Plugin Broken Link Checker sleduje a kontroluje odkazy a obrázky v příspěvcích, komentářích a dalším obsahu webu. V případě, že najde chybějí obrázek nebo odkaz směřující na již neexistující dokument, tak na něj upozorní.
Především u rozsáhlých webových stránek je zpětná kontrola časově náročná. Pokud například píšete články s velkým množstvím odkazů na externí zdroje, je Broken Link Checker skvělý nástroj pro ověření jejich aktuálnosti. Přece nechcete, aby si návštěvník stránky přečetl článek a poté se snažil odejít na již neexistují stránku, kterou jste doporučili. Druhým důvodem pro kontrolu odkazů je optimalizace pro vyhledávače.
Vyhledávače se snaží ve výsledcích vyhledávání zobrazovat ty nejkvalitnější webové stránky a článek s odkazy na již neexistující stránky nebo článek s chybějícími obrázky určitě nepatří k tomu nejkvalitnějšímu obsahu.
Jak může dojít k tomu, že odkaz začne zobrazovat chybu 404 Nenalezeno
- Došlo k úpravě URL adresy odkazovaného článku (například při změně redakčního systému) a administrátor zapomněl přidat přesměrování.
- Web již neexistuje.
Jak pracovat s pluginem Broken Link Checker
Po instalaci a aktivaci pluginu začne plugin sám automaticky analyzovat všechny odkazy a obrázky na webu. V závislosti na velikosti stránky to může trvat až několik hodin. Jakmile se tato prvotní analýza dokončí začne Broken Link Checker kontrolu. Proces můžete sledovat na stránce nastavení pluginu v administraci WordPressu. Najdete ji v Nastavení -> Link Checker.
Jestliže najde nějaké nefunkční odkazy nebo obrázky přidá je do seznamu v Nástroje -> Nefunkční odkazy a zároveň dle nastavení zobrazí zprávu na nástěnce WordPressu, pošle informaci emailem správci webu a také autoru obsahu. Upozornění emailem je třeba aktivovat ručně.
Na stránce Nefunkční odkazy najdete seznam všech detekovaných chybných odkazů. Odkaz můžete vyzkoušet, zda je skutečně špatný, také se zde dovíte text odkazu, chybový status a zdroj odkazu.
Pokud umístíte kurzor myši nad daný odkaz zobrazí se dodatečná nabídka pro práci s odkazem.
Můžete zde:
- Upravit URL.
- Odstranit odkaz.
- Označit, že je v pořádku (Not broken).
- Skrýt tento odkaz ze seznamu nefunkčních odkazů (Dismiss).
- Znovu jej zkontrolovat (Recheck).
Zároveň zde můžete zjistit více informací u chyby a zobrazit či upravit zdroj odkazu.
Nastavení Broken Link Checker
Nastavení pluginu Broken Link Checker najdete Nastavení -> Link Checker. Skládá se z pěti záložek:
- General – obecné nastavení, kde najdete například nastavení způsobu upozornění či četnost kontroly odkazů.
- Look for links – nastavení, kde všude má plugin kontrolovat odkazy.
- Which Links To Check – nastavení typů odkazů má plugin kontrolovat.
- Protocols & APIs – nastavení způsob u kontroly odkazů
- Pokročilé – další část nastavení. Najdete zde například čas vypršení odkazu, nastavení práce s odkazy, uložení logu a další.