hotovo

Jak do WordPressu přidat rich snippets (strukturovaná data)

Chcete na svou WordPress stránku přidat rich snippets (strukturovaná data, odkazy nebo úryvky)? Nevíte co to je a proč to používat? V tomto článku najdete návod a vysvětlení jak pracovat s rich snippets ve WordPressu.

Co jsou to rich snippets?

Google Rich Snippets jsou vlastně strukturovaná data, odkazy nebo úryvky, které pomáhají uživatelům na internetu najít to, co právě hledají.

Ve formě textového odkazu, často např. obohaceného obrázkem nebo hodnocením stránky, informují o tom, co návštěvník po kliknutí na odkaz uvidí a zároveň se ho snaží ovlivnit, aby na odkaz klikl.

Rich Snippets se poprvé objevili v roce 2009, takže se ve své podstatě nejedná o nic nového. Nejčastěji se používají na stránkách obsahujících například recepty, recenze nebo nějaké události.

Proč využívat rich snippets?

Rich snippets poskytují administrátoru stránek další způsob jak komunikovat s vyhledávači. Strukturovaná data umožňují vyhledávačům identifikovat určitý druh obsahu na stránce a poté tento obsah zobrazit předem definovaným způsobem ve vyhledávání.

Zobrazení receptu ve vyhledávání
Zobrazení receptu ve vyhledávání

Tyto doplňující informace určitě dokáží zvýšit šanci, že si uživatel internetu odkazu na stránku všimne. Díky tomu se poté zvedne návštěvnost z vyhledávačů.

Zároveň to pomáhá zvyšovat povědomí o webu, protože si jej uživatel ve vyhledávači více všímá.

Rich snippets nejsou pouze pro recepty. Strukturovaná data můžete využít u událostí, produktů, lidí, videa, hudby, aplikací, článků, blogových příspěvků…

Když jsme si nyní ukázali, jak užitečně jsou rich snippets pro web, tak si ukážeme dva způsoby, jak je na WordPress stránky přidat.

Přidání rich snippets do WordPressu pomocí pluginu

Manuální správa rich snippets může být náročná i pro zkušenější administrátory webových stránek. Naštěstí, jak už je u WordPressu zvykem, je zde plugin, s jehož pomocí lze velmi jednoduše přidat rich snippets na stránky.

Nejprve nainstalujte a aktivujte plugin All In One Schema.org Rich Snippets. Plugin se nachází v oficiálním repozitáři a je možné ho instalovat přímo z administrace WordPressu.

Po instalaci si všimněte, že v hlavním menu přibyla (obvykle na konci) nová položka jménem Rich Snippets. Klikněte na ni.

Nastavení All in One Rich Snippets
Nastavení All in One Rich Snippets

Zobrazí se nastavení pluginu a uvidíte různé druhy obsahu, které pomocí pluginu můžete tvořit.

Jedná se o:

  • Recenze (Item Review)
  • Události (Events)
  • Osoby (Person)
  • Produkty (Product)
  • Recepty (Recipe)
  • Softwarové aplikace (Software App)
  • Video
  • Článek (Article)

Kliknutím na jakýkoliv vybraný druh obsahu se zobrazí pole, které jsou pro něj dostupné. Tyto pole budou zároveň dostupné při tvorbě stránky, příspěvku.

Když nyní půjdete a vytvoříte nebo upravíte stávající příspěvek, tak pod vizuálním editorem najdete nový box jménem Configure Rich Snippet. Z nabídky vyberte o jaký typ příspěvku půjde.

Přiřazení druhu rich snippets
Přiřazení druhu rich snippets

Po výběru typu obsahu se objeví pole, které budou třeba vyplnit. Já jsem například zvolil typ Article a zobrazili se pole:

  • Article Image (Obrázek článku)
  • Article Name (Název článku)
  • Short Description (Krátký popisek)
  • Author (Autor)
  • Publisher – Orgnization (Vydavatel – Organizace)
  • Publisher Logo (Logo vydavatele)
Rich Snippets pro článek
Rich Snippets pro článek

Samozřejmě, že vy si můžete vybrat jakékoliv strukturovaná data, která potřebujete (recept, událost…). U rich snippets nemusíte vyplňovat všechny pole, nicméně některé jsou vyhledávači vyžadována.

Nakonec nezapomeňte úpravy uložit.

Manuální přidání rich snippets do WordPressu

Rich snippets neboli strukturovaná data mohou být na web přidány třemi způsoby. S využitím microdat, RDFa nebo JSON-LD. Je úplně jedno, který způsob si vyberete, nicméně z hlediska přívětivosti je asi nejlepší využít RDFa.

Zde je ukázka jak může vypadat běžná stránka O nás.

Jan Novák

Technik
J. Malého 125
397 01 Písek
(+420) 123 456 789
jannovak@email.cz
WWW: 
web.cz

Přidáním strukturovaných dat bude pak obsah vypadat následovně.

Jan Novák Technik
J. Malého 125 Písek, 397 01
(+420) 123 456 789 jannovak@email.cz WWW web.cz

Pro každý typ obsahu existují speciální označení, pomocí kterých se obsah identifikuje. Schema.org je organizace, která pomáhá tyto standardy udržovat. Více informací najdete v jejich rozsáhlé dokumentaci.

Pokud se rozhodnete využít manuálního způsobu pro přidání strukturovaných dat do WordPressu, nezapomeňte obsah psát v HTML editoru. Zároveň se podívejte jaká data vyhledávač vyžaduje pro určitý typ obsahu.

Testování strukturovaných dat

Google a jiné vyhledávače nemusí ihned zareagovat, že jste na svůj web přidali strukturovaná data. Nicméně je zde aspoň nástroj, s jehož pomocí si můžete otestovat, že jste na stránky přidali rich snippets správně.

Jmenuje se Nástroj pro testování strukturovaných dat (Structured Data Testing Tool). Na stránce nástroje si můžete vybrat, zda nahrajete obsah z počítače, nebo vložíte URL stránky, kde se strukturovaná data nachází.

Nástroj pro testování strukturovaných dat
Nástroj pro testování strukturovaných dat

Používáte strukturovaná data na vaší WordPress stránce? Jaké s nimi máte zkušenosti?

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte email, ať o nic nepřijdete!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

6 názorů na “Jak do WordPressu přidat rich snippets (strukturovaná data)”

  1. Dobrý den. Děkuji za tip na plugin. Funguje skvěle, ale…
    1) Na spodu stránky, kde jsou rich použity, se zobarzuje Summary (přehledová tabulka zadaných hodnot, která je, myslím, zcela zbytečná) – lze ji nějak odstranit?
    2) Pokud se bod 1 nedá vyřešit, problém je v tom, že ona summary tabulka nejde přeložit. Překlad jsem zkoušel v loco translate, ale nějak se nedaří.
    Děkuji za pomoc.

    1. Jen jsem to odeslal, hned mě napadlo, zda to nelze přeložit přímo v nastavení pluginu a jde. Takže beru bod 2 zpět 😊

  2. Dobrý den, rád bych se zeptal, zda nemáte tip na plugin pro hodnocení příspěvků s následnou možností tvorby žebříčků nejlépe hodnocených příspěvků.
    Omlouvám se, že dotaz není přímo k tématu tohoto článku, ale téma ranking se zatím na blogu neobjevilo. Děkuji za pomoc.

  3. Dobrý den, postupovala jsem dle pokynů, vyplnila jsem požadovaná pole, ale při kontrole přes Nástroj pro testování strukturovaných dat (Structured Data Testing Tool) jsem zjistila, že je tam několik upozornění a chyb. Hlásí mi to nevyplněná pole, i když je mám vyplněná. Je to již měsíc, co jsem toto udělala, ale ve výsledcích vyhledávání žádná změna i přesto, že mám na webu celkem slušnou návštěvnost. Máte někdo podobnou zkušenost?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru