Doručení e-mailů

Jak ve WordPress opravit chybu neodesílání e-mailu a zjistit kvalitu odeslaných e-mailů

Jedním z běžných problémů, se kterými se setkávají uživatelé WordPress a které často řešíme, je doručitelnost e-mailů. Problémy mohou zahrnovat situace, kdy WordPress e-maily neodesílá vůbec, nebo kdy mají odeslané e-maily vysoké spamové skóre, což vede k tomu, že je příjemcovy e-mailové servery odmítají přijmout.

Jedná se o velký problém ať už u webu, kde používáte kontaktní formulář k získávání poptávek nebo i třeba u e-shopů, kde nedochází k doručování e-mailů zákazníkovi.

V tomto článku si ukážeme, jak zjistit zda WordPress emaily odesílá, jak nastavit SMTP pro odeslání a jak zjistit spam skóre odeslaných emailů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. V rámci služby klientům pomáháme i s diagnostikou a opravou webu.

Více informací

Proč WordPress neodesílá e-maily?

Nejčastějším důvodem, proč dochází k nedoručení e-mailů, je špatná konfigurace hostingového serveru. Odesílat emaily můžete pomocí funkce php_mail() nebo SMTP (doporučujeme). Při doručení e-mailu příjmový server kontroluje několik parametrů, které pro dobré doručení musíte splnit.

Patří mezi ně:

  1. Odesílací email musí být vytvořený na doméně – například pro doménu wplama.cz by měl být email ve tvaru neco@wplama.cz. Pokud máte nastavený e-mail například ze Seznamu nebo Google, nikdy tyto emaily nedorazí.
  2. DNS musí obsahovat parametr SPF (Sender Policy Framework) – SPF je e-mailový ověřovací systém, který zabraňuje zneužití vašeho doménového jména. V doménovém záznamu SPF specifikujete, které servery mohou odesílat e-maily jménem vaší domény. Přijímající servery mohou pak ověřit, zda e-maily pocházejí z povolených zdrojů. Hodnotu SPF zjistíte u vašeho hostingu nebo odesílací služby.
  3. DNS musí obsahovat parametr DKIM (DomainKeys Identified Mail) – DKIM slouží k ověření integrity obsahu e-mailu. Tato technika zahrnuje přidání digitálního podpisu do hlavičky e-mailu. Přijímající servery mohou použít veřejný klíč publikovaný v DNS záznamech vaší domény k ověření, že e-mail nebyl během přenosu pozměněn. Hodnotu DKIM zjistíte u vašeho hostingu nebo odesílací služby.
  4. DNS musí obsahovat parametr DMARC (Domain-based Message Authentication, Reporting, and Conformance) – DMARC kombinuje a rozšiřuje SPF a DKIM. Umožňuje vlastníkům domén definovat politiku, která by měla být aplikována na e-maily, jež neuspějí v testech ověření podle SPF a DKIM. DMARC také poskytuje zpětnou vazbu o tom, jak jsou e-maily, které prošly nebo neprošly ověřením, zpracovány. Pro hodnotu DMARC můžete použít zápis v=DMARC1; p=none, ale není to pravidlem, lze si libovolně upravit.

Jak zjistit, zda WordPress emaily odesílá nebo ne

Pro diagnostiku, zda WordPress odesílá nebo neodesílá emaily, je nejjednodušším řešením plugin WP Mail SMTP by WPForms, který můžete poté využít i k nastavení SMTP.

WP Mail SMTP by WPForms je zdarma a nachází se v oficiálním repositáři pluginů. Plugin můžete nainstalovat přímo z WordPress administrace.

Po instalaci a aktivaci se zobrazí průvodce nastavením pluginu. Ten můžete pomocí odkazu Go back to the Dashboard zatím ignorovat a v levém WordPress menu vybrat WP Mail SMTP > Nástroje.

Zde zadejte vaší emailovou adresu a klikněte na tlačítko Poslat e-mail.

Pokud vám e-mail dorazí, je vše s odesíláním v pořádku. Jestliže řešíte např. problém s neodesíláním e-mailů na základě kontaktního formuláře, může být zádrhel přímo ve formuláři.

V případě, že e-mail nedorazil a plugin napsal chybu odeslání, doporučuji nastavit odesílání pomocí SMTP. K tomu budete potřebovat email na doméně, heslo a SMTP odesílací údaje, které zjistíte u svého poskytovatele e-mailů (nejčastěji hosting).

Běžte do WP Mail SMTP > Nastavení a vyplňte:

  • E-mail odesílatele
  • Jméno odesílatele
  • Mailer vyberte Ostatní SMTP
  • SMTP Host (zjistíte u poskytovatele emailu)
  • Šifrování (zjistíte u poskytovatele emailu)
  • SMTP Port (zjistíte u poskytovatele emailu)
  • Ověření (nechte zapnuté)
  • SMTP uživatelské jméno
  • SMTP heslo

Detailní informace o nastavení najdete v článku Jak posílat z WordPressu maily přes SMTP server.

Pokud jste vše vyplnili, můžete se vrátit na stránku testování odeslání e-mailu a vyzkoušet test znovu.

Jak zjistit, jaké spam skóre mají e-maily odesílané z webu?

Pokud víte, že e-maily z webu chodí, ale nejsou doručovány, napovídá to na problém s vysokým spam skóre.

Otestovat si kvalitu odesílaných e-mailů můžete pomocí služby mail-tester.com. Služba je zdarma pro 3 e-mailové testy denně.

Když si stránku zobrazíte, najdete zde e-mailovou adresu, na kterou pošlete e-mail z WordPress webu. Využít k tomu můžete test nástroj z pluginu WP Mail SMTP nebo jakoukoliv jinou akci, která odešle na danou e-mailovou schránku e-mail.

Po odeslání e-mailu klikněte na tlačítko Then check your score a měli byste vidět report poslaného emailu.

Čím vyšší skóre, tím lepší doručitelnost. U zobrazeného reportu přesně vidíte, kde byl problém a na co se máte zaměřit při opravě (například chybějící záznamy SPF, DKIM, DMARC v DNS nebo něco jiného).

V případě, že budete chtít s nastavením e-mailů a jejich doručitelnosti pomoci, rádi vám pomůžeme v rámci naší služby oprava WordPress webu.

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte email, ať o nic nepřijdete!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru