Jakmile byla vytvořena větev WordPressu, tak se Mike a Matt pustili do úprav. Byly drobné, ale byl to první krok, který posunul WordPress pryč od jeho předchůdce a znamenaly začátek projektu. Mike nejprve znovuvytvořil soubory, které chyběly od tvorby větve, zatímco Matt přidal wptexturize, nástroj, který vytvořil pro formátování textu (zatočené uvozovky, spojovník). Mikova první nová funkce byla vytvoření stručného výpisu textu (excerpt), to umožňovalo uživateli vytvářet ručně psané shrnutí příspěvku v RSS feedu a na jiných místech.
Během následujícího měsíce udělali Mike a Matt více než 100 úprav ve WordPress repozitáři. Nejvýznamnější úpravy byly:
- přidání sekce odkazů, které ve WordPress zůstali až do verze 3.5 (vydané v roce 2012),
- výrazné úpravy administrace,
- úpravy instalačního procesu.
Vytvoření jednoduchého instalačního procesu bylo něco, na čem se oba vývojáři shodli. Bylo důležité, že WordPress byl tak přístupný. Kdokoliv mohl začít publikovat svůj obsah. Matt nahradil b2install.php novým souborem wp-install.php. Cílem bylo udržet co nejmenší nastavení. V první verzi museli uživatelé vytvořit MySQL databázi, přidat informace o nastavení do b2config.php, nahrát soubory na server pomocí FTP a poté spustit skript. Slavná “5 minutová instalace” byla vytvořena až za čas, kdy vývojáři pracovali na zjednodušení tohoto procesu.
I když vyvíjeli WordPress, byli Mike a Matt stále aktivní na fóru b2 a povídali si o jejich novém softwaru. Ale bylo to několik měsíců po začátku WordPress, když stále bylo nejasné, který fork se stane oficiálním nástupcem b2. 23. května 2003 Michel oznámil, že jakmile byl WordPress odstartován, stal se oficiální větví b2.
27. května 2003 byla uvolněna první verze WordPress, verze 0.7. Uživatelé, kteří přešli z b2 na WordPress získali nějaké nové funkce, mezi které pařilo především zjednodušení administrace a správce odkazů, který umožňoval vytvoření blogroll (seznam odkazů, většinou na jiné blogy, publikovaný na blogu).
Jakmile byl WordPress 0.7 vydán, došlo ke snaze zapojit další vývojáře do projektu. Počínaje s Donncha Ó Caoimh a François Planque, oba vytvořili vlastní fork b2.
29. května 2003 Matt poslal email Donnchovi a požádal ho, zda by nezvážil spojení b2++ a WordPress. Donncha souhlasil a tak se zvedl počet oficiálních vývojářů WordPress na tři. Matt také kontaktoval François Planque, aby se připojil k projektu a přepsal vylepšení b2evolution do WordPress. François to zvážil, ale přišlo mu to jako “moc práce s málo benefity“.
Během roku se k týmu připojil Dougal Campbell (dougal) a Alex King. Ačkoliv nebyl uživatel b2, Dougal prozkoumal b2 na jeho blogu a blogoval o psaní jeho vlastního blogovacího software. Alex byl v komunitě b2 aktivnější – sice neměl zkušenosti s PHP, ale naučil se jej při práci s platformou a díky komunitě. Především Mike Little mu pomohl vylepšit jeho kód.
Chvíli to trvalo, než se Dougal a Alex zapojili. Dougal byl vytížen prací a Alexův první dojem z WordPress nebyl pozitivní. Napsal o aktualizaci z b2 0.6 na WordPress 0.7 a b2++. Instalace WordPress nenabídla žádné vylepšení rychlosti a b2++ zase znemožnil přihlášení. Rozhodl se tedy počkat dokud nevyjde další aktualizace WordPress. Matt odpověděl, že k vylepšení rychlosti databáze dojde. WordPress 0.71 oznamoval 300% vylepšení výkonu: “Neděláme si srandu, tato verze trojnásobně (nebo více) rychlí váš WordPress nebo b2.”. Nicméně to nebylo dostatečné, aby Alex aktualizoval. On a Matt zůstali v kontaktu a v červenci 2003 Alex oznámil, že pomáhá Mattovi spustit novou sekci Hacks na WordPress.org.
V prvních dnech byl vývoj WordPress organický. Noví vývojáři nejprve prováděli malé změny, vylepšení, a až poté začali pracovat na vlastní nové funkci. Většina vývojářů se soustředila na vývoj té součásti webu, která jim byla nejbližší. Například Matt se soustředil na sémantiku a použitelnost.
Mike vylepšil jeho b2 plugin s odkazy. Také představil wp-config-sample.php. Po celou dobu bylo nastavení b2 a WordPress uloženo v souboru b2config.php. To znamená, že po aktualizaci uživatel ukládal soubor a informace s nastavením bezpečně. Pokud jej totiž přepsali, jejich nastavení bylo ztraceno a museli se obrátit na fórum podpory pro pomoc. Zahrnutím souboru wp-config-sample.php znamenalo, že žádný soubor s názvem wp-config.php nebyl obsažen ve WordPress a uživateli stačilo přejmenovat soubor na wp-config.php, načež byl v bezpečí před jeho přepsáním. Tento konfigurační soubor bylo něco, co Mike dělal pro své předchozí klienty a bylo to pro něj něco naprosto zřejmého. Díky tomu vyřešil problém, který měli uživatelé opakovaně.
Dougal se nejvíce soustředil na XML-RPC API, které v té době podporovalo API Bloggeru. XML-RPC je protokol vzdáleného přenosu, který umožňuje vzdálené dotazy pomocí HTTP. To znamená, že uživatel mohl zveřejňovat příspěvky na blog nebo používat klienta. Blogger API nepokrylo všechnu funkcionalitu WordPress. Movable Type API a MetaWeblog API měli dodatečné funkce, které byly založené na Blogger API. Dougal přidal nové funkce do vrstvy XML-RPC a pokryl tak veškerou WordPress funkcionalitu. Kdykoliv lidé kontrolovali jejich RSS feed, tak byl generován jako stránka vždy znovu. Díky tomu docházelo ke zvýšení zátěže na serveru a jeho zpomalení. Dougal pracoval na vylepšení a zrychlení. Udělal to tak, že přidal cache.
Alexův první projekt bylo kontrolování označeného textu a přidání kódu. To umožňovalo uživateli označit slova v textovém editoru a pomocí klávesové zkratky jej obklopit HTML tagy. Nakonec hack sekce na WordPress.org, o které napsal nebyla nikdy publikována. Hacks bylo nahrazeno systémem pluginů.
Paralelně k vývoji WordPress Donncha pracoval na WPMU (WordPress MU). Původní plán byl spojit b2++ kód s WordPress, ale skončilo to tak, že b2++ se stal WPMU. WPMU mělo vlastní správu změn a nakonec také vlastní trac instanci. Donncha si vzpomíná, že WordPress a WPMU každý cílili na jiný typ uživatele. “Většina lidí má jen jeden blog a nemají půl tuctu blogů běžících na jednom serveru a tak mít více stránek není požadavek pro většinu lidí.”, řekl Donncha. Po čase se situace změnila, když se hosting a další služby stali levnějšími, ale v roce 2003 to nedávalo smysl mít víceúrovňovou správu účtů pro každého WordPress uživatele. Místo toho Donncha pracoval na WPMU společně s WordPress a zapracovával změny z WordPress do WPMU. Když nová verze WordPress vyšla, musel Donncha zapracovat všechny soubory do WPMU individuálně. Používal Vimdiff k načtení dvou souborů vedle sebe a postupně upravoval změny z jednoho souboru do druhého. Nebylo to vždy jednoduché. “Musel jsem sledovat změny co byly udělány v případě, že by se něco rozbilo. Takže jsem vždy přemýšlel, zda tato změna nerozbije něco co jsem udělal v souboru předtím.” Jak se WordPress stával větší a větší bylo toto stále více obtížnější.
Později roku 2004 se poprvé připojil nový dlouholetý WordPress vývojář. Ryan Boren, (ryan) vývojář v Cisto Systems. Podobně jako Mike i Ryan je velkým stoupencem svobodného softwaru a již se podílel na jeho vývoji dříve, jmenovitě na Grome a Linux. Když našel WordPress, hledal svobodnou a otevřenou blogovací platformu. Ryan psal blog tou dobou již několik let. Jeho předchozí blog byl publikován na Blogger a poté na Greymatter. Pak se ale rozhodl, že “chce něco nového a hezčího”. Líbil se mu WordPress značkovací jazyk a CSS, tak se rozhodl pro změnu. Napsal si dokonce vlastní import obsahu z Greymatter do WordPress.
Prakticky ihned začal Ryan ovlivňovat komunitu tak, že psal velké množství kódu a poskytoval rady kam by měl vývoj WordPress směřovat. Měl více zkušeností se svobodným softwarem než kdykoliv jiný v tu dobu a na fóru začal sdílet své myšlenky jak by měli věci fungovat. I když měl v tu dobu málo zkušeností s PHP, tak jeho zkušenost s programováním mu pomohla se to rychle naučit. Nebylo to dlouho předtím, než mu byly dány práva pro provádění změn ve WordPress repozitáři.
Zdroj: WordPress’ First Developers