yosemite

Kapitola 7 – V divočině

V prvních dnech WordPressu dostávali vývojáři často přístup do repozitáře se zdrojovým kódem. To znamenalo, že vývojář mohl pracovat na kódu a přidávat jej do jádra softwaru. Nebyly zde žádné požadavky na kontrolu kódu (i když někdy byl kód před vložením poslán mezi vývojáře). WordPress byl stále malý blogovací skript, který používali převážně lidé, kteří kód vytvářeli. Mnoho z prvních úprav prováděli lidé, kteří již dnes na projektu nepracují: mikelittle, alex_t_king, em3 (dougal) a dokonce michelvaldrighi, který se vrátil a přispíval do WordPress.

Ze začátku nebyl definován žádný proces. Bylo to hodně na hraně, jak popisuje Eric Raymond v jeho práci The Cathedral and the Bazaar. Raymond poukazuje na kontrast mezi  otevřeným kódem, vyvíjeným divoce, a tradiční systematickou tvorbou vývoje softwaru. Při vývoji softwaru s otevřeným kódem pracuje každý se svým vlastním cílem a přesto to funguje.

První dva roky WordPress jsou ve znamení laissez-faire přístupu k vývoji. Vývojář objevil problém a opravil ho. Pokud se vývojáři líbila nějaká funkce, která zde ještě nebyla, doplnil ji. Využívali své zkušenosti jako blogeři a zároveň čerpali z b2 fóra. „Jako blogeři jsme měli podobné požadavky jako další lidé.“, řekl Mike. „Stále si to pamatuji, jak jsem se pohyboval na b2 fóru a hledal na co se lidé ptají a co chtějí. b2 byl stále zdrojem inspirace a nápadů.“

Bylo to až později, kdy do vývoje vstoupila určitá hierarchie, ale v těchto prvních dnech to stejně ničemu nevadilo. Jen několik lidí skutečně software používalo. Mnoho z vývojářů mělo pocit, že pracují na blogovém softwaru pro sebe a pokud jej i další lidé používají, tak je to jedině dobře.

Často kladená otázka, částečně z doby forku, byla zda noví WordPress vývojáři plánují přepsat jádro. b2 představoval způsob, kde se funkce použije rychle, často na úkor dobrých kódovacích postupů. Michel se při vývoji b2 učil PHP; zkoušel nové funkce, jakmile ho napadly.

Tyto jednoduché, často chaotické, zdrojové kódy odrovnaly některé vývojáře. Před připojením do projektu se Douchal zeptal na fóru jak daleko chtějí vývojáři při přepsání kódu zajít: zda plánují přepsat všechny zdrojové kódy od začátku nebo zda se něco smysluplného z b2 zachová. Odpověď byla, že plánují pomocí objektového programování logicky strukturovat kód, jak na něj narazí.

Nedošlo k žádnému kompletnímu přepsání WordPress. WordPress projekt byl spuštěn podobně jako prohlížeč Mozilla, který je výsledek tří a půl roku přepisování Netscape. Používání Mozilly jako špatného příkladu se mnoho vývojářů z komunity volného softwaru dohadovalo, že přepsání softwaru je velká chyba. I když přepsáním se docílí nového jádra, tak zde chybí roky testování a opravování chyb, které jsou již v původním jádru. Zároveň to také zanechává místo pro soutěžení, když jsou vývojáři zaměření na přepisování.

Namísto celého přepsání se vývojáři WordPress rozhodli pro vylepšení a úpravu kódu. Například v roce 2003 došlo k velké aktualizaci struktury souborů pojmenované The Great Renaming, kdy se nahradilo „b2“ za „wp-„. Uklízení b2 souborů byla Michelova agenda od roku 2001 a několik úprav již udělal, ale chyběla zde konzistentnost. Nyní se WordPress projekt rozhodl tento problém vyřešit. Když došlo k přejmenování souborů s novým prefixem wp-, tak zjistili, že úpravy již nefungují, ale byli přesvědčeni, že reorganizace souborové struktury je důležitá pro dlouhodobou stabilitu. Struktura WordPress se změnila z b2 do již známé dnešní struktury konsolidované do složek wp-includeswp-admin.

Tyto úpravy byly více funkcí WordPress vývoje, než jakákoliv restrukturalizace a změna architektury. A časem by se takováto změna stala těžší, jak další lidé používají projekt a mohlo by dojít k mnohem většímu rozbití webových stránek.

Pro usnadnění vývoje potřebovali vývojáři způsob jak komunikovat. E-mailový seznam nebyl sestaven po 17 měsíců a hlavní vývojáři komunikovali pomocí vlastního e-mailového listu. IRC byl jeden z prvních nástrojů komunity použitích pro komunikaci.  Freenode měl kanál b2/Cafelog a tak dávalo smysl vytvořit jeden i pro WordPress. První byl #wordpress.

IRC kanál poskytl virtuální prostředí, kde lidé spolu mohli neustále komunikovat. Zároveň je možné si na IRC kanálu přečíst log a zjistit, co zde bylo napsáno. V prvních dnech WordPress mnoho členů WordPress komunity trávilo čas na IRC. Pro některé to bylo více IRC chatovacích místností, které je více zatáhly do WordPress komunity.Owen Winkler (ringmaster) vzpomíná:

Na IRC kanálech jsem se zasekl už dříve, a znáte to, položíte otázku a nikdo neodpoví nebo si z vás utahují. WordPress nikdy takový nebyl. Když jsem začínal, tak byl kanál na dotazy, tam jste položil otázku a dostal odpověď. Až jste se něco naučil a byl jste tam, také jste odpověděl.

Bylo to to kamarádství, které způsobovalo, že se lidé drželi okolo. Mnoho z nich se teprve učilo psát kód, vytvářeli software poprvé a dělali to společně. Za čas se WordPress rozrostl na více IRC místností. #wordpress IRC místnost se změnila na místo pro uživatelskou podporu s malou pravidelnou komunitou, která tam často chodila. Kanál #wordpress-dev se stal místem, které si pro sebe zabrali vývojáři, konali se zde i pravidelné víkendové porady a rozhovory. Také zde byly individuální chatovací místnosti pro týmy, které pracovaly na různých částech projektu. [fn^1]

Fórum na WordPress.org bylo dalším komunikačním nástrojem, které zde bylo od samotného začátku. WordPress.org byl spuštěn v dubnu 2003 a původně to byl domov pro vývojářský blog, dokumentaci a podporu. Původní domácí strana WordPress stránky říkala, že „WordPress je sémantická osobní platforma pro publikování s důrazem na estetiku, webové standardy a použitelnost.“. Stránka dala WordPress komunitě přítomnost a fórum domov.

Původní fórum běželo na miniBB, ale jak rostlo, tak software nedokázal zvládat zátěž. V roce 2004, když Matt zůstal v San Francisku přes Vánoce, tak vzal co se z WordPress naučil a aplikoval to na software pro fórum. Napsal bbPress. V současné době je bbPress plugin, který byl původně napsán jako samostatný software s vlastními šablonami. Matt napsal příspěvek se startem, že chtěl „přinést nějaký weblog a smysl WordPress na software pro fórum“.

Dnes fórum na WordPress.org slouží převážně k poskytování podpory pro uživatele a vývojáře, ale když bylo poprvé vytvořeno, byl to primární nástroj pro komunikaci. První příspěvek na fóru s požadavkem na beta test se objevil ještě předtím, než byl WordPress uvolněn ke stažení. Informace, že došlo k forku b2 se rozšířila a lidé byli horliví jej vyzkoušet.

Podpůrné fórum se stalo místem, kde se probíralo všechno tématické k WordPress: webová stránka WordPress.org, nahlašování chyb, problémy a požadavky na vzhled. Lidé také vkládali své vlastní úpravy a později i pluginy.

Vývojáři komunikovali na těchto otevřených kanálech, ale nikdo se nemohl připojit. Netrvalo to dlouho a lidé, kteří nebyly vývojáři se dostali k projektu. Někdy tito lidé používali WordPress, ale postrádali technické zdatnosti nebo jistotu, aby přispívali do kódu. Jiné více zajímala role podpory, tak nezbytná pro úspěšný projekt — psaní dokumentace nebo poskytování podpory. Někteří z těchto lidí měli velký vliv na projekt, stejně jako vývojáři.

[fn^1] V roce 2014 se WordPress projekt přestěhoval z IRC na Slack.

Zdroj: Milestones: The Story of WordPress, 7. Inside the Bazaar

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte email, ať o nic nepřijdete!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru