kompas

Jak přidat navigační menu ve WordPressu

Pokud se chcete dozvědět, jak přidat navigační menu do WordPress stránky pomocí jednoduchého uživatelského rozhraní pouhým přetahováním myší, přečtěte si následující článek vhodný pro začátečníky s WordPressem.

Navigační menu umožňují prezentovat strukturu stránek jejich uživatelům. Pomáhá tak v orientaci po stránce a usnadňuje nalezení hledaných informací. Navíc návštěvník může snadno přecházet na jiné stránky daného webu. Z toho důvodu jsou nejčastěji navigační menu pro svojí důležitost situovány přímo v záhlaví WordPress šablony.

WPlama menu
WPlama menu

Navigační menu ve WordPressu

WordPress nabízí snadné vytváření a správu navigačních menu. Umístění menu lze zvolit podle možností šablony, nicméně většina šablon obsahuje minimálně jedno místo, ke kterému se dá menu přiřadit.

Vytvoření vlastního navigačního menu

Navigační menu vytvoříte v administraci WordPress webu na stránce Vzhled -> Menu.

Menu v administraci
Menu v administraci

Zde je k nalezení stránka se dvěma sloupci určené k editaci menu. Levý sloupec obsahuje stránky, rubriky a vlastní odkazy. Případně si lze pomocí Nastavení zobrazených informací aktivovat i štítky a příspěvky. Pravý sloupec je určen pro přidávání a přizpůsobení položek menu.

Nové menu
Nové menu

Po pojmenování menu ( pro lepší orientaci je dobré pojmenovávat menu podle toho kam ho chcete umístit) klikněte pro vytvoření na tlačítko Vytvořit menu. Zobrazí se následující:

Nově vytvořené menu
Nově vytvořené menu

Jak vidíte na obrázku, v základní šabloně Twenty Fifteen jsou k dispozici dvě místa, kterým můžete přiřadit menu. Jedná se o Základní menu a Menu pro sociální sítě.

Dále je nutné zvolit stránky, které chcete do menu přidat. To můžete provést zaškrtnutím stránek ze seznamu nalevo a kliknutím na tlačítko Přidat do menu.

Přidat do menu
Přidat do menu

Po přidání stránek do menu zvolte umístění menu dle možností šablony. Poté klikněte pro uložení na tlačítko Aktualizovat menu.

Přiřazení menu
Přiřazení menu

Menu si můžete ihned prohlédnout na webu.

Menu Twenty Fifteen
Menu Twenty Fifteen

Přizpůsobení položek navigačního menu

Možná jste si všimli, že položky menu jsou v pořadí, v jakém jste je přidávali. Pořadí položek menu lze jednoduše měnit tak, že pomocí myši chytnete položku menu a tu přetáhnete na požadované místo.

Vytvoření rozbalovacího menu ve WordPressu

Rozbalovací menu je navigační menu s nadřazenými a podřazenými položkami.

Dropdown
Dropdown

Vytvořením rozbalovacího menu se dá snadno strukturovat systém navigace na stránce.

Ve struktuře menu přetáhněte položku jednoduše pod rodičovskou položku. Je však důležité poznamenat, že všechny šablony nepodporují vícevrstvé menu. Nejčastěji jsou podporovány dvě vrstvy.

Strukturované menu
Strukturované menu

Přidání rubriky do menu

Pokud používáte WordPress pro blog, pak určitě chcete přidávat rubriky blogu do menu ve WordPressu. Uděláte to stejným postupem jako u stránek. V levém sloupci vyberete rubriku a tu vložíte do menu.

Nejdříve je ale nutné kliknout na záložku Rubriky. Uvidíte zde všechny rubriky blogu. Jednoduše vyberte kategorii a pro přidání klikněte na tlačítko Přidat do menu.

Rubriky
Rubriky

Rubriky se poté zobrazí stejně jako stránky a stejně s nimi můžete i zacházet.

Přidání vlastních odkazů do navigačního menu

Pokud chcete přidat odkaz na vlastní sociální profil nebo na jinou stránku, jednoduše v levém sloupci klikněte na záložku Custom Links. Jsou zde pouze dvě pole. První je určeno pro URL odkazu a druhé pole pro text odkazu.

Vlastní odkaz
Vlastní odkaz

Je nezbytné aby všechny odkazy začínaly s http:// nebo https://, jinak budou nefunkční.

Editace položek navigačního menu

Když přidáte stránky nebo rubriky do navigačního menu, WordPress automaticky použije titulek stránky nebo rubriky jako text odkazu. To lze však jednoduše změnit. Všechny položky menu můžete upravit pomocí kliknutí na šipku vedle názvu položky.

Nastavení položky menu
Nastavení položky menu

Zde jde změnit titulek nebo text odkazu. Také je možné přidat vlastnosti odkazu. Nezapomeňte změny uložit.

Odstranění odkazu z navigačního menu

Pro odstranění položky menu stačí kliknout na šipku vedle názvu položky a poté na tlačítko Odstranit. Následně bude položka z menu odstraněna.

Smazání položky menu
Smazání položky menu

Přidání navigačního menu do sidebaru nebo pomocí widgetu

Navigační menu lze umístit kromě lokací určených šablonou také do oblasti sidebaru jako widget. Můžete to udělat na stránce Vzhled -> Widgety.  Vyberte widget Menu a přetáhněte ho do oblasti pro widgety, kam chcete menu umístit.

Widgety
Widgety

Dále je nutné pojmenovat widget a zvolit menu z rozbalovací nabídky. Nakonec klikněte na tlačítko Uložit.

Menu v sidebaru
Menu v sidebaru

Do navigačního menu jde také přidat také sociální ikony, například pomocí pluginu Menu Social Icons.

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte email, ať o nic nepřijdete!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

10 názorů na “Jak přidat navigační menu ve WordPressu”

 1. Ondřej Macl

  Dobrý den, a jak, prosím, zařídit, pokud chci vytvořit rozbalovací menu, aby jedna z nadřazených položek se vůbec neotvírala (a sloužila tedy pouze k rozbalení sobě podřazených položek)? Je to vůbec možné? S díkem za odpověď, Ondřej M.

  1. Tomáš Cirkl

   Tu položku uděláte jako vlastní odkaz a na místo odkazu dáte #. Poté až se to uloží tak ten # smažete a opět menu uložíte.

 2. Jiří Franěk

  Mám pocit, že to nefunguje tak jak by mělo. Jak vytvořit samorozbalovací menu to znamená.
  NADPIS1 a pod ním schované podnadpisy, které uživatel neuvidí dokud nenajede myší na NADPIS1
  Protože pod NP1 mám třeba 20 položek a nechci ten výčet stránek uvádět okamžitě, když mám ještě NP2 a NP3 pod kterými je taky 5 stránek schovaných.Chci aby šlo vidět menu kde bude vidět na prví pohled NP1,2,3 a až potom když člověk na tyto NP najede myší se mu rozbalili

  1. Má to být otázka?

   https://ctrlv.cz/WzOP Návody jsou v menu po najetí se zobrazí Mu online a mu legend po najetí na mu online se rozbalí dané menu. Někdy záleží i na použité šabloně.

 3. Dobrý den,

  připravuji nový web na WordPressu a používám šablonu Themify iTheme2. Návod na menu máte skvěle popsán. Naneštěstí jsem zjistil, že má šablona Themify iTheme2 (ostatní to nedělají) nějak do menu sama vkládá položku “Home” a v menu není uvedena, takže ji nemohu odstranit. Prolezl jsem snad celé nastavení šablony a nevím, jak se nabídky “Home” zbavit. Dokázal byste mi s tím prosím poradit?

 4. Dobrý den,

  potřeboval bych poradit. Menu si poskládám, tak jak potřebuji. Problém mám v tom, že pokud kliknu
  z hlavního menu na 1. podřazenou položku, tak se na její stránce, pokud na ní navazuje další podřazená položka neobjeví menu, ve kterém bych mohl pokračovat. Tato stránka zůstane volná. Jde to nějak udělat, aby se na každé podstránce objevovalo menu?

  1. Zdravím,
   musel byste na každé stránce mít speficiké podmenu, které by se nastavovalo vždy pro konkrétní stránku. Nejspíše by bylo potřeba to řešit na úrovni šablony.

 5. Zdravím,
  Jak prosím docílím nového menu, které by se mi automaticky vygenerovalo na můj pokyn na základě importovaných woocommerce kategorií?
  Dejme tomu, že mám po importu produktů nově vytvořeno cca 300 kategorií a subkategorií. To je strom jako blázen.. Ručně to menu naklikávat mi v roce 2020 přijde jako nesmysl. Plugin JC Submenu mi nefunguje.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru