WordPress návody

Co je to XML sitemap? Jak u WordPressu vytvořit mapu webu?

Mapa
Autor příspěvku Tomáš Cirkl

Před rokem 2000 měli mnohé vládní webové stránky odkaz na hlavní stranu jejich webu s textem Sitemap (mapa webu).Tato stránka obvykle obsahovala seznam všech stránek, které se na tom webu nacházely. Dokonce dnes mají některé weby takto zpracovanou HTML sitemapu. Nicméně mapy webu se od té doby vyvinuli natolik, že HTML seznam již není zdaleka dostačující. Moderní sitemapa je vytvářena v XML a na rozdíl od HTML neslouží pro návštěvníky stránek, ale pro roboty vyhledávačů.

V tomto článku se pokusíme zodpovědět na základní dotazy okolo mapy webu:

  • Co je to WordPress sitemapa?
  • Musím mít na stránkách mapu webu?
  • Jak u WordPressu vytvořím XML sitemap?

Co je to WordPress XML sitemap?

Mapa webu, neboli sitemap, je seznam stránek přístupný pro všechny uživatele. XML sitemap je pro majitele webových stránek způsob  jak říci vyhledávacím robotům, že všechny tyto stránky jsou na jejich webu. WordPress XML sitemap kromě toho také umí předat informaci o tom, které stránky jsou více důležité než ostatní a jak často aktualizujete svou stránku. Mapa webu vám nepomůže získat lepší pozice ve výsledcích vyhledávání, ale budete mít jistotu, že vyhledávač zaindexoval celý váš web.

Obsah XML sitemap

Obsah XML sitemap

Proč potřebujete XML sitemap?

Z pohledu optimalizace pro vyhledávače (SEO) je mapa webu velmi důležitá. Opět bych rád zdůraznil, že nepomáhá k získání lepších pozic ve vyhledávání. Nicméně pokud nemáte všechny stránky zaindexované vyhledávačem, tak mapa webu udělá to, že upozorní vyhledávač o existenci těchto stránek. Vyhledávač je poté zaindexuje.

Mapa webu je velmi užitečná pro nově vzniklé stránky a blogy. Většina nových blogerů nemá hned od začátku zpětné odkazy na jednotlivé příspěvky a z toho důvodu se může stát, že je vyhledávač nenajde. Mapa webu pomůže těmto stránkám s indexací.

U populární stránek zase sitemapa pomáhá lépe komunikovat s vyhledávačem. Vyhledávač může odhadnout, jak často stránku aktualizujete a které části webu aktualizujete častěji než jiné. Dále je možné ovlivnit rychlost procházení webu a další. Toto vše vylepšuje celkovou viditelnost stránky u vyhledávače.

Jak vytvořit XML sitemap?

AKTUALIZACE: Od verze WordPress 5.5 je tato funkce implementována přímo do jádra.

Existuje mnoho pluginů, která XML sitemap vytvářejí. My jsme si vybrali WordPress SEO by Yoast a další návod se bude přímo týkat práce s tímto pluginem. WordPress SEO by Yoast je komplexní plugin a tvorba mapy webu je jen jednou z jeho mnoha součástí.

Abyste mohli vytvořit mapu webu u vaší WordPress stránky za pomocí pluginu WP SEO by Yoast, musíte si ho nejprve nainstalovat z oficiálního repozitáře. Po instalaci vyberte v levém menu SEO -> XML Sitemap. Ve výchozím natavení nemusí být tvorba mapy webu aktivní, a tak se ujistěte, že je.

Aktivace XML sitemap u WordPress SEO by Yoast

Aktivace XML sitemap u WordPress SEO by Yoast

Pod zaškrtávacím políčkem sloužícím pro aktivaci sitemapy se nachází detailní nastavení mapy webu. Pokud si s ním nevíte rady, nevadí, nechte to takto a klikněte na Uložit změny.

Jak upozornit vyhledávač na mapu webu?

Vyhledávače jsou poměrně úspěšní v nacházení mapy webu. Kdykoliv vytvoříte nový příspěvek, bude vyhledávačům Google a Bing (Seznam opravdu ne) odeslán ping, který je bude informovat o změně v sitemapě. Nicméně stejně doporučuji, abyste jako majitelé stránek začali používat Google Nástroje pro webmastery. Získáte výhody jako například informace o chybách procházení, počtu zaindexovaných stránek a další.

Běžte na stránku Nástroje pro webmastery a pokud nejste přihlášeni s Google účtem, tak budete požádáni o přihlášení. Po přihlášení se vám zobrazí základní obrazovka, kde snadno najdete tlačítko Přidat stránky. Klikněte na něj a vložte URL vašeho webu.

Na další stránce budete muset ověřit, že jste majitel webové stránky. Je zde několik metod, jak toho docílit. Asi nejjednodušší je prosté ověření přes Google Analytics, ale pokud ho tam nemáte tak pro vás popíšeme způsob ověření pomocí HTML značky. Přepněte záložku na Alternativní metody a klikněte na Značka HTML. Zobrazí se pole, které obsahuje kus kódu.

Ověření majitele domény

Ověření majitele domény

Zkopírujte si pouze označenou část kódu (tu co se nachází v uvozovkách za content=). Nechte tuto stránku otevřenou a v novém okně prohlížeče se přihlašte do WordPress administrace vašeho webu. Zde v levém menu vyberte položku SEO.

Dostanete se na hlavní stránku pluginu WordPress SEO by Yoast, kde najdete pole sloužící pro ověření služeb třetích stran. Zkopírujte kód do pole pro Google Webmaster Tools (Google Nástroje pro webmastery) a klikněte na tlačítko Uložit změny.

WordPress SEO by Yoast administrace

WordPress SEO by Yoast administrace

Vraťte se zpět na záložku Nástroje pro webmastery a klikněte na tlačítko Ověřit. Pokud se vám to povedlo dostanete zprávu o tom, že se web povedlo ověřit, jestliže neuspějete zkuste to znovu nebo využijte alternativní metodu.

Na další stránce uvidíte sloupeček Soubory Sitemap, kde však zatím žádná sitemapa není přiřazena. Klikněte na něj a na nové stránce klikněte na červené tlačítko Přidat/Otestovat soubor sitemap. Do pole vložte URL adresu souboru sitemap (obvykle stačí zadat pouze sitemap.xml, Yoast vytváří několik souborů sitemap, ale hlavní je sitemap_index.xml).

Pokud URL adresu nevíte, běžte do administrace vašeho webu a v menu vyberte SEO -> XML Sitemap, zde najdete tlačítko XML mapa, které vám otevřeme sitemapu v novém okně.

Poté klikněte na tlačítko Odeslat soubor Sitemap.

Po nějaké době (obvykle pár dní) Google zaindexuje vaši stránku a vy uvidíte detailnější informace, jako například počet odkazů v sitemapě, frekvenci indexace atd.

Index souborů Sitemap

Index souborů Sitemap

Doporučuji navštěvovat stránku Nástroje pro webmastery často, nejméně však jednou měsíčně. Jak bude stránka stárnou budete zde od vyhledávače získávat spoustu užitečných informací. Tyto informace vám pak mohou pomoci vylepšit vaši stránku.

O autorovi

Tomáš Cirkl

Baví mě Internet a zvláště pak redakční systém WordPress. Jsem pravidelným účastníkem a přednášejícím na WordCamp Praha a WordPress konferencích.

19 komentářů

    • Ahoj,

      robotu můžeš říct, kde má sitemap hledat pomocí robots.txt.

      Příklad zápisu:

      Sitemap: http://www.tvujweb.cz/map/sitemap.xml

      URL sitemapy musí být absolutní.

  • Ahoj já když v YOAST SEO kliknu na XML mapa stránek tak mě to hodí na stránku error 404 stránka nenalezena. Netušíš kde je chyba? Díky Luboš

    • Ahoj, chyb může být několik. Obvykle to však znamená, že šablona co používáš je špatně napsaná.

      Zkus nejprve, deaktivovat modul sitemapy v Yoastu, uložit nastavení a zase aktivovat.

      Pokud tohle nepomůže zkus upravit .htaccess na:

      # WordPress SEO - XML Sitemap Rewrite Fix
      
      RewriteEngine On
      RewriteBase /
      RewriteRule ^sitemap_index.xml$ /index.php?sitemap=1 [L]
      RewriteRule ^([^/]+?)-sitemap([0-9]+)?.xml$ /index.php?sitemap=$1&sitemap_n=$2 [L]
      
      # END WordPress SEO - XML Sitemap Rewrite Fix
      

      Nezapomeň si však pro jistotu zálohovat současný .htaccess

      • Ahoj, Měl jsem přesně stejý problém s 404 (v podstatě vždy) a kód v HT funguje. Jen se mi nepodařilo zjistit – umí ten Yoast vygenerovat i html verzi sitemapy (pro návštěvníky webu)?

        Díky J.

        • Ahoj,
          narazil jsem na stejný problém jako Luboš a Jiri. Tomášovy návrhy nepomohly, po editaci .htaccess se chyba změnila na chybu parsování.

          Pomohlo vygenerování xml free online generátorem http://www.seocheckpoints.com/xml-sitemap-generator. Xml jsem pak uploadoval jako sitemap_index.xml (jak potřeboval Yoast SEO) a je to OK 🙂

          Díky všem!

  • Zdravim,

    ma nejaky vyznam mat na webe (samozrejme XML sitemap vytvorenu mam) aj textovu HTML mapu stranky pre uzivatelov?

    • Záleží o jaký web jde a jací návštěvníci tam chodí. Ale obecně bych řekl, že to asi potřeba není, pokud ten web není nějak složitý.

  • ahoj,
    je možné, že se tvůrci pluginu SEO by Yoast rozhodli otočit kohoutkem a nechat jej pouze „kapat“? Stáhl jsem si totiž plugin a ve standardní nabídce je již pouze nástěnka, vyhledávací konzole a získej premium…díky za info………

    • už jsem na to přišel a dovolte, abych se podělil. V nové verzi mají vypnutou funkci Features / Advanced settings pages !

  • Díky za skvělé články. Díky vám jsem si nastavila fungování něčeho, co je pro mě jinak naprosto španělská vesnice, ale už teď vím, jak moc důležité to je. Moc děkuji.

  • Dobrý den, dotaz od úplného začátečníka… V nabídce záložky SEO nemám XML Sitemap. Co to zmámená?
    Předem děkuji za odpověď.

  • Ahoj, díky za skvělý článek. Trochu mi pomohl objasnit pár věcí. Ze začátku mi to taky házelo error 404, ale potom z ničehonic to začalo fungovat, tak nevím z jakého důvodu, ale hlavně že to funguje. Děkuji i za ostatní. S https://topranker.cz/blog/ jste můj nejoblíbenější blog 🙂

  • Zdravím, googlím už několik hodin a říkám si, že kde jinde bych jako naprostá lama měla najít odpověď než tady. 🙂

    Yoast už mi v roce 2021 generuje sitemap automaticky. Problém ale je, že v hlavičce stránky udává X-Robots-Tag: noindex, follow. Nejspíš díky tomu noindex mi Google Search Console u site map hlásí „Nelze načíst“.

    Je nějaká možnost změnit ten tag noindex na index?

Zanechat komentář

Získejte více informací o WordPress!

Připojte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít informace, novinky a návody ze světa WordPressu.

Úspěšně jste se zapsali do našeho newsletteru. Děkujeme!