7 způsobů jak bojovat se spamem u WordPressu

Komentářový spam je velký problém, se kterým se potýkají snad všechny webové stránky. Spam komentář je poměrně snadné rozeznat. Obvykle v něm najdete odkazy na pornografii, viagru nebo se jedná o rozsáhlý komentář s velkým množstvím odkazů. Také často narazíte na falešné stránky, které se pomocí trackbacku snaží získat odkaz.

V tomto článku se snažíme přinést několik tipů, jak učinit WordPress odolnější vůči spamu. Všechny tyto tipy by měly pomoci ke snížení času potřebného ke správě komentářů.

1. Aktivujte Akismet

Asi nejdůležitější zbraní proti spamu je Akismet. Nemusíte ho stahovat, protože je obsažen v základní instalaci WordPressu. O tom jak aktivovat Akismet jsme tu již psali. Akismet je jeden z nejlepších pluginů, které na WordPress můžete získat a troufám si říci, že bez něj nemáte proti spamu velkou šanci.

2. Nofollow odkazy z komentářů

Jedním z hlavních důvodů, které motivují spammery je, pokud odkazy z komentářů nemají atribut rel=”nofollow”.  Tím získávají cenné zpětné odkazy. Tomu lze však snadno zabránit. Stačí přidat nofollow ke všem odkazům z komentářů. V základním nastavením má naštěstí WordPress všechny odkazy z komentářů natavené jako nofollow. Nicméně někteří administrátoři tuto funkci deaktivují se snahou získat více komentářů. Doporučujeme nechat odkazy s atributem nofollow.

3. Černá listina pro komentáře

WordPress umožňuje vytvořit černou listinu spamerů, která při přidání příspěvku porovná email, slova, URL nebo IP adresu a podle toho komentář propustí nebo ne. Jediné, co musíte udělat, je napsat danou informaci do pole pro černou listinu v Nastavení -> Komentáře a uložit.

Černá listina pro komentáře
Černá listina pro komentáře

Někdy nelze přesně říci jestliže komentář přidal člověk nebo robot. Naštěstí nad černou listinou je Schvalování komentářů, kam opět můžete přidat slova, email, jméno, URL nebo IP adresu. Tento komentář pak bude zastaven ve frontě ke schválení. Také je tam box s číslem 2 v něm. Tímto nastavením můžete zdržet komentář ve frontě, pokud obsahuje počet odkazů větší než je dané číslo.

Poznámka: Černou listinou používejte s rozumem. IP adresa nemusí být soukromá a slova lidi také používají v různých souvislostech.

4. Captcha

Používejte captchu a do formuláře pro odeslání komentáře přidejte náhodně generovaný obrázek, ze kterého se musí opsat text. Tato metoda velmi omezí přidávání spamu od robotů.

5. Deaktivování trackbacků

Velkou částí spamu jsou trackbacky. Pro většinu blogů dokonce ani není nezbytné, aby měli funkci trackbacků aktivovanou. V Nastavení -> Komentáře najdete možnost deaktivování trackbacků pro celý web.

Nastavení trackbacků
Nastavení trackbacků

Trackbacky můžete také deaktivovat / aktivovat individuálně u každého příspěvku zvlášť.

Trackbacky u příspěvků
Trackbacky u příspěvků

6. Uzavření komentářů na starších příspěvcích

Uzavření komentářů na starších příspěvcích je skvělá vlastnost zabudovaná ve WordPressu. Stačí pouze specifikovat počet dní a WordPress automaticky uzavře možnost přidání komentářů u příspěvků, které splňují toto kritérium. Stačí v Nastavení -> Komentáře aktivovat tuto možnost a nastavit počet dní.

Automatické uzavření komentářů
Automatické uzavření komentářů

7. Zakázání přidávání komentářů

Nejradikálnější způsob na konec. Tímto zaručíte, že nebude přidán žádný spam komentář, ale ani žádný jiný. V Nastavení -> Komentáře odškrtněte možnost Povolit návštěvníkům webu přidávat komentáře k příspěvkům a stránkám.

Zakázat přidávání komentářů
Zakázat přidávání komentářů

Znáte další způsob jak bojovat pro spamu? Napište nám ho do komentáře a my rádi tento článek rozšíříme.

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte email, ať o nic nepřijdete!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

4 názory na “7 způsobů jak bojovat se spamem u WordPressu”

  1. Lýdie P.

    Zdravím,

    k ochraně před komentářovým spamem ještě doporučuji plugin Hashcash, který tlačítko Přidat komentář jakoby zamkne. Před tlačítko vloží takové odemykací tlačítko, které se načte, a možnost Přidat komentář se objeví jako aktivní tlačítko.

    1. Tomáš Cirkl

      Plugin jsem zkoušel a jsou s ním problémy u mobilních zařízeních. Plugin totiž používá při odemčení “výpočet” a ten na slabších zařízeních, jako jsou např smartphony, způsobuje to, že to odemčení trvá dlouho a může to lidi odradit od komentáře.

  2. Když vypnu funkci povolit přidávat komentáře…., tak už není asi třeba aktivovat akismet a je lepší jej pak odstranit? nebo ještě i tak můžou prolézt nějaké pingbacky a trackbacky a je potřeba i tak akismet? díky

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru