Přehled zajímavých článků a událostí ze světa WordPressu

Kolem WordPressu se toho neustále děje poměrně dost. Také stále více lidí o tomto redakčním systému píše, proto není vždy snadné se zorientovat. V tomto článku bych proto rád uvedl shrnutí a odkazy na nejzajímavější aktuální články a události. Pokusím se tvořit podobné přehledy pravidelně. Uvítám také tipy na další české zdroje, kterých v současnosti tolik není (nebo o nich nevím).

3. WordPress konference v Hluboké nad Vltavou

Po velkém úspěchu druhé konference na sebe třetí pokračování nenechalo dlouho čekat. Konference se bude konat 19. až 20.9. v Hluboké nad Vltavou v Parkhotelu Hluboká. V pátek se koná pouze warm-up party v adrenalinovém parku. Sobota pak bude den nabitý odbornými přednáškami z prostředí WordPressu. A když už se chystá warm-up party, chybět nesmí ani after party hned po konci přednášek.

Podrobné informace o akci najdete zde: http://naswp.cz/3-wordpress-konference/

Jak skrýt upozornění na update pluginu

Občas se při nastavování WordPressu nevyhnete lehké úpravě nějakého pluginu k obrazu svému. Pokud by však došlo k aktualizaci pluginu (například nešťastným kliknutím klienta, pro kterého jste web dělali), vlastní funkcionalita by se přepsala. Ač to není úplně nejlepší řešení, často se využívá.

Jak na to se dozvíte od Musildy zde: http://musilda.cz/jak-skryt-upozorneni-na-update-pluginu-nebo-skryt-cely-plugin/

Výpis objednávek ve WooCommerce v přesně daném časovém období

V základním stavu WooCommerce umí zobrazovat objednávky pouze pro měsíční intervaly, což může být u většího počtu objednávek poněkud nepřehledné. Problém se dá vyřešit pouze malou úpravou kódu. Po úpravách budete mít možnost zvolit přesný časový interval pomocí jQuery datepickeru.

Pordobný návod připravil opět WooCommerce expert Musilda: http://musilda.cz/fitrovani-objednavek-ve-woocommerce-dle-casoveho-obdobi/

Proč tvořit vlastní framework na WordPress?

Tomáš Koficaj z Netcorexu začíná psát další seriál o WP a tentokrát se zaměřil na problematiku vlastního frameworku. V seriálu chce ukázat, co všechno WordPress dokáže a jak a proč toho využít pomocí vlastní nadstavby.

Seriál můžete sledovat od prvního dílu zde: http://blog.netcorex.cz/wordpress/dalsi-serial-o-wordpressu-hmm-hmm-dobre-framework/

WordPress 4.0 Benny

Pravděpodobně jste zaznamenali, že v nedávné době vyšla nová vlajková verze WordPressu s označením 4.0 Benny. Nový WP přináší několik zásadních změn především v oblasti uživatelského prostředí administrace, kde došlo k zajímavým vylepšením nejen v práci s mediálními soubory. O některých novinkách jsme psali i u nás.

Další výčet změn uvádí Separatista: http://www.separatista.net/wordpress/wordpress-4-0-benny
Nebo také oficiální blog WordPress.org (anglicky): http://wordpress.org/news/2014/09/benny/

Bezpečnostní riziko Revolution Slideru

Menší humbuk se v poslední době odehrál také kolem pluginu Revolution Slider od ThemePunch, který je součástí mnoha šablon (například z ThemeForestu). Hackeři mohli zneužít bezpečnostní díry a napáchat škody na webu, který slider používá. Podobnou chybu obsahoval i plugin ShowBiz od stejného autora. Obě chyby vývojáři v ThemePunch opravili v tichosti a neuvedli opravu ani v oficiálním change logu nových verzí. Proto také mohlo dojít k narušení bezpečnosti u šablon, které používají starší verzi pluginů. Envato vydalo seznam všech šablon, které mohly být postiženy. Pokud některou z šablon používáte, ujistěte se, že máte aktuální pluginy (Revolution Slider 4.2 a výše a ShowBiz 1.5.3 a výše).

Rozsáhlý seznam ohrožených šablon je zde: http://marketblog.envato.com/general/affected-themes/

Další bezpečnostní problémy WordPressu

WordPress stále zvyšuje svoji popularitu a stále více webů jej používá. Proto se často upozorňuje na bezpečnostní problémy, které tento masový cms ohrožují. V dnešní době se opravdu nevyplatí zabezpečení podceňovat, vždyť i na nově založené a téměř nenavšťevované blogy denně chodí několik robotů, kteří se snaží prolomit ochranu. Právě proto se Vladimir Prelovac z managewp rozhodl napsat otevřený dopis komunitě WordPressu s titulkem Vyřešme bezpečnost jednou pro vždy. V dopisu upozorňuje na několik zásadních problémů spojených především s vývojem pluginů a šablon a chce prosadit přísnější kontroly v oficiálních repozitářích a provést další kroky pro zlepšení bezpečnosti. Na dopis zaregoval i Jeff Chandler z wptavern.com, který tvrdí, že mnoho procesů, které Prelovac navrhuje již existuje nebo se na nich pracuje. Zároveň však připouští některá bezpečnostní rizika. Oba texty jsou v angličtině.

Jak vidíte, zabezpečení WordPressu je stále žhavějším tématem a jeho důležitost se zvyšuje každým dnem. Dnes již existuje mnoho pluginů, které dokážou většinu rizik značně omezit. Jedním z pluginů je například iThemes Security – o jeho nastavení jsem zde již psal vyčerpávající článek.

Máte tipy na (především české) zdroje z prostředí WordPressu? Chybí vám v přehledu nějaký článek nebo událost? Napište prosím do komentářů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte e-mail, ať o nic nepřijdete!

Zkontrolujte svoji doručenou poštu nebo spam koš, abyste mohli svůj e-mail potvrdit.

Vylaďte WordPress stránky s naším tahákem

V e-booku najdete informace a rady pro WordPress od A do Z. Zadejte e-mail a my vám WordPress tahák pošleme.

Zkontrolujte svoji doručenou poštu nebo spam koš, abyste mohli svůj e-mail potvrdit.

Přejít nahoru