WordPress 6.1 “Misha”

WordPress 6.1 “Misha”

Přivítejte WordPress 6.1 “Misha”, inspirovaný životem a dílem sovětsko-norského jazzového pianisty Michaila “Mishy” Alperina. Misha představil práci jazzových souborů v SSSR i ve světě. Je také oslavován jako zakládající člen Moskevského uměleckého tria.

WordPress 6.1 dále pokračuje v trendu vylepšování funkcí celkové editace stránky. Ve WordPressu 6.1 se setkáte s vylepšeními, která nadále umožňují intuitivnější tvorbu stránek a zároveň posouvají vaše tvůrčí hranice dále než kdy dříve. Nezapomeňte si při vstřebávání všeho, co WordPress 6.1 nabízí, poslechnout Mishovo jazzové piano.

Jedná se o třetí letošní hlavní aktualizaci WordPress.

Co je nového ve WordPress 6.1?

Pojďme si představit to nejdůležitější obsažené v nové aktualizaci.

Twenty Twenty-Three: Nová výchozí šablona s 10 různými variantami stylů

Twenty Twenty-Three

Po zavedení základních prvků pro blokové šablony a varianty stylů ve WordPress 5.9 a 6.0 mohou přivítat tvůrci stránek ve WordPressu novou výchozí šablonu Twenty Twenty-Three, která obsahuje 10 různých stylů a je označena jako Accessibility Ready. Tyto záměrně jedinečné styly zajišťují, že uživatelé mohou na své stránky aplikovat odlišný vzhled jediným kliknutím – a to vše v rámci jediné šablony.

Nové šablony pro lepší práci

Nové šablony pro lepší práci

Nové a propracovanější šablony nyní dávají tvůrcům stránek větší kontrolu nad jejich tvorbou. V této sadě nových šablon najdete v Editoru stránek vlastní šablonu pro příspěvky a stránky. Pomocí nového nástroje pro vyhledávání a nahrazování můžete rychleji vytvářet a upravovat části šablon, jako jsou záhlaví a zápatí, a snadno si prohlédnout svůj nový web.

Designové nástroje pro větší konzistenci a kontrolu

Designové nástroje pro větší konzistenci a kontrolu

Díky promyšleným vylepšením ovládacích prvků a bloků je rozvržení a tvorba nového webu konzistentnější, ucelenější a intuitivnější.

Snadná správa menu

Snadná správa menu

Díky novým možnostem záložní nabídky v navigačním bloku můžete upravovat otevřenou nabídku, aniž byste ji museli hledat. Navíc mají ovládací prvky pro výběr a práci s nabídkami své vlastní místo v nastavení bloku. Systém mobilních menu je také vylepšen o nové funkce, včetně různých možností ikon, které menu udělají unikátním.

Čistší rozvržení a vizualizace nastavení dokumentu

Čistší rozvržení a vizualizace nastavení dokumentu

Prohlížení a správa nastavení příspěvků a stránek je nově lépe organizovaná a vylepšuje používání funkcí, jako je výběr šablon a plánovač.

Uzamčení všech vnitřních bloků na jedno kliknutí

Uzamčení všech vnitřních bloků na jedno kliknutí

Při zamykání bloků umožňuje nový přepínač použít nastavení zámku na všechny sdružené bloky, například bloky skupiny nebo sloupce.

Vylepšení dočasných hodnot u bloků

Různé bloky mají vylepšené dočasné hodnoty, které reprezentují možnosti přizpůsobení a vám pomohou navrhnout web a jeho obsah. Například dočasná hodnota u bloku Obrázek zobrazuje vlastní rámečky a duotónové filtry ještě před výběrem obrázku.

Sestavování bohatších seznamů a citací pomocí vnitřních bloků

Bloky Seznam a Citace nyní podporují vnitřní bloky, což umožňuje flexibilnější a bohatší kompozice, například přidávání nadpisů do bloků Citace.

Citlivější text s plynulou typografií

Plynulá typografie umožňuje definovat velikosti písma, které se přizpůsobí pro snadné čtení na libovolné velikosti obrazovky.

Přidání startovacích vzorů k jakémukoli typu příspěvku

Ve WordPressu 6.0 se při vytváření nové stránky zobrazovaly navrhované vzory, takže jste nemuseli začínat s prázdnou stránkou. Ve verzi 6.1 se při vytváření nového jakéhokoli typu příspěvku zobrazí také modální okno se startovacími vzory.

Rychlejší vyhledávání blokových šablon

Adresář šablon obsahuje filtr pro blokové šablony a náhled vzoru poskytuje lepší představu o tom, jak by mohla šablona vypadat.

Uchovejte si nastavení Editoru webu pro pozdější použití

Nastavení Editoru webu jsou nyní trvalá pro každého uživatele. To znamená, že vaše nastavení budou nyní konzistentní ve všech prohlížečích a zařízeních.

Zjednodušený systém stylů

CSS pravidla pro odsazení, typografii, barvy a rámečky v rámci nástroje stylů jsou nyní na jednom místě, což snižuje čas strávený úkoly souvisejícími s rozvržením a pomáhá generovat sémantické názvy tříd.

Aktualizované možnosti rozhraní a jeho funkce

Aktualizace zahrnuje globální stylování prvků, jako jsou tlačítka, citace a odkazy, ovládání stavů hover, active a focus pro odkazy pomocí souboru theme.json (zatím není plně k dispozici) a mimo jiné také přizpůsobení obrysů pro bloky a prvky.

Pokračující vývoj možností rozvržení

Výchozí rozměry obsahu poskytované šablonou lze nyní přepsat v postranním panelu Styly, což tvůrcům stránek umožňuje lepší kontrolu nad obsahem přes celou šířku.

Části blokové šablony v klasických šablonách

Blokové šablony lze nyní definovat i v klasických šablonách přidáním příslušných HTML souborů do adresáře parts v kořenovém adresáři šablony.

Rozšířená podpora bloků Query Loop

Nové filtry umožňují variantám Query Block podporovat vlastní dotazy pro výkonnější a pokročilejší možnosti filtrování hierarchických typů příspěvků.

Filtry pro všechny styly

Pomocí filtrů v postranním panelu Styly můžete ovládat nastavení na všech čtyřech úrovních webu – jádro, šablona, uživatel nebo blok, a to od obecnějších po více specifické.

Výchozí odsazení pro rychlejší a konzistentnější design

Ušetřete čas a vyhněte se opakovanému zadávání hodnot do šablony pomocí přednastavených hodnot odsazení.

Další zajímavosti

  • Verze 6.1 obsahuje novou funkci time-to-read, která autorům obsahu zobrazuje přibližnou hodnotu času čtení stránky, příspěvku nebo vlastního typu obsahu.
  • Popis webu je na nových stránkách ve výchozím nastavení prázdný, ale lze jej upravit v obecných nastaveních.
  • Nový modální design nabízí efekt rozmazání pozadí, což usnadňuje soustředění se na daný úkol.

Zlepšení přístupnosti ve WordPress 6.1

Přístupnost je nedílnou součástí poslání WordPressu, kterým je podpora inkluzivní komunity a podpora všech jeho uživatelů po celém světě. S ohledem na tuto skutečnost obsahuje WordPress 6.1 téměř 60 aktualizací zaměřených speciálně na zlepšení přístupnosti.

Přečtěte si tyto novinky a dozvíte se více o neustálých iniciativách zaměřených na zlepšení přístupnosti.

Vylepšení výkonu ve WordPressu 6.1

WordPress 6.1 řeší více než 25 ticketů věnovaných zvýšení výkonu s vylepšeními pro všechny typy webů. Úplný přehled naleznete v Průvodci oblastí výkonu.

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte email, ať o nic nepřijdete!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru