Ačkoliv je WordPress zdarma, tak tvorba a správa webové stránky na WordPressu už není. Existuje spousta dalších nákladů spjatých s provozem a tvorbou webové stránky.
Samozřejmě můžete namítnout, že si můžete udělat blog na WordPress.com a občas na něj něco napsat. Ano, tento způsob je zcela zdarma, ale má několik nevýhod. Například budete mít web na subdoméně, nebudete mít nad stránkou plnou kontrolu atd…
Nyní se musíte rozhodnout, jestli se skutečně vyplatí mít web zdarma. Na subdoméně těžko vytvoříte značku a pokud plánujete na webu podnikat, může se stát, že sice ušetříte prvotní náklady, ale díky nevhodnému umístění a nedostatečné volnosti v nastavení vás to může stát cenné klienty a tedy i zisk. No a tento potencionální zisk může několikanásobně převýšit prvotní náklady.
Jak vidíte, je mnohem lepší se pustit do tvorby vlastní WordPress stránky.
Tady je seznam věcí, které budete potřebovat:
- Doménové jméno (nezbytné)
- Hosting (nezbytné)
- Prémiová šablona (vhodné, ale ne nezbytné)
- Poplatky za úpravy na míru (vhodné, ale ne nezbytné)
- Obsah (nezbytné)
Doménové jméno
Jedna z věcí, za které budete muset zaplatit je doménové jméno. Doménové jméno je (URL) adresa vašeho webu. Z toho důvodu byste se před koupí nad ním měli opravdu zamyslet. Přece, kdybyste si chtěli vytvořit kamenný obchod, tak na jeho umístěním také dlouze uvažujete a porovnáváte výhody a nevýhody jeho lokality. Podobné je to i s doménovým jménem. Jméno by mělo být b, krátké a pokud chcete zapojit i SEO a klíčová slova, tak tematické.
Pokud si nevíte rady, psali jsme článek s Tipy na nástroje pro výběr vhodné domény webu/blogu.
10 zásad pro tvorbu dobrého doménového jména
- Sepište si 5 nejlepších klíčových slov.
- Vytvořte unikátní doménu.
- Pro český trh vybírejte .cz doménu, pro anglický .com.
- Ujistěte se, že je jednoduchá na psaní.
- Ujistěte se, že je dobře zapamatovatelná.
- Snažte se vymyslet co nejkratší doménové jméno.
- Vyhněte se porušení autorských práv.
- Odlište se značkou.
- Pokud to není nezbytné, nepoužívejte pomlčky a čísla.
- Nenechte se strhnout trendy.
Kolik stojí registrace domény?
Doménu s koncovkou .cz obvykle koupíte kolem 180 Kč. Doména .com stojí trochu více, kolem 250 Kč.
Osobně doporučuji nakupovat domény u českého registrátora Subreg.cz.
Hosting
Jestliže máte vymyšlené doménové jméno, je čas vybrat ten správný hosting. Každá webová stránka, aby byla pořád přístupná na internetu, tak musí být někde uložena. Tuto službu poskytují hostingové společnosti.
Vybrat ten správný hosting je těžké. Musíte zvážit velikost webu, jeho předpokládanou návštěvnost atd. Pokud například vyberete nedostatečný hosting, může se stát, že bude docházet k tzv. “pádu webu” a návštěvníci budou odrazeni nedostupností stránek. Nicméně na začátku se vyplatí zvolit zlatou střední cestu. Tedy hosting, který snese zátěž, ale nebudete za něj platit měsíčně tisíce korun.
Osobně mám skvělé zkušenosti s Český Hosting, kde získáte opravdu kvalitní hosting se vším všudy (tedy i automatickými zálohami). Pokud hledáte levnější variantu můžete zkusit například Wedos. Pokud vám ani jedna možnost nevyhovuje, nemusíte se bát v Čechách najdete velké množství hostingových společností.
Kolik stojí hosting?
Cena hostingu pro začínající weby by se měla pohybovat mezi 400-1000 Kč za rok.
Prémiové šablony
Jestliže máte vybranou doménu a hosting, je na čase vybrat vzhled. K tomu u WordPressu slouží šablony. Ty si buď můžete koupit nebo stáhnout zdarma. O tom, kde najít kvalitní šablonu jsme již psali. Osobně pak doporučuji prémiovou WordPress šablonu Divi, která je vhodná i pro začátečníky. O výhodách Divi šablony jsme psali v článku Divi: Nejlepší šablona roku 2017?.
Cena prémiových šablon
Začátečníci se často snaží vybírat dle ceny. Nicméně je dobré se také zaměřit na vzhled či funkčnost. Průměrná cena šablony se pohybuje kolem 50 USD, což je v přepočtu zhruba 1100 Kč.
Poplatky za úpravu šablony
Málokdy vám koupená nebo stažená šablona plně vyhovuje. Z toho důvodu je třeba najmout nějakého WordPress specialistu, který vám pomůže s úpravou šablony na míru.
Cena za úpravy?
Většinou se tyto úpravy šablony účtují dle hodinové sazby. Cena hodinové sazby programátora se může pohybovat od několika stovek korun až do několika tisíc. Vždy se dopředu zeptejte na cenu a pokud nevíte, poraďte se s někým, kdo tomu rozumí.
Obsah
Obsah je král! Obsah je jedním z nejdůležitějších prvků stránky. Je to také základní věc, podle čeho vyhledávače poznají o jaký se jedná web je obsah.
Google, Seznam a další vyhledávače by vám měli přivést největší procento návštěvníků. Samozřejmě, čím lepší pozice ve vyhledávači,tím víc návštěvníků. Už jen z tohoto důvodu byste měli investovat do kvalitního obsahu. Nicméně nezapomínejte, že vyhledávače vám žádné peníze nedají. Proto texty musí být hlavně pro lidi.
To znamená:
- Obsah by měl mít informační hodnotu.
- Obsah by neměl mít pravopisné chyby.
- Obsah by měl být dobře čitelný a pochopitelný.
Kolik stojí obsah?
Cena se obvykle účtuje po tzv. normo-straně a opět je zde velké cenové rozpětí. 1 NS si pořídíte za 50 Kč nebo také za několik set korun nebo i více.
Normostrana (zkráceně NS) je standardizovaná strana textu o určitém počtu znaků včetně mezer. V českém prostředí jde o rozsah v délce 1 800 znaků (symbolů a mezer).
Kvalitní copywriter by se měl před tvorbou textů ptát na vaši cílovou skupinu a dobré je také zkontrolovat jeho portfolio.
Celkový součet
- Doménové jméno : 180 Kč
- Roční hosting: 500 Kč (odhadovaná suma)
- Šablona: 1100 Kč
- Obsah: 1500 Kč (odhadovaná suma)
- Součet: 3280 Kč
Abyste spustili WordPress stránku, tak k tomu stejně budete potřebovat minimálně 3300 Kč. Nicméně další náklady mohou ještě vyvstat, například profesionální obrázky, prémiové pluginy a další.
Samozřejmě výši nákladů můžete zcela ovlivnit, ale obvykle platí: “You have to spend money to make money.“.
Na koupi domén bych doporučil spíš Wedos a jemu podobné registrátory, kteří nabízejí domény za nákupní cenu (cca 150 Kč včetně DPH). Třeba Wedos vs. Subreg = žádný rozdíl, pouze v ceně 😉
Já bych řekl, že to už je věcí názoru jedince 🙂 BTW: Dají se u Wedosu registrovat všechny TLD?
Byla by prosím možnost konzultovat dokončení mého webu ve wordpressu.? Nevím jak přenést fotky z formátu blog.cz na wordpress. Víc příp.telefonicky. Díky
Prosim potrebujem upravit sablonu oxigen, mozete mi s tym pomoct? pripadne mi dat kontakt na niekoho? Z velkej casti je to hotove, len nejake detaily. Dakujem, Martin.
Dobrý den,
můžete nás kontaktovat pomocí formuláře zde: https://www.wplama.cz/najmete-si-nas/
Opravdu kvalitní článek. Volba hostingu je opravdu na jednotlivci, každému vyhovuje něco jiného. Sto lidí, sto chutí. Je to ale skoro u všeho. Já jsem sepsal kompletní návod jak si vytvořit stránky/blog na WordPressu. Je to skutečně otázka pár minut. Přikládám zde, snad se bude hodit 🙂 https://www.viktorholas.cz/jak-zalozit-blog/