Dnes jsem měl přednášku na WordPress konferenci pro začátečníky. Téma bylo WordPress pluginy (pokročilé). V tomto článku najdete seznam pluginů a dalších informací, které jsem během přednášky zmínil a najdete u nich i odkazy k podrobnějším návodům.
Jak vybrat WordPress plugin
V oficiálním repozitáři je již 35 000 pluginů a orientovat se v nich je poměrně těžké. Naštěstí WordPress administrátoři přidali několik prvků a funkci do detailu každého pluginu, které by měli pomoci s výběrem. Více o tom, jak vybrat WordPress plugin najdete v článku.
Pluginy
Do přednášky jsem si připravil pluginy, které využijete v určitých situacích a mám je otestované.
Contact Form 7
Skvělý plugin pro tvorbu kontaktních formulářů. Více informací najdete v článku Detailní porovnání pluginů Contact Form 7 a Gravity Forms.
TablePress
Plugin pro tvorbu a správu tabulek. Tabulky můžete celé vytvářet ve WordPressu nebo je například můžete importovat ze souborů csv.
MailPoet
Nástroj pro sběr emailů a rozesílání newsletterů. Můžete si nastavit, že newsletter bude automaticky generovaný nebo jej můžete vytvářet ručně.
WP Maintenance Mode
Pokud tvoříte nebo upravuje stránky, tak s tímto pluginem můžete udělat speciální stránku, kterou skryjete rozpracovaný obsah. Plugin obsahuje spoustu skvělých vychytávek, které si můžete aktivovat. Patří tam odpočet do spuštění, formulář pro sběr emailů, kontaktní formulář nebo odkazy na sociální sítě.
Remove Dashboard Access
Ne vždy je dobré pouštět uživatele do administrační části WordPressu. S pluginem Remove Dashboard Access si můžete určit pravidla pro přístup do administrace. Více informací o pluginu a jeho nastavení najdete v článku Jak omezit pohyb registrovaných uživatelů ve WordPressu.
WP Sweep
Provozujete starší webové stránky? Možná byste měli zkusit optimalizovat databázi. WP Sweep projde databázi webu a odstraní přebytečná data. Návod pro práci s pluginem najdete v článku Jak u WordPressu vyčistit databázi a zrychlit běh webu.
Disable comments
Když chcete vypnout komentáře, tak jdete do Nastavení -> Komentáře a zde odoznačíte položku Povolit návštěvníkům webu přidávat komentáře. To je výchozí funkce WordPressu, která se ale aplikuje až na nově vytvořený obsah. Pro ovlivnění i stávajících stránek a příspěvků můžete použít plugin Disable Comments, viz článek Jak hromadně u WordPressu deaktivovat komentáře.
Enable Media Replace
Nahradit obrázek, který je použit napříč celým WordPressem je poměrně těžké. Plugin Enable Media Replace přidává dodatečnou funkci k výpisu mediálních souborů. Pokud ji využijete můžete jednoduše nahradit obrátek napříč celým webem. Více informací v článku Jak ve WordPressu jednoduše nahradit obrázek nebo jiná média.
Tři pluginy pro české prostředí
Existují tři pluginy, které doporučuji instalovat na každý český WordPress. Jedná se o pluginy České komentáře, Zalomení a Filenames to Latin.
České komentáře přidávají čtvrtou možnost skloňování pro komentáře, více v Jak opravit špatné skloňování u WordPress komentářů. Zalomení vkládá před neslabičné předložky pevnou mezeru (pokud se nalézají na konci řádku) a tím je posouvá na začátek dalšího řádku. Filenames to Latin upravuje jména nahrávaných souborů, více v článku Tip na plugin: Filenames to latin.
My Eyes Are Up Here
S tímto pluginem můžete upravit náhledové obrázky. Jak s pluginem pracovat najdete v článku Chytřejší ořezávání náhledových obrázků s My Eyes Are Up Here.
Responsive Lightbox by dFactory
Jednoduchý plugin pro zobrazování obrázků v lightboxu. Toto zobrazení je uživatelsky přívětivější. Více v článku Jak zobrazovat obrázky pomocí Lightboxu.
WooCommerce
Pokud se chcete dozvědět více o tomto pluginu, tak bych zde doporučil shlédnou celou přednášku od Vladislava Musílka.
Slidy z přednášky
Ahoj,
v článku máš dvě chyby.
První je v nadpisu „Jak vybrat WordPress plugin a repozátář WordPressu“ slovo „repozátář“. Další chyba je v odstavci o českých pluginech.
Přímo věta „České pluginy přidává čtvrtou možnost skloňování pro komentáře, více v Jak opravit špatné skloňování u WordPress komentářů.“ má tam podle mě být „České komentáře“ místo „České pluginy“.
Jinak ještě je tu asi jedna chyba na webu. Máš tu kolonku pro WWW u komentářů, ale adresa se nikdy nepřidá jako odkaz. Kolonku bych tedy odstranil.
Závěrem ti chci poděkovat, že jsi plugin České komentáře, přidal do doporučených pluginů 😉