Výběr doménového jména

Tipy a nástroje pro výběr vhodné domény webu/blogu

Vybrat si správný název domény je pro blog nebo jakoukoliv internetovou stránku nezbytným krokem k úspěchu. Doménové jméno si představte jako obchodní značku (brand) vašich stránek a pamatujte, že podobně jako u jiných výrobků, je změna brandu opravdu těžká. Někteří lidé podceňují výběr domény a my vás žádáme, nepřidávejte se k nim, a raději se nad doménovým jménem pořádně zamyslete. Při výběru buďte zodpovědní a neberte doménové jméno na lehkou váhu.

Co je třeba brát v úvahu při výběru doménového jména?

Vybrat doménu se na první pohled může jevit jako poměrně náročná úloha. Nicméně, pokud budete následovat jednoduchý systém, který si v tomto článku nastíníme, je celý proces mnohem jednodušší. Níže najdete základní atributy, které je při výběru domény třeba zvážit.

Klíčová slova

Ať si každý říká co chce, klíčová slova hrají nepostradatelnou roli v doménovém jméně. Výběr dobrého klíčového slova v názvu domény může pomoci získat lepší pozice ve vyhledávačích a přesně sdělit případnému návštěvníkovi, jaké je téma stránek. Ale na druhou stranu, získat doménu s velmi dobrým klíčovým slovem (například webhosting.cz) je v dnešní době velmi těžké až nereálné, protože takovéto domény jsou již delší dobu rozebrány a mají své majitele. Naštěstí se i v současnosti stále objevují nové koncovky doménových jmen, které lze kreatinvě použít při hledání doménového jména. Seznam nových koncovek můžete najít například zde.

Brand

Při touze získat doménu, která obsahuje klíčové slovo však někdy zapomínáme na návštěvníky stránek. Ujistěte se proto, že vámi vybraná doména je chytlavá a snadno zapamatovatelná. Někdy dokonce domény, které nemají vůbec nic společného se záměrem webu jsou dokonce lepší. Vezměte si například Google – slovo nemá absolutně nic společného s vyhledávačem, ale každý ho zná a ví o co jde. Takže při výběru domény berte v potaz i branding.

Délka domény, užití pomlček a další typy

Obecně platí, že čím kratší je doména, tím lépe. Především díky snadné zapamatovatelnosti. Nicméně zase nekupujte domény ve tvaru qwsrt.cz, protože ty si opravdu nikdo nezapamatuje. Pomlčky používat můžete, ale pokud je to možné, spíše se jim vyhněte. Prodlužují doménu a tedy i snižují její hodnotu. Vyhněte se také doménám, které v názvu vedle sebe obsahují stejné písmeno. Může se totiž stát, že dojde k překlepu a budete ztrácet návštěvnost. Jako příklad lze uvést doménu wordpressstart.cz.

Doménové koncovky

V České republice je nejpopulárnější koncovka .cz, ale nenechte se omezovat a využívejte nově vzniklé doménové koncovky. Vždy vyberte koncovku, která se nejvíce k vašemu webu hodí.

Registrátoři doménových jmen

V ČR můžete najít desítky doménových registrátorů, od úzce specializovaných až po ty, kteří nabízejí koupi domény pouze s nákupem hostingu. A stejně jako jinde i zde se můžete narazit na podvodníky. Proto doporučujeme nakupovat doménu u těch registrátorů, kteří jsou ověření a mají dobrou pověst.

Já osobně nakupuji doménová jména výhradně u subreg.cz, která nabízí registraci více než 300 doménových koncovek a nikdy jsem s ním neměl žádný problém.

Nástroje pro registraci domény

Na internetu lze najít opravdu velké množství nástrojů, které pomohou s výběrem doménového jména. Nutno však dodat, že některé z nich jsou naprosto neužitečné. Níže najdete seznam těch, které mě zaujaly.

Doménové centrum

Jedná se o jediného českého zástupce v tomto seznamu. Doménové centrum slouží k rychlému vyhledání dostupnosti domény mezi populárními koncovkami.

Doménové centrum

Domai.nr

Domai.nr je velmi pěkný nástroj, pomocí kterého můžete ve vteřině prozkoumat alternativní doménové koncovky. Díky tomuto nástroji můžete získat web s doménovým jménem podobným last.fm nebo del.icio.us, který bude svou originalitou vyčnívat z davu. Samozřejmostí je také kontrola populárních doménových koncovek jako je .com nebo .net.

Domainr

Domains bot

Domains bot je vyhledávač domén, ve kterém si  můžete nastavit mnoho parametrů hledání. Můžete například z návrhů vyloučit domény s pomlčkou nebo nastavit maximální délku domény.

Domains Bot

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte email, ať o nic nepřijdete!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

10 názorů na “Tipy a nástroje pro výběr vhodné domény webu/blogu”

  1. Pri pohľade na obrázok v článku Domainr – bra.tt ma napadla stránka, http://ma.tt, ktorá ako píšete hneď vyčnieva z davu a je zaujímavá, možno by sa hodila do článku ako príklad, dokonca ju vlastní zakladateľ WordPressu Matt Mullenweg. Inak mohli by ste napísať nejaký článok o histórii wordpress, kto ho založil a tak 🙂 http://en.wikipedia.org/wiki/WordPress

    1. Tomáš C.

      Jo ta by asi byla lepší do příkladu 🙂 Co se historie WordPressu týče, už jsem něco takového psát chtěl, ale nějak jsem nenašel uspokojující podklady.

  2. Mimochodom čo za plugin používate pre zdieľanie článkov “Sdílet na Facebooku, Odeslat na Google +, Tweetnout všem”?

      1. Martin H.

        Jen upozorním, že tlačítka jsem nakreslil sám (inspiroval jsem se na lupa.cz) a musel jsem upravit css soubor v crafty social buttons (velikost tlačítek) a přehrát původní obrázky tlačítek 🙂 Pokud máš, zájem můžu ti upravený plugin poslat. Vyšla ale už i novější verze s několika novými nastaveními (např. že se sdílecí okno otevře jako popup), tu jsem zatím neaplikoval.

        1. Mám dosť farebný (parrot :D) web a myslím že by sa to tam hodilo, nevadí že je to česky, lepšie než anglicky. Inak na lupa.cz také zdieľacie tlačidla nevidím ale je možné že som niečo podobné kedysi práve tam zahliadol.
          patwist@patwist.com – Vopred vďaka

  3. S WordPressem začínám a tak teď hltám tyto stránky, na které jsem k mé radosti narazila. Jsou super.
    Mám jen malou připomínku… nechtěla jsem to psát do komentářů, jenže jiný kontakt pro tyto účely tu nevidím….vím, že.je to moje postižení, ale nemůžu si pomoct – prosím, v odstavci Nástroje pro registraci domény si opravte gramatickou chybu ve větě: “Níže najdete seznam těch, které mě zaujali.” na “zaujaly” ..(nástroje).
    Díky a sorry .. 🙂

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru