Mapa

Co je to XML sitemap? Jak ve WordPress vytvořit mapu stránek?

Zajímá vás, co je to XML sitemap (česky mapa stránek)  a jak ji přidat na své WordPress stránky?

XML sitemap pomáhá vyhledávačům snadno procházet a objevit obsah vašich webových stránek. Poskytuje jim seznam veškerého vašeho obsahu ve strojově čitelném formátu.

V tomto článku vám vysvětlíme, co je to mapa stránek XML a jak ji můžete ve WordPressu snadno vytvořit.

Co je to WordPress XML sitemap?

Mapa stránek (sitemap) je soubor, který obsahuje veškerý obsah vašich webových stránek ve formátu XML, takže vyhledávače, jako je Google nebo Seznam, mohou váš obsah snadno najít a indexovat (zařadit do výsledků vyhledávání).

Před rokem 2000 měli mnohé webové stránky vytvořenou stránku s názvem Sitemap (mapa webu).Tato stránka obvykle obsahovala seznam všech stránek, které se na daném webu nacházely. Dokonce i dnes mají některé weby takto zpracovanou HTML sitemapu.

Dnes jsou mapy stránek zveřejňovány ve formátu XML namísto HTML a jejich cílovou skupinou jsou vyhledávače, nikoli lidé. XML mapa stránek je v podstatě způsob, jakým mohou majitelé webových stránek informovat vyhledávače o všech stránkách, které na jejich webu existují.

Zároveň vyhledávačům říká, které odkazy na vašich webových stránkách jsou důležitější než ostatní a jak často své webové stránky aktualizujete.

XML sitemap sice nezvýší vaše pozice ve vyhledávačích, ale umožní vyhledávačům lépe a rychleji procházet vaše webové stránky. To znamená, že mohou najít více obsahu a začít jej zobrazovat ve výsledcích vyhledávání, což vede k vyšší návštěvnosti z vyhledávání a určitě je tvorba WordPress sitemapy dobrým krokem k dobrému SEO.

Obsah XML sitemap
Obsah XML sitemap

Proč potřebujete XML sitemap ve WordPress?

Z pohledu optimalizace pro vyhledávače (SEO) je mapa webu velmi důležitá. Opět bych rád zdůraznil, že nepomáhá k získání lepších pozic ve vyhledávání. Nicméně pokud nemáte všechny stránky zaindexované vyhledávačem, tak mapa webu udělá to, že upozorní vyhledávač o existenci těchto stránek. Vyhledávač je poté zaindexuje a zařadí do výsledků vyhledávání.

Mapa webu je velmi užitečná pro nově vzniklé webové stránky a blogy. Většina nových blogerů nemá hned od začátku zpětné odkazy na jednotlivé příspěvky a z toho důvodu se může stát, že je vyhledávač nenajde. Mapa webu pomůže těmto stránkám s indexací.

Proto vyhledávače jako Google, Bing nebo Seznam umožňují novým majitelům webových stránek odeslat mapu stránek ve svých nástrojích pro webmastery. To umožňuje jejich vyhledávacím robotům snadno objevit a indexovat váš obsah.

Mapy stránek jsou stejně důležité i pro zavedené navštěvované webové stránky. Umožňují zvýraznit, které části vašich webových stránek jsou důležité a které části jsou častěji aktualizovány, aby vyhledávače mohly podle toho indexovat váš obsah.

Toto vše vylepšuje celkovou viditelnost stránky u vyhledávače.

Jak vytvořit XML mapu stránek pro WordPress web?

Existuje několik způsobů, jak ve WordPressu vytvořit XML sitemap.

1. Tvorba WordPress XML sitemapy bez použití pluginu

Tato metoda je velmi jednoduchá, ale má omezené možnosti.

Až do srpna 2020 neměl WordPress možnost vlastní tvorby mapy stránek. To se změnilo ve WordPress 5.5, kdy byla přidána základní podpora generování XML mapy webu.

Funkce umožňuje automaticky vytvořit mapu stránek XML ve WordPressu bez použití pluginu. Stačí za doménové jméno přidat wp-sitemap.xml, například takto:

https://www.wplama.cz/wp-sitemap.xml

WordPress pak zobrazí výchozí XML mapu stránek.

Tato funkce generování mapy stránek byla do WordPress přidána proto, aby žádný nový WordPress web nepřišel o SEO výhody XML sitemapy.

Henerovaný soubor však není příliš flexibilní a nemůžete snadno ovlivnit, co se má do XML mapy stránek generovat.

Naštěstí téměř všechny WordPress SEO pluginy obsahují vlastní funkci pro generování mapy stránek.

2. Tvorba WordPress XML sitemapy s pluginem Yoast SEO

Existuje mnoho pluginů, které XML sitemap vytvářejí. My jsme si vybrali WordPress SEO by Yoast a další návod se bude přímo týkat práce s tímto pluginem. Plugin je k dispozici zdarma v oficiálním katalogu WordPress pluginů.

WordPress SEO by Yoast je komplexní plugin a tvorba mapy webu je jen jednou z jeho mnoha součástí.

Abyste mohli vytvořit mapu webu u vaší WordPress stránky za pomocí pluginu Yoast SEO, musíte si ho nejprve nainstalovat z oficiálního repozitáře.

Po instalaci vyberte v levém menu Yoast SEO → Nastavení  a v seznamu funkcí najděte možnost XML sitemapa.

Nastavení Yoast SEO XML sitemapa

Kliknutím na tlačítko Zobrazit XML sitemap si zobrazíte mapu webu v novém okně prohlížeče a získáte její odkaz, který budete potřebovat v následujícím kroku.

Yoast SEO vytváří sitemapu WordPress webu s názvem sitemap_index.xml. Pro její zobrazení stačí název souboru napsat do prohlížeče za název domény:

https://www.wplama.cz/sitemap_index.xml
Yoast SEO mapa stránek

Yoast SEO vytváří více sitemap pro různé typy obsahu. Ve výchozím nastavení vytváří sitemapu pro příspěvky, stránky, autory a rubriky.

Jak říct vyhledávači, že máte vytvořenou mapu webu?

Vyhledávače jsou poměrně úspěšní v nacházení mapy webu. Kdykoliv vytvoříte nový příspěvek, bude vyhledávačům Google a Bing odeslán ping, který je bude informovat o změně v sitemapě. Nicméně stejně doporučuji, abyste jako majitelé stránek začali používat Google Search Console. Získáte výhody jako například informace o chybách procházení, počtu zaindexovaných stránek a mnoho dalšího.

Více informací o propojení najdete v článku Jak WordPress připojit k Google Search Console.

Po registraci webu do Google Search Console můžete přidat sitemapu WordPress stránky. V levém menu Search Console vyberte sekci Soubory Sitemap.

Zobrazí  se jednoduchá stránka, kam vložíte URL vaší sitemapy a kliknete na tlačítko Odeslat.

Vložení sitemapy do Google Search Console

Googlu bude chvíli trvat, než vaše webové stránky prohledá. Po nějaké době budete moci zobrazit základní statistiky mapy webu.

Tyto informace zahrnují počet odkazů, které Google našel ve vaší mapě stránek, kolik z nich bylo indexováno, počet obrázků a další informace.

Informace o indexaci sitemapy v Google Search Console

Doporučuji navštěvovat stránku Google Search Console často, nejméně však jednou měsíčně. Jak bude stránka stárnout budete zde od vyhledávače získávat spoustu užitečných informací. Tyto informace vám pak mohou pomoci vylepšit vaši WordPress stránku.

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte email, ať o nic nepřijdete!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

19 názorů na “Co je to XML sitemap? Jak ve WordPress vytvořit mapu stránek?”

  1. Tomáš Cirkl

   Ahoj,

   robotu můžeš říct, kde má sitemap hledat pomocí robots.txt.

   Příklad zápisu:

   Sitemap: http://www.tvujweb.cz/map/sitemap.xml

   URL sitemapy musí být absolutní.

 1. Ahoj já když v YOAST SEO kliknu na XML mapa stránek tak mě to hodí na stránku error 404 stránka nenalezena. Netušíš kde je chyba? Díky Luboš

  1. Tomáš Cirkl

   Ahoj, chyb může být několik. Obvykle to však znamená, že šablona co používáš je špatně napsaná.

   Zkus nejprve, deaktivovat modul sitemapy v Yoastu, uložit nastavení a zase aktivovat.

   Pokud tohle nepomůže zkus upravit .htaccess na:

   # WordPress SEO - XML Sitemap Rewrite Fix
   
   RewriteEngine On
   RewriteBase /
   RewriteRule ^sitemap_index.xml$ /index.php?sitemap=1 [L]
   RewriteRule ^([^/]+?)-sitemap([0-9]+)?.xml$ /index.php?sitemap=$1&sitemap_n=$2 [L]
   
   # END WordPress SEO - XML Sitemap Rewrite Fix
   

   Nezapomeň si však pro jistotu zálohovat současný .htaccess

   1. Ahoj, Měl jsem přesně stejý problém s 404 (v podstatě vždy) a kód v HT funguje. Jen se mi nepodařilo zjistit – umí ten Yoast vygenerovat i html verzi sitemapy (pro návštěvníky webu)?

    Díky J.

    1. Ahoj,
     narazil jsem na stejný problém jako Luboš a Jiri. Tomášovy návrhy nepomohly, po editaci .htaccess se chyba změnila na chybu parsování.

     Pomohlo vygenerování xml free online generátorem http://www.seocheckpoints.com/xml-sitemap-generator. Xml jsem pak uploadoval jako sitemap_index.xml (jak potřeboval Yoast SEO) a je to OK 🙂

     Díky všem!

 2. Zdravim,

  ma nejaky vyznam mat na webe (samozrejme XML sitemap vytvorenu mam) aj textovu HTML mapu stranky pre uzivatelov?

  1. Tomáš Cirkl

   Záleží o jaký web jde a jací návštěvníci tam chodí. Ale obecně bych řekl, že to asi potřeba není, pokud ten web není nějak složitý.

 3. ahoj,
  je možné, že se tvůrci pluginu SEO by Yoast rozhodli otočit kohoutkem a nechat jej pouze “kapat”? Stáhl jsem si totiž plugin a ve standardní nabídce je již pouze nástěnka, vyhledávací konzole a získej premium…díky za info………

  1. už jsem na to přišel a dovolte, abych se podělil. V nové verzi mají vypnutou funkci Features / Advanced settings pages !

 4. Díky za skvělé články. Díky vám jsem si nastavila fungování něčeho, co je pro mě jinak naprosto španělská vesnice, ale už teď vím, jak moc důležité to je. Moc děkuji.

 5. Dobrý den, dotaz od úplného začátečníka… V nabídce záložky SEO nemám XML Sitemap. Co to zmámená?
  Předem děkuji za odpověď.

 6. Ahoj, díky za skvělý článek. Trochu mi pomohl objasnit pár věcí. Ze začátku mi to taky házelo error 404, ale potom z ničehonic to začalo fungovat, tak nevím z jakého důvodu, ale hlavně že to funguje. Děkuji i za ostatní. S https://topranker.cz/blog/ jste můj nejoblíbenější blog 🙂

 7. Zdravím, googlím už několik hodin a říkám si, že kde jinde bych jako naprostá lama měla najít odpověď než tady. 🙂

  Yoast už mi v roce 2021 generuje sitemap automaticky. Problém ale je, že v hlavičce stránky udává X-Robots-Tag: noindex, follow. Nejspíš díky tomu noindex mi Google Search Console u site map hlásí „Nelze načíst“.

  Je nějaká možnost změnit ten tag noindex na index?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru