Zpomalují neaktivní pluginy WordPress a mají se smazat?

Mnoho WordPress uživatelů často nechává plugin po testování ve WordPress a jen jej deaktivuje. V tomto článku si vysvětlíme, jestli neaktivní pluginy zpomalují WordPress a jestli by je správce stránek měl smazat.

Co je to neaktivní plugin?

Když do WordPress nainstalujete plugin, tak se jeho zdrojové soubory uloží na váš hosting.

Pokud plugin chcete začít používat, musíte jej aktivovat. Aktivaci nemusíte provést hned. Stačí pak jen jít do Pluginy → Přehled pluginů a u vybraného pluginu kliknout na Aktivovat.

Přehled pluginů ve WordPress
Přehled pluginů ve WordPress

Aktivní pluginy jsou zvýrazněny modrým podbarvením. Neaktivní pluginy mají pozadí bíle a mají v nabídce také možnost Smazat.

Zpomalují neaktivní pluginy WordPress?

Ne, neaktivní neboli deaktivované pluginy WordPress stránku nezpomalují.

Pokaždé, když uživatel zažádá o načtení stránky, WordPress začne načítací proces. Během tohoto procesu, načte pouze pluginy, které jsou aktivní. Všechny neaktivní pluginy zcela ignoruje a nenačítá je. Počet neaktivních pluginů nehraje žádnou roli.

Jediné místo, kde WordPress pracuje s neaktivními pluginy, je na stránce Pluginy v administraci. Ale pouze do té míry, že si načte základní informace o pluginu a nic víc.

Chcete vaši stránku zrychlit? Podívejte se na článek Optimalizace rychlosti načítání webu na WordPress bez znalosti programování.

Mám mazat neaktivní pluginy ve WordPress?

Ano, ale s jednou výjimkou. Důvod, proč WordPress umožňuje deaktivovat plugin na místo toho, aby jej rovnou smazal, je ten, že někdy potřebujete plugin pouze dočasně vypnout.

Jestliže plánujete brzy opět plugin použít a nechcete riskovat smazání jeho nastavení, tak ho ve WordPress nechte.

Žádný další důvod, proč nemazat neaktivní pluginy ve WordPress není. Naopak, pokud budete nechávat deaktivované pluginy ve WordPress, můžete si zadělat na pořádné problémy.

Například WordPress bude i nadále pro neaktivní pluginy zobrazovat aktualizace. Jestliže se rozhodnete aktualizace ignorovat, tak jste porušili jednu z nejdůležitějších zásad WordPress bezpečnosti.

TIP: Přečtěte si článek proč je důležité udržovat WordPress aktualizovaný.

Deaktivovaný WordPress plugin může být neškodný, ale stále obsahuje spustitelné soubory. V případě hacknutí může dojít k infikování těchto souborů škodlivým kódem.

Je tedy mnohem lepší nepotřebné pluginy z WordPress smazat.

Zajímají vás naše další tipy ohledně zrychlení WordPress stránky? Podívejte se na našeho kompletního průvodce optimalizace rychlosti a výkonu WordPress stránky.

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte email, ať o nic nepřijdete!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

6 názorů na “Zpomalují neaktivní pluginy WordPress a mají se smazat?”

 1. Dovolím si dvě poznámky:
  1) Zdůraznil bych velké bezpečnostní riziko dlouhodobě neaktualizovaných pluginů, protože automatizovaných útoků na wordpress weby je opravdu strašně moc. Takže ano, pokud nepoužívám a nebudu používat, mažu.
  2) To s výkonem není úplně pravda. Některé pluginy si ukládají data do databáze, například věci jako NextGenGallery nebo některá počítadla přístupů, logovací pluginy atd. Ty výkon ovlivňují, protože mnohdy dokáží databázi neuvěřitelně zanést balastem. Už jsem i zažil případ, kdy databáze kvůli statisícům logů úplně klekla.

  Ono obecně už údržba WP a optimalizace výkonu není zas tak jednoduchá záležitost, zejména s WooCommerce a řadou složitějších pluginů.

 2. Jen tak dál !! Vaše články jsou psány odborně, srozumitelně a žádné zbytečné povídáni. Jsou jedny z mála co čtu. Je zapotřebí občas někoho pochválit, před nastoupenou jednotkou 🙂 !!

 3. “Deaktivovaný WordPress plugin může být neškodný, ale stále obsahuje spustitelné soubory. V případě hacknutí může dojít k infikování těchto souborů škodlivým kódem.”
  To samé ale hrozí i u pluginů, které jsou aktivované. Takže?

 4. Manuel Nuněz

  Díky za tipy, když potŕebuji rady ohledné wordpressu, hned mě napadne “wplama.cz”, protože jsme všichni lamy na WordPress bych řekl 🙂 krom Tomáše 🙂

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru