WordPress Astra šablona

Astra: rychlá univerzální WordPress šablona

Astra patří mezi nejlepší WordPress šablony. To přesvědčivě dokládá více než milion instalací a vynikající hodnocení uživatelů.

Tato šablona je známá pro svou skvělou optimalizaci, díky čemuž je ideální pro tvorbu rychlých webových stránek s pevným základem pro efektivní SEO a poskytuje výjimečný zážitek pro návštěvníky. Dále umožňuje snadné upravení různých aspektů webu díky široké škále možností designu, kompatibilitě s populárními tvůrci stránek (Gutenberg, Elementor, Spectra, Beaver Builder) a velkému množství předpřipravených designů.

V tomto článku prozkoumáme klíčové vlastnosti WordPress šablony Astra.

Představení WordPress šablony Astra

Astra je velmi univerzální šablona pro WordPress, je ideální pro tvorbu firemních stránek, e-shopů na platformě WooCommerce a osobních blogů. Její hlavní předností je skvělé SEO, které vám pomůže dosáhnout vyššího umístění ve výsledcích vyhledávačů.

Další z klíčových vlastností šablony Astra je její minimalismus, díky kterému je načítání stránek extrémně rychlé. K tomu přidává integrovaný kód Schema.org, což je další výhoda pro dosahování lepších výsledků ve vyhledávání, pomocí vyšší viditelnosti vašeho webu.

Astra vám přinese téměř neomezenou kontrolu nad vzhledem webových stránek. Nabízí širokou škálu předpřipravených designů, které jsou okamžitě použitelné a umožňují rychlou tvorbu webu. Kromě toho poskytuje flexibilní možnosti pro konfiguraci rozložení stránek blogu a umožňuje vám upravovat globální nastavení barev a typografie.

Šablonu Astra si můžete nainstalovat zdarma, protože se nachází v oficiálním repositáři šablon, kde má více než milión stažení s maximálním hodnocením od více než 5000 uživatelů. Velkou výhodou je také přeložení šablony do češtiny (cca 90%) a slovenštiny (cca 70%).

Astra je také dostupná v Pro verzi, kde otevírá další možnosti pro individualizaci: můžete vytvářet vlastní designové prvky pro různé části webu. Například můžete navrhnout vlastní CTA box, který pak lze přidávat na konec všech příspěvků blogu, nebo specificky pouze na příspěvky od určitých autorů či z určitých kategorií.

Klíčové funkce a vlastnosti

Nyní, když máte základní přehled o šabloně Astra, pojďme se ponořit do detailnějšího představení této šablony.

Pro poskytnutí komplexního pohledu na kvality Astry se zaměříme na několik zásadních funkcí a vlastností této šablony WordPress.

Široké možnosti nastavení a přizpůsobení

Pro nastavení designu u šablony Astra máte na výběr ze dvou možností. První možnost je použít standardní funkci WordPress přes nabídku Vzhled → Přizpůsobit. Alternativně můžete využít speciální kartu Astra, která se nachází v admin menu WordPressu.

V této sekci Astra najdete řadu rychlých odkazů, které vás přímo zavedou do nástroje pro přizpůsobení.

Rychlé nastavení astra

V sekci Přizpůsobit se vám zobrazí přehled všech možností, jak můžete šablonu Astra upravit. Můžete zde detailně upravovat globální ovládací prvky, jako jsou písma, barvy, tlačítka a další prvky, což vám usnadní proces tvorby stránek.

Navíc Astra nabízí možnost vytvořit unikátní rozvržení pro jednotlivé typy příspěvků, stránek nebo archivů. Máte možnost například vypnout nadpis příspěvku, aplikovat nový styl kontejneru, upravit rozložení postranního panelu, zapnout zobrazení souvisejících příspěvků a mnoho dalšího.

Nastavení příspěvků u Astra šablony

Kromě standardních nastavení máte v šabloně Astra také možnost konfigurovat několik speciálních funkcí. Jednou z nich je například funkce Přesunout nahoru, kterou můžete povolit v sekci Globální a je dostupná pro počítače i mobilní zařízení.

Nastavení posunu nahoru u Astra šablony

Mimo jiné, Astra vám umožňuje zlepšit přístupnost vašeho webu aktivací funkce plynulého posouvání.

Celkově Astra poskytuje rozsáhlé možnosti přizpůsobení, což je jeden z klíčových důvodů, proč je tato šablona tak oblíbená a univerzální.

Avšak obrovské množství možností může mít své nevýhody. Přestože nabízejí velkou míru kontroly nad vaším webem, mohou být pro některé uživatele příliš komplexní a mohou se cítit zahlceni výběrem možností.

Jedním ze způsobů, jak se s tímto problémem vypořádat, je využití předem připravených základních šablon, které lze jednoduše importovat, namísto ručního nastavování všech funkcí od základu.

Předpřipravené designy pro Astra šablonu

Pokud potřebujete rychle vytvořit webové stránky, můžete využít jednu z mnoha připravených startovacích šablon, které Astra nabízí.

Celkem je v Astra k dispozici více než 280 importovatelných startovacích šablon. To představuje jednu z nejrozsáhlejších sbírek, jakou naleznete v rámci jakéhokoli WordPress šablony (Divi šablona má také svůj katalog designů zdarma).

Když procházíte dostupné základní designy pro Astra šablonu, můžete si zvolit preferovaný editor, ve kterém bude design vytvořen. Vybírat můžete z:

 1. Nativní blokový editor WordPress (Gutenberg)
 2. Elementor
 3. Beaver Builder

Po výběru editoru budete přesměrováni do knihovny Astra. Zde můžete vyhledávat šablony nebo procházet sbírku uspořádanou podle typu webu.

I v bezplatné verzi šablony Astra je dostupný bohatý výběr šablon, díky čemuž je téměř jisté, že najdete design odpovídající vaší představě o vytvářeném webu.

Astra startovací designy pro blokový editor

V knihovně designů si můžete uložit své oblíbené rozvržení pro snadný přístup v budoucnu, nebo rovnou vybrat a aktivovat to, které nejvíce vyhovuje vašim potřebám. Podle typu vybrané šablony můžete před její instalací upravit některá důležitá nastavení.

Například při výběru designu „Love Nature“ budete požádáni k nahrání loga předtím, než budete pokračovat v procesu instalace. Tento krok umožňuje dále personalizovat šablonu a zajistit, aby co nejlépe odpovídala specifickým potřebám a brandu.

Výběr designu Love Nature pro Astra šablonu

Po výběru loga můžete pokračovat ve výběru palety barev a upravit výchozí typografii.

Dále máte možnost vybrat, která pokročilá nastavení chcete společně s šablonou importovat. Sem patří například widgety, pluginy a další prvky.

Import obsahu je rychlý proces, který trvá jen několik sekund. Po dokončení importu můžete nový design prohlížet a upravovat přímo na daném webu.

Tvůrce záhlaví a zápatí

V rámci naší recenze šablony Astra jsme se již zaměřili na některé možnosti designu. Nyní se podrobněji podíváme na možnosti úpravy záhlaví a zápatí.

Tato funkce je jedním z unikátních prvků této WordPress šablony, umožňující přizpůsobit části stránky, které jsou v mnoha jiných šablonách obvykle neměnné. V sekci Přizpůsobení naleznete specifické položky pro úpravy záhlaví a zápatí.

Kliknutím na příslušný název se zobrazí různé možnosti, jak můžete tyto části šablony upravit a přizpůsobit je vašim potřebám.

Astra tvůrce záhlaví

Pod záložkou Elements můžete provádět změny použitých prvků. Nejčastěji zde najdete nastavení pro logo, menu, konverzní tlačítka nebo třeba pro vyhledávání.

Pokud přejdete na záložku Design, můžete vždy detailně upravit vybraný prvek nebo celé záhlaví.

Ve spodní části stránky máte možnost uspořádat přetažením prvky hlavičky. Využít můžete až tři řady elementů, které přidáváte podobně jako ve výchozím blokovém editoru, kliknutím na ikonu +.

Přidávání elementů do webu

Integrace populárních pluginů

Jak jsme již psali, Astra je kompatibilní s populárními tvůrci stránek (Gutenberg, Elementor, Spectra, Beaver Builder), ale má připravenou kompatibilitu i s dalšími pluginy pro prodej a lepší správu webu.

Užitečné pluginy

Kromě základních funkcí nabízí Astra také kompatibilitu s prémiovými pluginy, jako je LearnDash nebo LifterLMS, což jsou ideální nástroje pro ty, kdo prodávají online kurzy. Astra poskytuje speciální integraci pro tyto LMS (Learning Management System) pluginy, které umožňují ovládat a přizpůsobit vzhled obsahu kurzu přímo prostřednictvím nástroje Přizpůsobit ve WordPress.

Pokud se zaměřujete na provozování e-shopu, Astra je pro tento účel také vhodná. Obsahuje integraci a vylepšení pro WooCommerce, které zlepšují uživatelský zážitek a podporují prodeje. Umožňuje například rychlý náhled produktů, zobrazení položek v galerii a další.

WooCommerce detailní nastavení v Astra šabloně

Výkon a rychlost načítání Astra šablony

Přestože Astra šablona nabízí spoustu funkcí a možností, nedělá kompromisy v oblasti výkonu. Astra totiž obsahuje řadu zabudovaných funkcí pro optimalizaci webu, jako je například použití vanilla JavaScriptu namísto vyžadování jQuery.

Se šablonou jsem udělal jednoduchý test, kde je vidět, že nativní šablona bez jakéhokoliv optimalizačního pluginu dosahuje skóre 100 pro mobil i pro počítač. (Přesto doporučuji optimalizační plugin pro web používat.)

Astra Google Page Speed Insight mobil
Astra Google Page Speed Insight mobil
Astra Google Page Speed Insight počítač
Astra Google Page Speed Insight mobil

Cena Astra šablony

Je důležité zdůraznit, že Astra nabízí velmi dobrou bezplatnou verzi. Pro uživatele je zdarma dostupných více než 100 předpřipravených designů, což je samo o sobě skvělé. K tomu můžete využít tvůrce pro designování záhlaví a zápatí (i když s omezenými možnostmi), což vám dává téměř úplnou kontrolu nad vzhledem vašeho webu a umožňuje nastavit globální styly.

Pokud ale hledáte ještě více možností pro přizpůsobení vašeho webu, může být pro vás vhodné přejít na placenou verzi Astra Pro. Tato verze nabízí rozšířené funkce a možnosti, které vám umožní ještě více personalizovat a optimalizovat vaši webovou prezentaci.

Astra PRO

Služba Astra Pro zahrnuje podporu, aktualizace a hlavně rozšíření funkcí a možností, které šablona nabízí. Níže si můžete prohlédnout jaké funkce nabízí Astra šablona ve verzi zdarma a PRO.

Šablonu Astra PRO používáme i my na WPlama.cz

FunkceZdarmaPro
24/7 prémiová podporaNeAno
Přístup k aktualizacím ProNeAno
Generování CSS souborů pro optimalizaci rychlostiNeAno
Bez označení (White Label)NeAno
Styl pozadí stránkyNeAno
Styly navrhování postranního paneluNeAno
Barvy a pozadíOmezené FunkceVšechny Funkce
TypografieOmezené FunkceVšechny Funkce
ŘádkováníOmezené FunkceVšechny Funkce
Rozložení s plnou šířkou webuNeAno
Rozložení s maximální šířkou webuNeAno
Ohraničené rozložení webuNeAno
Fluidní rozložení webuNeAno
Mnohočetná záhlaví stránkyNeAno
Vlastní záhlavíNeAno
Vlastní zápatíNeAno
Vlastní stránka 404NeAno
Podpora háčků pro přidání vlastního kóduNeAno
Přilepení při skrolování nahoruNeAno
Zmenšení při rolování nahoruNeAno
Skrýt přilepení při skrolování dolůNeAno
Animace přilepeného záhlavíNeAno
Mega menuNeAno
Prvky s několika HTMLNeAno
Prvky s více tlačítkyNeAno
Prvky oddělovačeNeAno
Nastavení barvy a typografieNeAno
Stránka archivu – rozvržení obsahu příspěvkuNeAno
Stránka archivu – nastavení mřížky příspěvkuNeAno
Stránka archivu – možnost meta času přečtení příspěvkuNeAno
Jednotlivé stránky příspěvku – možnost meta času přečtení příspěvkuNeAno
Jednotlivé stránky příspěvku – pole s informacemi o autoroviNeAno
Jednotlivé stránky příspěvku – ovládání zobrazení navigace příspěvkuNeAno
Shortcode drobečkové navigaceNeAno
Shortcode vyhledávácího poleNeAno
Shortcode mini košíku WooCommerceNeAno
Shortcode EDD mini košíkuNeAno
WooCommerceOmezené FunkceVšechny Funkce
LifterLMSOmezené FunkceVšechny Funkce
LearnDashOmezené FunkceVšechny Funkce
Easy Digital DownloadsOmezené FunkceVšechny Funkce

Astra PRO cena

Cena šablony Astra PRO se odvíjí podle délky licence (roční/doživotní) a počtu webů, na kterých chcete šablonu využívat.

Počet webůRoční licenceDoživotní licence
149 USD199 USD
1059 USD279 USD
100068 USD349 USD

Essential Toolkit

Společně s Astra PRO šablonou si můžete zakoupit i balíček Essential Toolkit obsahující další prémiové pluginy a služby.

 • Ultimate Addons for Elementor plugin – rozšiřuje Elementor a nabízí více než 40 widgetů a více než 200 předpřipravených bloků.
 • Spectra PRO – tvůrce stránek, který rozšiřuje výchozí blokový editor ve WordPress.
 • Startovací designy pro Elementor – více než 145 šablon pro Elementor, obsahující vylepšení z Ultimate Addons for Elementor.
 • Startovací designy pro Spectra PRO – více než 100 šablon pro Spectra.

Každý z výše uvedených produktů se prodává i samostatně za cenu 79 USD.

Počet webůRoční licenceDoživotní licence
179 USD399 USD
10129 USD599 USD
1000159 USD699 USD

Shrnutí

WordPress šablona Astra je výbornou volbu pro uživatele hledající vysoký stupeň přizpůsobitelnosti. Astra nabízí širokou paletu startovacích šablon pro rychlý a efektivní vývoj webových stránek. Má také bohaté nastavení designu a umožňuje detailně nastavit jednotlivé části šablony, jako jsou záhlaví a zápatí.

Kromě toho Astra integruje mnoho užitečných funkcí a poskytuje přístup k pokročilým možnostem WooCommerce, včetně rychlého zobrazení produktů a rozbalovacího košíku. Jedním z hlavních předností Astry je, že nabízí tyto rozmanité funkce bez negativního dopadu na výkon vašeho webu, a to především díky své nízké náročnosti na systémové zdroje.

Ačkoli Astra je vynikající volbou, existují i další skvělé WordPress šablony, na které se určitě podívejte. Mezi nimi určitě zvažte i Divi šablonu.

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte email, ať o nic nepřijdete!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

3 názory na “Astra: rychlá univerzální WordPress šablona”

 1. Pěkný den, Tomáši,
  hledám možnost, jak ze stránek odinstalovat desing Love Nature. Poradíte?
  Případně moc díky.

  d.h.

  1. Miroslav Bartík

   Nicméně, při pouhém smazání stránek vám v administraci zůstane mnoho pozůstatků obsahu, jako jsou obrázky a nastavení starého obsahu. Proto bych spíš doporučil, jak píše Tomás, resetovací plugin.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru