Komunita kolem WordPressu

Třetí a poslední část rozsáhlého seriálu o WordPressu. Dnes se podíváme na stále rostoucí komunitu okolo WordPressu, její jednotlivé součásti a možnosti vlastního zapojení.

Seznam všech částí:

  1. Podrobná historie WordPressu
  2. Živý ekosystém WordPressu
  3. Komunita kolem WordPressu

Jednotlivé role v komunitě

Za posledních 11 let narostla komunita dobrovolníků kolem WordPressu do obrovských rozměrů. Existuje mnoho způsobů, jak se zapojit do dění v komunitě: od vývojářů jádra přes moderátory fóra na wordpress.org až po organizátory WordCampů. Podíváme se podrobněji na ty nejdůležitější komunitní role.

Vývojáři jádra WordPressu

Termín “vývojáři jádra” už jsme několikrát zmínili a můžete se s ním občas setkat v různých fórech atd. Vývojář jádra je developer, který pravidelně přispívá k aktualizacím a vylepšování WordPressu. Pro verzi 3.9 (Smith) bylo 267 vývojářů jádra.

Těchto 267 dobrovolníků tvoří hlavní složku platformy, která činí z WordPressu nejpopulárnější CMS na světě. Bez nich by sláva WordPressu pomalu zkomírala a celá platforma by upadala do zapomnění. Tito lidé opravují bezpečnostní chyby (pokud nějaké jsou) a samozřejmě neustále přidávají nové funkce.

Andrew Nacin byl vedoucím vývojářem pro update 3.9, verzi 4.0 povede jeho kolegyně Helen Hou-Sandí, která je jedním z vedoucích pracovníků v 10up a dlouhodobý přispěvatel jádra WordPressu.

magnus Mark Jaquith
WordPress lead developer
Jak jsi se dostal k WordPressu?
WordPress jsem objevil v roce 2004, když jsem si pro zábavu zkoušel tvořit různé weby. O 2 roky později jsem zanechal studia na vysoké škole a začal se na plno věnovat WordPressu.
Asi znáš mnoho dalších CMS, proč jsi zvolil WordPress?
Je několik důvodů. Za prvé: cena a licence. Přešel jsem na WordPress kvůli PR katastrofě, která se odehrála v Six Apart poté, co oznámili cenový plán pro Movable Type, který byl předtím zdarma. Za druhé: komunita. Skvělá atmosféra kolem WordPressu a přátelské vystupování celé komunity mě pohltilo. Jako poslední důvod bych uvedl jednoduchost architektury pluginů založené na akcích a filtrech.
Je tu něco, co se ti na aktuálním projektu nebo kódu nelíbí a chtěl bys to změnit?
WordPress ještě nezvládá mobilní provoz tak, jak by měl. Vydali jsme se správným směrem, ale začali jsme se přizpůsobovat později, než by bylo potřeba.
Jak vidíš budoucnost WordPressu v nadcházejících 2 letech?
Doufám, že uvidíme více větších společností, které staví své weby na WordPressu. Také bych chtěl, aby lidé přestali WordPress vnímat čistě jako samostatnou aplikaci a viděli jeho schopnost vytvářet celé publikační platformy.

Tvůrci šablon a pluginů

Stejně důležitou roli jako vývojáři jádra zastává i nespočet tvůrců šablon a pluginů, které nám umožňjí založit na WordPressu jakýkoliv web nás napadne.

Mhoho lidí stále považuje WordPress za čistě blogovací nástroj, ale když si projdete repozitář pluginů a šablon na WordPress.org, najdete zde všechno potřebné pro každý typ webu.

Tisíce vývojářů šablon a pluginů stráví stovky hodin tvrdou prací, aby mohli tato rozšíření WordPressu dát zdarma k dispozici všem uživatelům. Někteří pak využijí vysokého zájmu a nasměrují uživatele na své premium produkty a služby (placené addony, “pro” verze pluginu, placená podpora atd).

Další běžnou praktikou je vydání free verze nějakého placeného produktu. Prakticky každý, kdo pracuje s WordPressem dělá něco pro komunitu, a proto celý tento systém tak dobře funguje.

Mnozí vývojáři z Automatticu ve svém volném čase programují pluginy. Sám Matt Mullenweg často zaměstnává vývojáře, kteří už jsou aktivní součástí komunity (například vyvíjí pluginy, šablony apod).

Avšak, nejen ti nejslavnější, kterým se daří zpeněžit své produkty si zaslouží pozornost. Pokud stahujete nějaký méně známý plugin, zkuste alespoň napsat pozitivní hodnocení autorovi na WordPress.org, ocení to a bude vědět, že jeho práce někomu pomohla.

WordPress konference

WordCampy se pravidelně pořádají po celém světě, obykle každý rok. V současnosti se pravidelně koná 342 WordCampů. Tyto události jsou ideálním místem, kde se dozvědět o novinkách ve světě WordPressu. Většina WordCampů má růzonorodý program určený jak začátečníkům, tak i pokročilým.

Vstupenky se prodávají většinou v ceně okolo 40 dolarů, což je skvělá cena vzhledem k tomu, že získáte přístup na víkendovou konferenci srovnatelnou s událostmi, které obvykle stojí stovky až tisíce dolarů.

Základní způsoby, jak se zapojit do pořádání WordCampu:

Organizátoři: Každý WordCamp má svůj tým organizátorů, který se stará o uskutečnění celé události. Organizátoři mají na starosti vše od výběru lokality konání přes shánění sponzorů až po volení jednotlivých přednášejících a propagaci události.
Přednášející: Organizátoři vždy hledají schopné odborníky, kteří budou ochotni na WordCampu přednášet na témata jako je design, vývoj nebo nejlepší blogovací techniky.
Dobrovolníci: Pokud nemáte dostatek času, abyste mohli celou událost dirigovat, ale přesto chcete přispět svojí troškou do mlýna, pak můžete na WordCampu vypomáhat pořadatelům jako dobrovolník.

Dustin Filippini, který organizuje WordCamp v Milwaukee, nám prozdrail důvody jeho činnosti:
Předtím, než jsem se začal věnovat WordPressu na plný úvazek, se můj profesní život se pohyboval v různých oborech, tvorba webu pro mě bylo především hobby. Nikdy jsem si nebyl jistý, že to je to, co chci opravdu dělat. Pak jsem narazil na komunitu kolem WordPressu a okamžitě se cítil vítaný. Tehdy jsem věděl, že jsem tam, kde být chci. Šlo o víc než o práci. Chtěl jsem, aby i další lidé mohli toto žažít a snažím se dělat všechno pro to, abych jim pomohl.

Setkejte se s místními fanoušky WordPressu

meetup Pokud se nemůžete dostavit na WordCamp, máte možnost setkat se s ostatními příznivci WordPressu na místních MeetUpech, které pořádá většina velkých světových měst, obvykle každý měsíc. MeetUpy jsou skvělou příležitostí k seznámení s dalšími vývojáři a uživateli ve vašem okolí.

Vzhledem k tomu, že MeetUpy probíhají častěji než WordCampy, můžete udržovat a neustále rozvíjet nově navázané kontakty.

David David Laietta
Hlavní organizátor MeetUpu v Orlandu
Ať už používáte WordPress pouze pro osobní blog, tvoříte weby na zakázku, nebo vyvíjíte WP nástroje, měli byste být součástí lokální komunity. Když někdo s WordPressem pracuje a třeba si i vydělává na živobytí, není důvod, proč by se neměl účastnit dění v komunitě, která toho tolik udělala pro zlepšení celé platformy.

Šance, že poblíž vás probíhá WordPress MeetUp je poměrně vysoká, ale pokud opravdu okolo vás žádná komunita neexistuje, vytvořte ji! Jedná se o skvělou příležitost učit se novým věcem a poznat lidi jako vy. Učte, učte se a poznávejte ostatní uživatele “vašeho” CMS. Aktivní účast v komunitě a pomoc k růstu WordPressu má nezpočet výhod pro vás i ostatní.

Jestliže ve vaší lokalitě neprobíhá žádný MeetUp, můžete ho zorganizovat. Zde je odkaz na více informací o skupinách pro WordPress MeetUpy.

Pokud vás zajímá eCommerce stránka WordPressu, pak se letos můžete zúčastnit vůbec první konference pořádané tvůrci populářního pluginu WooCommerce. Konference proběhne 3. a 4. listopadu 2014 v San Franciscu. S více než 4 milióny stažení z oficiálního repozitáře je WooCommerce zdaleka nejoblíbenějším řešením pro eshopy na WordPressu.

Šíření WordPressu

WordPress dnes pohání desítky miliónů internetových stránek a toto číslo se v blízké budoucnosti bude jen zvyšovat, a to především díky následujícím třem věcem.

1. WordPress je téměř stejně starý jako blogování samo. Za posledních 11 let vybudoval loajální komunitu. WordPress je zase na oplátku loajálí komunitě více než jakákoliv jiná platforma (např. Joomla nebo Drupal). WordPress nikdy neruší zpětnou kompatibilitu verzí, proto se lidé mohou spolehnout na WP i do budoucnosti.

2. Komunitě na WordPressu záleží. Začít můžeme hned u Matta a pokračovat přes lidi v Automatticu až po všechny aktivní členy komunity. V opensource prostředí je potřeba nejen brát, ale i dávat – a to obrovská komunita kolem WordPressu neustále dokazuje.

3. Podpora WordPressu na sociálních sítích je tak velká díky nadšení celé komunity. Blogeři a vlivní účastníci dění na sociálních sítích denně šíří informace o WordPressu, protože v něj věří a mnozí z nich na této platformě zakládají svůj byznys.

Filantropie

Sám Matt Mullenweg se zasazuje o otevřený internet a snaží se dávat komunitě co nejvíce. Založil Archive.Org, Electronic Frontier Foundation a Free Software Foundation. Matt věří, že opensource svět je dobrý pro menší podnikatele a webmastery.

Také se aktivně účastní Charity Water – nezisková organizace, která se snaží zpřístupnit pitnou vodu každému po celém světě.

Budoucnost WordPressu

I přes všechno, čeho již WordPress dosáhl, se jedná pouze o začátek cesty. Jak řekl Matt: “Máme před sebou ještě 78% internetu. Zatím na WordPressu běží pouze 22% webů.” Ač si nejsem jistý, zda podíl někdy dosáhne 100%, je téměř jisté, že minimálně příštích 10 let bude mít WordPress vzestupný trend.

Ve světě WordPressu v poslední době dochází k velké změně. Lidé častěji volí WordPress.org jako zdroj své instalace a web umisťují na své vlastní hostingy. V současnosti běží 50% WP stránek na WordPress.com, ale Matt předpokládá, že během pár let tento podíl klesne na 5%.

Je známou skutečností, že WordPress dnes nenabízí nejlepší podporu mobilních zařízení. Vzhledem k rychle rostoucímu trendu používání těchto zařízení, bude i WordPress muset vynaložit značné úsilí, aby se vyrovnal současným nárokům na mobilní použití.

Jednou možností, jak vylepšit tuto stránku uživatelského prostředí, je větší využití javascriptu v jádru WordPressu. Pokud přemýšlíte, jaký programovací jazyk se naučit, určitě si na seznam přidejte právě javascript – hned vedle PHP, HTML a CSS.

I když je 22% celého internetu hodně, stále existuje dostatek prostoru k růstu. To znamená, že pokud vytvoříte nějaký produkt spojený s WordPressem, je velmi pravděpodobné, že počet vašich potencionálních zákazníku se v přístích několika letech zdvojnásobí nebo dokonce ztrojnásobí.

Očekává se hlavně přechod velkých společností na WordPress platformu. V současnosti jen velmi málo významných firem používá WordPress, ale pomalu si začínají uvědomovat jeho výhody v oblasti přizpůsobení a striktního přístupu k bezpečnosti.

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte email, ať o nic nepřijdete!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

2 názory na “Komunita kolem WordPressu”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru