Nejste si jisti, zda je Elementor tím správným pluginem pro tvorbu WordPress stránky? V této recenzi Elementor pluginu vám ukážeme plusy a mínusy tohoto drag and drop (táhni a pusť) tvůrce webových stránek a pomůžeme vám se rozhodnout, zda je pro vás to pravé.
Recenze Elementoru v kostce
Elementor je plugin pro tvorbu WordPress stránky pomocí vizuálního blokového rozhraní. To znamená několik věcí:
- Elementor umožňuje vytvářet originálně vypadající příspěvky a stránky, které jsou odlišné od standardního rozložení příspěvků/stránek, které jsou součástí WordPress šablon.
- Zcela odlišné rozhraní pro práci s příspěvky a stránkami – většina práce se neodehrává ve standardním blokovém editoru, který je součástí WordPressu.
- Nevyžaduje žádné znalosti HTML/CSS/PHP/kódování – vše lze provést prostřednictvím praktického uživatelského rozhraní.
- Vizuální úprava webových stránek, to znamená, že stránku upravujete přes rozhraní, které odpovídá tomu, co vidí návštěvník webu.
- Pomocí Elementoru můžete vytvářet libovolné rozvržení obsahu – bez ohledu na to, co vám umožňuje vaše aktuální WordPress šablona.
- A co je nejdůležitější, funguje se všemi WordPress šablonami, takže si můžete ponechat svůj stávající design a přitom využívat všechny vychytávky, které Elementor nabízí.
- Plugin je přeložen do češtiny a slovenštiny, takže je jeho použití a orientace v něm jednoduchá.
Když to všechno shrneme, hlavní výhodou používání Elementoru je, že můžete vytvářet moderní a líbivé rozvržení/návrhy stránek, i když nejste profesionál ani nemáte žádné zkušenosti s tvorbou stránek.
To je důležité zejména v případě, když máte omezený rozpočet a nechcete si najímat nikoho, kdo by vám s webem pomohl.
Zdá se, že tento princip „udělej si sám“ je u uživatelů obrovsky populární. V době psaní tohoto článku má Elementor nainstalovaný a aktivní více než pět milionů WordPress stránek. To je obrovské číslo, které jen dokazuje, že Elementor skutečně vzal tvorbu webu na WordPress útokem.
Pojďme se postupně podívat na některé z nejzajímavějších funkcí Elementoru.
Funkce a výhody
Ve výchozím nastavení je Elementor vybaven velkým množstvím užitečných prvků:
- Nejprve je tu samotná hlavní funkce pro tvorbu stránek. K té se ještě detailněji vrátíme.
- Na výběr je více než 90 obsahových prvků/modulů – obrázky, nadpisy, tlačítka, posuvníky, počítadla, ukazatele průběhu, recenze a mnohé další.
- Většina věcí funguje pomocí funkce drag-and-drop. Můžete vzít libovolný prvek a přesunout ho na nové místo pouhým přetažením po obrazovce.
- „Co vidíte, to dostanete“ – to znamená, že verze stránky, kterou vidíte v rozhraní Elementoru, je přesně taková, jakou uvidí vaši návštěvníci (na rozdíl od klasické práce s HTML a CSS).
- Všechny stránky jsou responzivní a SEO přívětivé.
- K dispozici je knihovna předpřipravených šablon stránek, které lze importovat a upravovat. Knihovna obsahuje stovky předpřipravených designů. Kromě toho si můžete uložit vlastní šablony.
- Pokud používáte verzi Elementor Pro, můžete použít funkci Theme Builder, která vám umožní upravit základní prvky šablony, jako je záhlaví, zápatí, obecná šablona příspěvku nebo archivy rubrik.
- PRO verze obsahuje i WooCommerce Builder. Jedná se o podobný nástroj jako Theme Builder, ale tento modul umožňuje předělat všechny výchozí stránky WooCommerce, například stránku produktu nebo kategorii produktů.
Jak jsem se již zmínil, hlavní funkcí pluginu je umožnit libovolně vytvářet, upravovat a přizpůsobovat stránky v reálném čase.
Díky této funkci živého náhledu nemusíte přemýšlet, jak bude vaše stránka vypadat po zveřejnění (což je standardní scénář u výchozích WordPress stránek, které jsou závislé na šabloně).
Jak se vlastně s Elementorem pracuje? Za prvé, Elementor umožňuje využívat obsahových prvků/modulů (aktuálně je jich více než 90), které můžete umístit kamkoli na stránku. Tyto prvky pak můžete přeskládat pomocí již zmíněné podpory přetahování.
Mezi dostupné obsahové prvky patří nadpisy, obrázky, textové odstavce, videa, tlačítka, oddělovače, ikony, galerie obrázků a slidery, počítadla, recenze, ikony sociálních sítí a mnoho dalších. Také můžete použít jakékoliv widgety, které již máte na WordPress webu.
Kromě toho Elementor umožňuje přístup k obecnému nastavení zobrazení. Zde můžete měnit pozadí stránky, odsazení, výchozí barvy, písma atd.
Dále je k dispozici úplná historie revizí, což znamená, že se můžete vrátit k předchozí verzi stránky (pro případ, že jste něco pokazili a nevíte, jak to opravit).
V neposlední řadě vám Elementor dává plnou kontrolu nad tím, jak vaše stránka vypadá na počítači, tabletu a mobilu.
Pomocí těchto malých přepínačů v horní části obrazovky můžete přepínat mezi zobrazením a upravovat jemné detaily, aby stránka vypadala všude skvěle.
Cena Elementoru
Elementor je zdarma.
Abychom byly přesní, Elementor je v základní verzi zdarma, ale je dostupný i ve variantě PRO, která jej rozšiřuje.
Základní plugin je k dispozici v oficiálním WordPress repozitáři. K jeho využívání nepotřebujete žádný nákup ani registraci, stačí nainstalovat.
Více než 5 miliónů instalací, pravidelné aktualizace a 6000+ hodnocení pětihvězdičkového hodnocení napovídá, že se jedná o kvalitní plugin.
Jaký je rozdíl mezi variantou ZDARMA a PRO?
Elementor PRO obsahuje proti variantě zdama následující funkce:
- Více než 50 dalších obsahových prvků/modulů.
- Více než 300 dalších šablon předpřipravených stránek.
- Theme Builder (nastavení, ve kterém můžete měnit záhlaví a zápatí aktuální šablony).
- WooCommerce Builder (nastavení, ve kterém můžete upravovat WooCommerce stránky).
- Popup Builder (nastavení, ve kterém můžete vytvářet vyskakovací okna a mít je propojené buď s opt-in formulářem, nebo s nějakou speciální nabídkou/slevou).
- Visual Form Builder (včetně integrace s populárními marketingovými nástroji).
- Můžete vytvářet globální widgety a poté je opakovaně používat na celém webu.
- Vlastní CSS do libovolného prvku Elementoru.
- Nasazení prvků Elementor v postranních panelech a widgetech.
Jaká je cena Elementor PRO?
PRO verzi pluginu Elementor si můžete pořídit od 58 USD / rok. Jedná se vždy o licenci na jeden web. V případě zakoupení více licencí najednou, je cena za licenci nižší.
- 1 web = 59 USD / rok
- 3 weby = 99 USD / rok
- 25 webů = 199 USD / rok
- 1000 webů = 399 USD / rok
Více informací najdete na stránce Elementor ceníku.
Pro koho je Elementor nejvhodnější?
Elementor je snadno použitelný nástroj pro tvorbu webu, který obsahuje většinu funkcí zdarma.
Elementor se vám bude hodit i v případě, že se cítíte trochu omezeni tím, co vám umožňuje výchozí editor bloků (Gutenberg) ve WordPressu. Pokud máte problém umístit obsah tam, kam chcete, zarovnat sloupce nebo přidat obrázky určitým způsobem, pak vám Elementor s tím vším pomůže.
Elementor je určen pro lidi, kteří chtějí navrhovat krásné stránky pro svůj web, aniž by byli designéry.
Plusy a mínusy Elementoru
Plusy Elementoru
- ✅ Je zdarma. A většina nových webových stránek nebude potřebovat upgrade na verzi Pro.
- ✅ Má široký rozsah funkcí a snadno se používá.
- ✅ Umožňuje vytvářet vlastní rozvržení stránek a design, a nevyžaduje žádné znalosti HTML, CSS ani PHP.
- ✅ Funkce, jako jsou inline úprava textu a náhled v reálném čase, vám poskytují skutečné editační rozhraní ve stylu „co vidíš, to dostaneš“.
- ✅ Možnost upravit zobrazení pro PC, tablet a mobilní zařízení zvlášť.
- ✅ K dispozici jsou velmi detailní nastavení všech hodnot odsazení, písma a pozadí. Prakticky nic není mimo vaši kontrolu.
Mínusy Elementoru
- ❌ Pokročilé stylování prvků obsahu není vždy dobře dostupné a může se tak stát, že v určitém případě budete nuceni využít výchozí styly Elementoru.
- ❌ Pokud je na stránce něco špatně zarovnáno, může být těžké najít přesnou hodnotu, která je viníkem. Například můžete mít primární blok, v něm sloupec a v něm prvek obsahu. Každý z nich má vlastní nastavení odsazení.
Závěr
Je tedy Elementor lepší než konkurence? To záleží na tom, jak se na to díváte.
I když se trh s nástroji pro tvorbu stránek v průběhu let značně rozrostl, hlavní konkurent Elementoru je stále stejný – Divi Builder (a zde je naše recenze Divi šablony) od společnosti Elegant Themes. Pro mnoho lidí se tak výběr nástroje pro tvorbu stránek zužuje na rozhodování mezi nástroji Elementor a Divi.
A je to tak správně! Oba dva nástroje jsou skvělé. Jsou absolutní špičkou mezi nástroji (page buildery) pro tvorbu stránek. Zároveň však žádný z nich není ve všem jednoznačně lepší než druhý. Nakonec to, zda použijete Elementor nebo Divi, závisí na vašich osobních preferencích a na tom, jaké funkce jsou pro vás důležité, a také na tom, jak se vám tyto funkce líbí (z hlediska uživatelského rozhraní atd.).
Přesto je tu jedna věc, která Elementor výrazně předstihuje před ostatními. Tou věcí je cena – nebo respektive její absence.
I když je k dispozici PRO verze, funkční většinu pluginu získáte zdarma. To vám Divi nedá. Díky tomu je Elementor nejlepší první volbou pro každého, kdo hledá plugin jako nástroj pro tvorbu stránek.
Užitečné odkazy:
Hezký den,
jaký je prosím Váš názor na BeTheme?
https://muffingroup.com/betheme/
Ještě s ním nemám osobní zkušenost (chystám se), jako jednu z předností vidím to, že pokročilé funkce získám pro jeden web jednorázovou platbou a nikoliv jako u Elementoru Pro pravidelnou roční platbou.
Děkuji za názor,
Radek
Zdravím,
už jsou to roky, co jsem s ní pracoval naposled, ale byla v pohodě. Já tedy stále pořád, když šablonu s doživotní licencí, tak Divi.
Zdravim, v uvode spominate, ze v clanku budu popisane plusy aj minusy. Ziadne minusy vsak v texte nevidim…
Za mna vsak (ako staromilca, ktory vyrastol na cistom html 😀 ) – blokovy editor nikdy!
viem… prehanam, nikdy nehovor nikdy… moze sa stat, ze v buducnosti ina moznost nebude 😉
Dobrý den,
díky, nějak mi to při plnění vypadlo. Doplnil jsem.
Já bych řekl, že je to projekt od projektu. PB není vyloženě špatná věc, ale musí se to, jako vlastně vše, umět také správně používat.
Jak píšete, Elementor je v základu zadarmo. Verzi PRO ale pak musíte platit rok co rok. Divi má na druhou stranu verzi lifetime, což se mi líbí mnohem víc 🙂
Nově jsem nainstaloval plugin Elementor, který vzápětí chce aktualizovat data v databázi viz: Aktualizace Dat Proces aktualizace databáze běží na pozadí. Chvíli to potrvá?
Trochu předpokládám, že si aktualizuje jen takové tabulky databáze wordpressu, které bezprostředně souvisí pouze s Elementorem… Nebo je to jinak? Není pak např. problém s databází v případě odinstalování pluginu??? Díky…
PS: uvědomuji si, že přidávám komentář hodně pozdě po zveřejnění článku… snad se dočkám odpovědi… díky. Jarda
Ahoj,
ano, máš pravdu, že proces aktualizace dat pro Elementor obvykle zahrnuje úpravy pouze těch tabulek v databázi WordPressu, které souvisí přímo s tímto pluginem. Elementor může aktualizovat strukturu tabulek, přidat nové záznamy, nebo upravit stávající data, aby byly kompatibilní s novějšími verzemi pluginu.
Pokud jde o dobu, kterou aktualizace databáze zabere, záleží to na mnoha faktorech, jako je velikost stávajících dat, rychlost serveru a zátěž na databázi v daný moment. Obecně by to mělo být hotovo během několika minut, ale v extrémních případech to může trvat i déle.
Pokud bys v budoucnu rozhodl odinstalovat Elementor, nemělo by to mít za normálních okolností negativní dopad na zbytek databáze WordPressu. Kvalitně navržené pluginy by měly při odinstalaci očistit všechna specifická data a tabulky, které používají. Elementor je poměrně dobře navržený a populární, takže obvykle zvládá tento proces dobře.
Díky mnohokrát za rychlou a hlavně uklidˇnující odpověď :-)…
Jarda