WordPress návody

Tvorba uživatelů a přehled uživatelských rolí ve WordPressu

WordPress uživatel
Autor příspěvku Tomáš Cirkl

WordPress nabízí dvě možnosti registrace uživatele. Manuální, kdy administrátor musí ručně nového uživatele vytvořit a jemu pak budou přihlašovací údaje automaticky zaslány na email, a registraci přes registrační formulář. Tato možnost je však po instalaci WordPressu zakázána a musí být v Obecném nastavení aktivována.  Návštěvník se pak může zaregistrovat sám pomocí registračního formuláře, který je dostupný na adrese www.web.cz/wp-login.php?action=register. Nicméně možnost automatické registrace není z důvodu bezpečnosti vhodná, a proto jestliže vytváříte jen pár uživatelů, udělejte to ručně a jinak nechte registraci vypnutou.

Třetí možnost jak přidat uživatele je přes databázi. Návod najdete ve článku Jak vytvořit uživatele přímo v MySQL databázi.

Při manuální registraci je nezbytné vyplnit uživatelské jméno, heslo a email. K tomu se váže i zaškrtávací položka Poslat heslo, která umožňuje do zaslaného informačního emailu připojit i heslo.

Jako poslední je třeba vybrat úroveň uživatele, která definuje oprávnění uživatele v administraci WordPressu. V základním nastavení disponuje WordPress pěti úrovněmi uživatelských rolí – Administrátor, Šéfredaktor, Redaktor, Spolupracovník a Návštěvník.

Tvorba nového uživatele

Tvorba nového uživatele

Předdefinované oprávnění není možné ve WordPressu měnit, stejně tak jako vytvářet nové úrovně uživatelů. Pokud je to však nezbytné, lze využít pluginů, které tuto funkci spravují. Například plugin User Role Editor umožňuje úpravu oprávnění stávajících uživatelů.

Při využítí WordPress Multisite vzniká ještě jedna speciální uživatelská úroveň – Super Administrátor. Tato uživatelská úroveň definuje univerzální práva napříč všemi stránkami sdružujícími se v rámci dané Multisite.

Přehled základních uživatelských úrovní a jejich souvisejících oprávnění

  • Administrátor – neomezený přístup ke všem nastavením WordPressu.
  • Šéfredaktor – může nejen publikovat a spravovat své vlastní příspěvky, ale třeba i zasahovat do příspěvků ostatních uživatelů.
  • Redaktor –  může publikovat a spravovat své vlastní příspěvky, stejně tak jako nahrávat soubory.
  • Spolupracovník – může vytvářet a spravovat své příspěvky, ale nemůže je sám veřejně publikovat. Nemá povoleno nahrávat mediální soubory.
  • Návštěvník –  prakticky se jedná pouze jen o zaregistrovaného uživatele bez speciálních pravomocí v administraci WordPressu. Může pouzevkládat komentáře. Nemůže se podílet na tvorbě a správě obsahu webu.

O autorovi

Tomáš Cirkl

Baví mě Internet a zvláště pak redakční systém WordPress. Jsem pravidelným účastníkem a přednášejícím na WordCamp Praha a WordPress konferencích.

8 komentářů

Zanechat komentář

Získejte více informací o WordPress!

Připojte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít informace, novinky a návody ze světa WordPressu.

Úspěšně jste se zapsali do našeho newsletteru. Děkujeme!

Tomáš Cirkl

Tomáš Cirkl

WordPress specialista

Blog WPlama.cz píši už více než 5 let. O WordPress přednáším a pořádám školení. Pro své klienty vytvářím a spravuji webové stránky.