notebook

Proč je důležité udržovat WordPress aktualizovaný

Pokaždé, když vyjde aktualizace WordPress, tak spoustu správců přemýšlí, zda je bezpečné aktualizaci provádět. Pokud i vy přemýšlíte nad tím, zda se vůbec do aktualizace WordPress pouštět a jestli výhody převyšují možné nevýhody, tak by vám tento návod měl pomoci. V tomto článku si ukážeme, proč je velice důležité vždy provádět aktualizace WordPress a jak správně aktualizovat.

WordPress je svobodný software a na jeho vývoji se podílí komunita. Každá nová verze obsahuje opravu chyb, přidává nové funkce, vylepšuje výkon a zlepšuje současné funkce takovým způsobem, aby splňovaly aktuální standardy.

Jinými slovy, když neprovádíte aktualizace, tak ohrožujete bezpečnost své stránky a přicházíte o nové funkce a vylepšení.

Výhody a nevýhody aktualizace WordPress jádra

Pojďme si společně projít základní plusy a mínusy aktualizace WordPress jádra.

Bezpečnost

Bezpečnost je bez debat tím nejdůležitějším bodem, kvůli kterému byste měli držet svůj WordPress aktualizovaný.

WordPress pohání zhruba čtvrtinu stránek na internetu a z toho důvodu je zde vyšší riziko ze strany hackerů. Útok na WordPress stránky je poměrně častou záležitostí a nejčastěji se útočník snaží získat data nebo vložit do stránky škodlivý kód.

Protože je WordPress otevřený projekt, tak mají všichni přístup ke zdrojovému kódu, který pak mohou studovat a vylepšovat. Nicméně je zde i druhá strana problému, kdy hacker může najít v kódu bezpečnostní chybu a využít ji k dostání se do stránky.

Naštěstí ale nejsou všichni hackeři špatní. Existuje spousta dobrých hackerů, kteří se živí jako bezpečnostní experti. Ti pak studují kód a upozorňují na případné chyby. Pokaždé, když je takováto bezpečnostní chyba ve WordPress nahlášena, tak se tým vývojářů postará o to, aby byla v další aktualizaci opravena.

Jestliže nevyužíváte nejnovější verzi WordPress, vystavujete se riziku, že některou z nově objevených chyb nemáte ošetřenou. Pro hackera je pak snadné hledat weby, na nichž běží starší verze WordPress a pak je napadnout pomocí již známe chyby.

Podobný problém je nejen u WordPress, ale také u pluginů nebo šablon. Proto je také důležité udržovat i pluginy aktualizované a používat šablonu, kterou vývojáři neustále vylepšují a vydávají aktualizace.

Nové funkce

Každá hlavní aktualizace WordPress obsahuje nové funkce. Tyto funkce si pravidelně představujeme v rubrice WordPress obecně, kde jednotlivé verze a jejich nové funkce procházíme.

Když nemáte aktuální verzi WordPress, o tyto nové funkce zcela přicházíte.

Nevíte jakou máte verzi WordPress? Koukněte do článku Jak zjistit kterou verzi WordPress používáte.

Rychlost

WordPress vývojáři se vždy snaží udělat software rychlejší. Nově vydané aktualizace často obsahují několik vylepšení výkonu. Díky tomu stránka běží rychleji a méně zatěžuje server.

Například u WordPress 4.2 byl vylepšen výkon JS pro menu a ve WordPress 4.1 došlo k vylepšení dotazů.

Rychlost načítání stránky je jedním z důležitých faktorů pro SEO a je dobré ji začít optimalizovat už na úrovni WordPress jádra.

Oprava chyb

Navzdory rozsáhlému testování WordPress se může stát, že se některé chyby dostanou i do uvolněné verze. Z toho důvodu se objevují tzv. minor aktualizace (třetí číslo ve verzi WordPress). Tyto aktualizace často probíhají automaticky a obsahují opravu kritických chyb.

I na tyto aktualizace upozorňujeme v rubrice WordPress obecně a důrazně doporučujeme je provádět (v případě, že neproběhly automaticky).

Kompatibilita

Vývojáři pluginů a šablon často koordinují jejich aktualizace s vydáním hlavních verzí WordPress. Takto se zajišťuje využití nově přidaných funkcí a vylepšení.

Nicméně může dojít i k problémům, kdy existující plugin rozbije WordPress stránku. Stává se to především u těch pluginů nebo šablon, které nedodržují doporučené postupy pro jejich tvorbu.

Proto je důležité mít WordPress stránku zálohovanou. To je přesně ten důvod, proč doporučuji využívat kvalitní hosting, jako je například Český hosting, který tyto zálohy dělá zcela automaticky a nemusíte se o ně starat.

Shrnutí

Svůj WordPress web vždy aktualizujete a používejte na něm pluginy a šablony, které se aktivně vyvíjí.

Aktualizací pak získáte:

  • Vylepšenou bezpečnost WordPress stránky.
  • Nové funkce, které můžete ve WordPress používat.
  • Rychlejší a výkonově optimalizovaný web.
  • WordPress stránku bez chyb.
  • Lepší kompatibilitu s produkty třetích stran.

Když se o aktualizace vůbec nechcete starat, ale chcete mít web stále aktuální, můžete si nastavit automatické aktualizace.

Ulehčit si hlídání aktualizací můžete pomocí nastavení upozornění na dostupné aktualizace.

Jestli si nechcete aktualizace dělat sami, zkuste naší službu správy WordPress stránky, kdy tyto aktualizace provádíme a hlídáme i kompatibilitu produktů třetích stran. V případě problému s aktualizací chybu ihned opravíme. A nejen to…

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte email, ať o nic nepřijdete!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru