WordPress návody

Možnosti nastavení MonsterInsights, pluginu pro napojení Google Analytics

monsterinsights
Autor příspěvku Tomáš Cirkl

V předchozím článku jsme psali o tom, jak propojit WordPress a Google Analytics. Doporučenou možností bylo využití pluginu MonsterInsights (dříve známého jako Google Analytics for WordPress by Yoast). V tomto článku se detailněji podíváme na možnosti nastavení MonsterInsights.

Co je to MonsterInsights?

MonsterInsights je plugin, který umožňuje jednoduché vložení, úpravu a správu měřícího kódu ze služby Google Analytics. Služba slouží pro zaznamenávání a analýzu návštěvnosti webových stránek.

Plugin byl původně vyvíjen týmem lidí z Yoast, kteří stojí například za skvělým WordPress Yoast SEO pluginem. Později ho však do správy získal Syed Balkhi a přejmenoval jej na MonsterInsights.

Plugin je zdarma ke stažení v oficiálním repozitáři na WordPress.org. Kromě toho existuje i PRO verze pluginu.

Verze zdarma poskytuje:

 • jednoduchou instalaci,
 • zapnutí/vypnutí sledování na jedno kliknutí,
 • zobrazení různých statistik přímo ve WordPress administraci,
 • sledování odchozích odkazů nebo počtu stažení ze stránek,
 • anonymizaci IP, takže data ze zemí s přísnějšími podmínkami pro ochranu soukromí mohou být zaznamenána.

Verze PRO poskytuje:

 • sledování populárních příspěvků/stránek,
 • sledování chybové stránky 404,
 • více statistik (například sledování zobrazení stránek podle autora),
 • sledoávní AdSence,
 • vytváření vlastních výkazů.

Osobně si myslím, že verze ZDARMA je naprosto dostačující pro 99% stránek a není potřeba kupovat verzi PRO.

Instalace MonsterInsights

Plugin je možné nainstalovat přímo přes WordPress administraci. Pokud nevíte, jak takový plugin nainstalovat, přečtěte si článek Jak nainstalovat plugin do WordPressu.

V návodu Google Analytics: statistika návštěvnosti pro WordPress zdarma jsme popsali kompletní postup, jak do pluginu vložit číslo pro sledování. Na výběr máte ruční vložení čísla pro sledování nebo automatické načtení při využití autorizovaného propojení s Google Analytics.

Stránka základního nastavení

Stránka základního nastavení

Disable Reports (Vypnout reporty) – jak je podle názvu zřejmé, povolením deaktivujete stránku s reporty a přestanete přímo ve WordPress zobrazovat informace z Google Analytics. Doporučuji nechat tuto možnost nezaškrtlou.

Automatic Updates (Automatické aktualizace) – povolení automatických aktualizací.

 • Yes – ano, doporučuji.
 • Minor Only – pouze minoritní (oprava chyb, bezpečnost).
 • None – ne.

Allow Usage Tracking (Povolit uživatelské sledování) – toto není úplně nastavení sledování, ale spíše umožňuje pluginu sledovat pluginy a šablony, které využíváte s cílem poskytnout lepší uživatelské výsledky. Doporučuji nechat neaktivní.

Možnosti nastavení MonsterInsights

Jakmile plugin nainstalujete a vložíte kód pro měření, můžete se pustit do samotného nastavení pluginu. Toto nastavení se nachází v Insigts -> Settings a záložce Tracking.

Poznámka: Pokud nastavení provádět nechcete, tak nemusíte. Propojení funguje od chvíle, kdy jste vložili sledovací kód. Nicméně v nastavení je spousta užitečných položek, které je vhodné projít.

Tracking: Engagement

Engagement

Engagement

Ignore these user roles from tracking (Ignorovat uživatele těchto uživatelských rolí) – zde lze nastavit, zda se mají sbírat data od přihlášených uživatelů. Ve výchozím nastavení se ignorují data od uživatelských rolí Administrátor a Šéfredaktor. Tato možnost umožní vyčistit sbíraná data. Doporučuji nechat toto nastavení jak je.

Enable MonsterInsights events tracking (Povolit sledování MonsterInsights  událostí) – aktivujete sledování systému pomocí JS. Do sledování patří například affiliate, mail, telefon, stahování.

Tracking: Demographics

Demographics

Demographics

Enable Demographics and Interests Reports for Remarketing and Advertising (Povolit sběr demografických a zájmových informací pro remarketing a reklamu) – aktivováním této možnosti bude s Analytics možné zaznamenávat demografické a zájmové informace od návštěvníků vaší stránky. Díky tomu získáte opět větší  povědomí o vašich návštěvnících. Při použití této funkce je nutné upozornit uživatele na sběr těchto informací. Můžete k tomu využít například plugin Cookie Notice by dFactory. Pozor také na GDPR.

Anonymize IP addresses? (Anonymizace IP) – aktivováním této možnosti umožníte sledování dat od uživatelů ze zemí, kde jsou přísnější podmínky pro ochranu soukromí. Doporučuji tuto možnost aktivovat.

Tracking: Link Attribution

Link Attribution

Link Attribution

Enable enhanced link attribution? (Povolit vylepšení atributů pro odkazy) –  aktivací umožníte Analytics oštítkovat vaše stránky a získat detailnější informace o odkazech.

Turn on anchor tracking (Povolit sledování kotev) – vhodné pro sledování pohybování na jednostránkových webech.

Turn on allowAnchor (Povolit allowAnchor) – slouží pro sledování kampaní.

Turn on allowLinker (Povolit allowLinker)  – používá se při měření na více doménách.

Turn on tag links in RSS (Povolit štítky odkazů v RSS) – nepoužívejte, pokud máte napojený Feedburner.

Tracking: File Downloads

File Downloads

File Downloads

Track downloads as an (Sledovat stažení jako):

 • Event (Událost) – doporučené.
 • Pageviews (Zobrazení stránek)

Možnost pro nastavení sledování stažení jako Událost nebo Zobrazení stránek na stránce. V kostce, když vyberete tuto možnost, tak budete moci vidět, kolikrát byl přes odkaz stažen obrázek, PDF nebo jiný dokument. Tyto data můžete najít v Google Analytics na stránce Chování → Události. Doporučuje se využívat Události, aby nedocházelo ke zkreslení statistik. Pro funkčnost je potřeba mít povolené sledování událostí.

Extensions of Files To Track As Downloads (Typy souborů, které sledovat při stažení) – zde lze nastavit koncovky souborů, které se budou započítávat do stažení. Doporučuji tuto možnost nechat jak je.

V Google Analytics můžete tyto data najít na stránce Chování -> Obsah webu -> Struktura obsahu.

Tracking: Affiliate Links

Affiliate Links

Affiliate Links

Set path for internal links to track as outbound links (Nastavení cesty pro interní odkazy, aby se sledovali jako odchozí) – zde zadejte slug interních odkazů, které používáte pro affiliate. Google Analytics je odliší a bude je brát jako odchozí a ne interní.

Label for those links (Štítek pro tyto odkazy) – zde můžete vložit štítek pro tyto odkazy.

Tracking: Permissions

Permissions

Permissions

Let these user roles see reports (Uživatelské role, které mohou zobrazit výsledky) – vyberte uživatelské role, které budou mít přístup ke statistikám.

Let these user roles save settings (Uživatelské role, které mohou uložit nastavení) – vyberte uživatelské role, které mohou uložit nastavení pluginu.

Automatic Updates (Automatické aktualizace) – povolení automatických aktualizací.

 • Yes – ano, doporučuji.
 • Minor Only – pouze minoritní (oprava chyb, bezpečnost).
 • None – ne.

Allow Usage Tracking (Povolit uživatelské sledování) – toto není úplně nastavení sledování, ale spíše umožňuje pluginu sledovat pluginy a šablony, které využíváte s cílem poskytnout lepší uživatelské výsledky. Doporučuji nechat neaktivní.

A to je vše. Nyní máte propojený WordPress a Google Analytics. Pro získání ještě více informací, doporučuji propojit váš web ještě se Search Console.

O autorovi

Tomáš Cirkl

Baví mě Internet a zvláště pak redakční systém WordPress. Jsem pravidelným účastníkem a přednášejícím na WordCamp Praha a WordPress konferencích.

4 komentáře

 • Moc děkuji za návod, jak propojit GA s tímto pluginem, ušetřilo mi to hromadu času. Dnes jsem si plugin nainstalovala a propojila. Nicméně bohužel už ten plugin vypadá zcela jinak, než je popsáno v tomto článku… Chtělo by to upgrade. 🙂 Předem děkujiiii. 🙂

 • Ahoj, postupovala jsem podle článku při instalaci tohoto pluginu a chtěla jsem si tam nastavit ty věci podle tohoto článku, ale ačkoliv mám stažený totožný plugin, nastavení vypadá jinak. V záložce Settings jsou tam další záložky General, Engagemente, Commerce, Publisher, Conversions, Advanced. Ale žádný Tracking. Je možné, že mám nějakou novější verzi pluginu než jaká je použita zde v článku? Děkuji 🙂

  • Ano, máte pravdu. Došlo ke změně administrace pluginu, článek zpětně upravím. Děkuji za upozornění.

Zanechat komentář

Školení tvorby webu s Divi šablonou pro začátečníky a mírně pokročilé (Praha 20.6.2019)

Získejte více informací o WordPress!

Připojte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít informace, novinky a návody ze světa WordPressu.

Úspěšně jste se zapsali do našeho newsletteru. Děkujeme!

Tomáš Cirkl

Tomáš Cirkl

WordPress specialista

Blog WPlama.cz píši už více než 3 roky. O WordPress přednáším a pořádám školení. Pro své klienty vytvářím a spravuji webové stránky.