WordPress obecně

Co je to WordPress plugin

pc
Autor příspěvku Tomáš Cirkl

Jedna z nejdůležitějších funkcí ve WordPress jsou pluginy. V tomto článku si řekneme, co přesně WordPress plugin je a proč jsou pluginy tak moc důležité pro každou stránku.

Plugin je část software, která nepracuje samostatně, ale jedná se o doplňkový modul jiné aplikace, který rozšiřuje její funkcionalitu.

WordPress plugin je kus softwaru, který obsahuje skupinu funkcí, které přidává do WordPress stránky. Pluginy mohou rozšiřovat nebo přidávat novou funkcionalitu. WordPress pluginy jsou napsané pomocí programovacího jazyka PHP.

Prakticky na každou funkci, kterou chcete do WordPress přidat, existuje plugin. Díky tomu mohou uživatelé tohoto redakčního systému jednoduše přidávat potřebnou funkcionalitu bez nutnosti znalosti programování.

V oficiálním katalogu pluginů, který najdete na adrese cs.wordpress.org/plugins/ se aktuálně nachází 54 860 pluginů. Všechny pluginy dostupné na těchto stránkách je možné stáhnout a používat zdarma.

Oficiální katalog pluginů

Oficiální katalog pluginů

Mimo wordpress.org je možné stáhnout WordPress pluginy z GitHub nebo si pluginy koupit na speciálních digitálních tržištích či stránkách vývojářů. Zde je však potřeba si vždy zjistit, pod jakou licencí je daný plugin poskytován a vždy si ověřit důvěryhodnost daného zdroje.

Co všechno mohou pluginy dělat?

WordPress plugin je malá softwarová aplikace, která se integruje a běží nad WordPress. Díky tomu je možné pomocí redakčního systému WordPress udělat prakticky jakýkoliv web (nejen blog).

Pomocí pluginů můžete WordPress zabezpečit, zrychlit jeho načítání, upravit SEO, vytvořit e-shop, získávat statistiky návštěvnosti a mnoho dalšího.

Jak pluginy fungují?

WordPress je napsán takovým způsobem, aby do něj mohli vývojáři přidávat svůj vlastní kód. WordPress plugin API nabízí rozsáhlé množství hooků a filtrů, které umožňují vývojářům upravovat základní funkce WordPress nebo přidávat funkce nové.

WordPress zároveň umožňuje, aby vývojáři ukládali jejich data v databázi. Pluginy mohou například využívat typy obsahu, taxonomie nebo vlastní pole.

Každý nainstalovaný plugin ve WordPress je registrovaný ve WordPress databázi.

Přehled pluginů ve WordPress

Přehled pluginů ve WordPress

Správa pluginů ve WordPress

Instalovat, mazat, aktivovat nebo deaktivovat pluginy ve WordPress může administrátor.

Pluginy lze do WordPress nainstalovat přes administraci, FTP nebo je lze nahrát z počítače. Všechny tři způsoby instalace pluginu jsou podrobně popsané v článku 3 způsoby jak nainstalovat plugin do WordPress.

Protože většina pluginů pro WordPress je zdarma, tak je třeba pamatovat na to, že často u nich chybí podpora. Z toho důvodu je důležité dát si pozor na to, jaký plugin se rozhodnete do WordPress nainstalovat. Pokud vybíráte v oficiálním katalogů pluginů, měli byste se vždy podívat na čtyři základní informace, které se nachází na stránce pluginu:

  1. Obecné informace
  2. Hodnocení
  3. Podpora
  4. Kompatibilita

Ty by vám vždy měli říci, zda je plugin dobrý nebo ne. Detailněji jsme o tom psali v článku Jak vybrat dobrý plugin.

Stránka pluginu v oficiálním katalogu

Stránka pluginu v oficiálním katalogu

Hello Dolly a Akismet jsou dva pluginy, které WordPress obsahuje ve výchozím nastavení. Hello Dolly se doporučuje smazat, protože do WordPress nepřináší žádnou užitečnou funkci. Akismet je antispamový plugin, který využijete na stránkách, kde máte povolené komentáře.

Další informace k pluginům

O autorovi

Tomáš Cirkl

Baví mě Internet a zvláště pak redakční systém WordPress. Jsem pravidelným účastníkem a přednášejícím na WordCamp Praha a WordPress konferencích.

Zanechat komentář

WordPress školení pro začátečníky a mírně pokročilé (Praha 5.3.2020).

Získejte více informací o WordPress!

Připojte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít informace, novinky a návody ze světa WordPressu.

Úspěšně jste se zapsali do našeho newsletteru. Děkujeme!

Tomáš Cirkl

Tomáš Cirkl

WordPress specialista

Blog WPlama.cz píši už více než 5 let. O WordPress přednáším a pořádám školení. Pro své klienty vytvářím a spravuji webové stránky.