránky stále nachází ve fázi tvorby je dobré Viditelnost nepovolit. Díky tomu se lze vyhnout tomu, aby se stránky zobrazovaly ve vyhledávačích s chybnými popisky a s problémy s přeindexací.

K tvorbě administrátorského účtu je třeba pouze vyplnit uživatelské jméno, heslo a email, na které přijde potvrzení o registraci uživatele a slouží i k případnému resetu hesla. Pokud se nechá pole hesla prázdné, WordPress heslo vygeneruje a pošle na email. Výbornou bezpečnostní vlastností je také indikátor síly hesla, který informuje o tom, jak lehké je heslo v případě útoku hrubou silou prolomit. Tato funkce WordPressu byla ve verzi 3.7 posílena a k tomu, aby se zobrazilo, že je použité silné heslo, je třeba použít kombinaci minimálně 7 znaků stávajících se z malých a velkých písmen, čísel a symbolů.

Všechny vyplněné informace v tomto kroku se dají později zpětně přes administraci WordPressu upravit.

Vytvoření základních informací

Krok 5 – instalace dokončena

V posledním kroku je obsažena pouze informace, že je instalace WordPressu dokončena, a tlačítko do přihlašovacího formuláře administrace.

Dokončená instalace WordPress

No a to je vše. Nyní se můžete přihlásit a začít stránky plnit obsahem.

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte email, ať o nic nepřijdete!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

15 názorů na “Návod jak ručně nainstalovat WordPress”

 1. Dobry den,

  bohuzel jsem se zasekla pri instalaci WordPressu. Nahrala jsem jednotlive slozky a soubory na FTP, vse se zdalo byt v poradku. Nicmene po napsani sve vlastni domeny do vyhledavace se mi okno ohledne konfiguracniho souboru nezobrazuje. Zobrazi se mi stranka, u ktere jsem kupovala domenu. Nevite, v cem muze byt chyba? Smazala jsem nejake tri slozky, co se mi v Total Commanderu objevily, a v jistem navodu jsem cetla, ze je treba smazat. Smazala jsem i slozku www, do ktere se nejspis jednotlive soubory na rozjeti wordpressu mely nahrat…nevim, vyzkousela jsem uz vsechno. Poradite? Dekuji moc

  1. Tomáš Cirkl

   Dobrý den,

   podívejte se, jestli nemáte v základní složce na hostingu soubor index.html. Pokud ano, smažte ho. On má přednost před index.php, který potřebuje WordPress.

   Tyto soubory často na hostingu automaticky vytváří poskytovatel.

 2. Dobrý den, rád bych se zeptal na možnost editace určité kategorie/záložky ve WordPressu pro jednotlivce. Je možnost nastavit tuto funkci? Jedná se o přístup jednotlivců k intranetu (ve Wordpresu). Děkuji

  1. Dobrý den,
   myslíte tím práva k určitým sekcím administrace? WordPress obsahuje určité uživatelské role, které toto řeší. Případně lze i nové role vytvořit a nastavit dle potřeby.

   1. Díky za informaci. Přesně to jsem myslel. Např. HR si spravuje své věci, marketing své atd. Hezký den

 3. Zdravím, již jsem jsem se dostal k přihlášení do WordPressu, ale stále mi to vyhazuje, že zadává zlé přihlašovací údaje “Během připojování k databázovému serveru došlo k chybě”. Celý proces jsem prováděl přesně podle Vašeho postupu – https://www.wplama.cz/wordpress-windows-wamp/. Mám podezření na zlý název databáze. Můžete mi prosím poradit?

  Děkuji, Jarda

 4. Dobrý den,
  instalovala jsem si wordpress, resp. se instaloval automaticky, když jsem si objednala hosting. Do wordpressu se mohu v pořádku přihlásit, ale nezobrazuje se mi správně doména, měla by se zobrazit ve formátu https://www.mojedomena.fr (mám aktivní SSL certifikát), ale doména se zobrazuje bez “https” i bez “www”. Když jsem kontaktovala hosting (ve Francii), tak mi pán odepsal, abych změnila URL v databázi SQL (modul WordPress), tj. abych změnila http://mojedomena.fr/ na https://www.mojedomena.fr/. Upozorňuji, že s mou webovou stránkou jsem ještě vůbec nic nedělala, ani jsem si neinstalovala prémiovou šablonu, kterou mám již zakoupenou. Můj přítel se snažil něco s výše uvedeným udělat, tj. stáhnul phpMyAdmin, ale říká, že v databázi nic nemám, resp. že tam není žádné wp_options. Nemáte, prosím, nějaký návod, jak danou změnu provést? Moc Vám děkuji za jakoukoliv radu či odkaz, kde bych si mohla přečíst relevantní informace.

 5. Hezký den,
  Mám hloupý dotaz. Mám už WP instalován pro jednu doménu, ale nyní jsem si založila další doménu a hosting (u konkurence) a zajímá mě, jestli je třeba instalovat znovu?

  Děkuji

 6. Dobrý den, po instalaci WP se mi zobrazuje “Varování: možné bezpečnostní riziko”, můžu s tím něco udělat?

    1. Tak už vyřešeno 🙂 nechtě jsem zadala v základním nastavení https:// aniž bych měl pro danou subdoménu vygenerovaný certifikát. Díky za ochotu pomoci!!! To se cení!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru