Jak ve WordPressu snížit dobu do načtení prvního bajtu (TTFB)

Chcete zlepšit výkon svých WordPress webových stránek a snížit dobu do načtení prvního bajtu (TTFB)?

Při optimalizaci doby načítání WordPress webu mnoho lidí přehlíží stranu serveru. Snížení TTFB (anglická zkratka Time To First Byte) pomůže zrychlit váš web a poskytne lepší uživatelský zážitek.

V tomto článku vám ukážeme, jak ve WordPressu snížit TTFB.

Co je to doba do načtení prvního bajtu (TTFB)?

TTFB, neboli doba do načtení prvního bajtu, je doba, za kterou server odpoví na požadavek a načte webovou stránku v prohlížeči uživatele.

Zjednodušeně řečeno, TTFB měří dobu mezi kliknutím uživatele na webovou stránku a okamžikem, kdy prohlížeč začne poprvé přijímat odpověď od serveru, kde se webová stránka nachází.

Čím déle trvá serveru odeslání prvního bajtu dat, tím déle trvá prohlížeči zobrazení webové stránky. Na výpočtu TTFB se podílí několik faktorů. Zohledňuje například vyhledávání DNS, handshake TLS, připojení SSL a další.

Podívejme se tedy, proč je důležité TTFB zkrátit.

Proč ve WordPressu snížit dobu do načtení prvního bajtu (TTFB)?

Čas do prvního bajtu je jedním z faktorů, které mohou ovlivnit celkovou rychlost WordPress webu, a je to důležitá metrika, kterou je třeba sledovat.

TTFB vypovídá o rychlosti odezvy serveru vašeho webu a jeho snížení vám pomůže poskytnout lepší uživatelské prostředí. Vaši návštěvníci nebudou muset čekat na načtení webových stránek. Na oplátku vám to pomůže zvýšit konverze, získat více potenciálních zákazníků a generovat prodeje.

Podle výzkumů může zpoždění načítání stránek o 1 sekundu vést k 7% poklesu konverzí, 16% poklesu spokojenosti zákazníků a 11% ztrátě zobrazení stránek.

Kromě toho může zlepšení skóre TTFB také zlepšit WordPress SEO.

Společnost Google používá k měření výkonu a celkové uživatelské zkušenosti na webových stránkách takzvané Core Web Vitals.

TTFB není metrikou Core Web Vitals, ale lze ji použít pro diagnostické účely. Protože měří, jak rychle webový server reaguje, můžete pomocí TTFB zjistit, zda je něco v nepořádku a zda to nemá vliv na celkové Core Web Vitals vašeho webu.

Podívejme se na různé způsoby měření doby do přijetí prvního bajtu.

Jak zkontrolovat TTFB na svých webových stránkách

Ke kontrole doby do načtení prvního bajtu (TTFB) vašeho WordPress můžete použít různé nástroje, které jsou zdarma.

Google PageSpeed Insights

Google PageSpeed Insights je bezplatný nástroj společnosti Google, který analyzuje rychlost vašich stránek na mobilních zařízeních a počítačích. Poskytuje celkové hodnocení ze 100 a měří Core Web Vitals spolu s dalšími metrikami, včetně doby do načtení prvního bajtu.

Web otestujete jednoduše. Stačí když do nástroje PageSpeed Insights vložíte URL vašeho webu a kliknete na tlačítko Analyzovat.

Nástroj poté analyzuje vaše webové stránky a zobrazí výsledky.

Můžete si pak zobrazit skóre času do načtení prvního bajtu (TTFB) a další metriky.

PageSpeed Insights TTFB

GTmetrix

Dalším způsobem, jak změřit TTFB vašeho WordPress webu, je použití GTmetrix. Jedná se o bezplatný nástroj, který rovněž měří rychlost vašeho webu.

Stačí navštívit webovou stránku GTmetrix a zadat adresu URL svého webu. Poté pokračujte a klikněte na tlačítko Test your site.

Analýza webu a zobrazení výsledků zabere nástroji několik minut.

Na kartě Waterfall můžete zobrazit dobu odezvy zdrojů a prvků webové stránky. GTmetrix ji zobrazí v datech TTFB jako “Waiting” (čekající).

GTmetrix TTFB

Tipy jak snížit dobu do načtení prvního bajtu (TTFB)

Nyní, když už víte, jak měřit TTFB, je dalším krokem jeho snížení a zlepšení výkonu webu.

Podívejme se na různé kroky, které můžete podniknout, abyste zkrátili dobu do prvního bajtu na svém WordPress webu.

1. Ujistěte se, že WordPress, pluginy a šablona jsou aktuální

Při optimalizaci webu kvůli TTFB a zlepšování celkového výkonu je nejjednodušší se ujistit, že používáte nejnovější verzi WordPressu.

Každá nová verze WordPressu přichází s vylepšením výkonu. To může znamenat optimalizaci dotazů, které spouštějí kód v databázi, vyřešení chyb, které by zpomalovaly váš web, a zvýšení celkové efektivity webu.

Aktualizace ve WordPress administraci
Aktualizace ve WordPress administraci

Stejně tak byste se měli ujistit, že pluginy a šablona jsou aktuální. Stejně jako u WordPress jádra mohou novější verze pluginů a šablon obsahovat optimalizaci výkonu, což může váš web zrychlit.

Navíc byste měli také zkontrolovat, zda některý plugin nebo šablona nezpomaluje váš web a nezvyšuje TTFB. TTFB můžete změřit a provést test rychlosti webu tak, že nejprve plugin aktivujete a poté jej deaktivujete, abyste vyloučili případné problémy.

Pokud používáte starší verze pluginů a šablon a nejste si jisti, jak je aktualizovat, přečtěte si našeho průvodce, jak správně aktualizovat  WordPress.

2. Aktualizace PHP verze

Aktualizace verze PHP může také výrazně zlepšit výkon webu a snížit dobu do načtení prvního bajtu.

PHP je programovací jazyk s otevřeným zdrojovým kódem, na kterém je WordPress napsán. Každá nová verze jazyka PHP zlepšuje výkon tím, že zefektivňuje procesy a snižuje využití paměti. Tím se snižuje zatížení serveru webu při načítání webových stránek.

Aktualizace PHP verze také pomáhá posílit zabezpečení WordPressu. Zabrání hackerům zneužít starší verzi PHP a získat přístup na vaše webové stránky.

Verzi PHP jakou váš web používá najdete v sekci Zdraví webu. Případnou aktualizaci PHP je pak potřeba vyřešit na hostingu.

3. Použití cachovacího pluginu pro WordPress

Dalším jednoduchým způsobem, jak nížit dobu do načtení prvního bajtu (TTFB), je použití cachovacího pluginu.

Do mezipaměti se po prvním načtení uloží dočasná kopie webové stránky, kterou lze na vyžádání rychle zobrazit. Tím se proces urychlí, protože WordPress nebude muset procházet všemi kroky generování stránky.

Například WP Rocket je jedním z nejlepších pluginů cachování, který je vhodný pro začátečníky. Automaticky optimalizuje vaše stránky pro zvýšení výkonu a nabízí funkce, jako je postupné načítání obrázků, předběžné načítání DNS a další.

Další tipy najdete také v našem průvodci pro zlepšení rychlosti a výkonu WordPressu.

4. Přidání webu do CDN

Mimo pluginu pro ukládání do mezipaměti můžete ke snížení TTFB webu WordPress použít také síť pro doručování obsahu (CDN).

CDN je síť serverů, která doručuje obsah z vašich webových stránek v mezipaměti uživateli na základě jeho zeměpisné polohy.

To urychluje proces zobrazování webových stránek uživatelům, kteří se nacházejí daleko od serveru webu. Lidé nebudou muset čekat, než požadavek na stránku projde celou cestu na server. Místo toho síť CDN okamžitě zobrazí verzi dané stránky uloženou v mezipaměti.

Mezi populární CDN služba patří například Cloudflare nebo Sucuri.

5. Optimalizace WordPress databáze

Můžete také optimalizovat databázi a komprimovat soubory webových stránek, abyste snížili dobu do načtení prvního bajtu a zlepšili výkon.

Pokud databáze vašeho webu obsahuje nepotřebné informace a nebyla dlouho čištěna, může to snížit TTFB. Například smazané příspěvky, revize příspěvků a nevyžádané komentáře se mohou nacházet v databázi a ovlivňovat TTFB.

Ty můžete odstranit ručně, abyste databázi vyčistili, nebo můžete použít plugin, který vše vyřeší za vás.

6. Přechod na rychlejší hostingovou službu

Výběr správného poskytovatele hostingu je pro vaše webové stránky důležitý. Profesionální hostingové služby jsou optimalizovány pro rychlost a zajišťují vysoký výkon.

U nás mezi dobré hostingy patří wp-hosting.cz

Často kladené dotazy týkající se snížení doby do načtení prvního bajtu (TTFB)

Zde jsou některé časté dotazy našich uživatelů týkající se snížení doby do načtení prvního bajtu (TTFB).

Co je dobrý TTFB?
Podle vývojářů prohlížeče Google Chrome bývala dobrá hodnota TTFB pod 0,8 sekundy. Toto číslo však závisí na obsahu, který na stránce máte. Například statická stránka bude mít nižší TTFB ve srovnání s dynamickou stránkou.

Co je součástí TTFB?
TTFB měří dobu, za kterou prohlížeč uživatele obdrží první bajt dat ze serveru webové stránky. Zahrnuje několik věcí, jako je vyhledávání DNS, předání TLS, připojení SSL a další.

Jak se TTFB měří?
K měření TTFB můžete použít různé nástroje třetích stran, například GTmetrix nebo Google PageSpeed Insights.

Proč je můj TTFB tak vysoký?
Důvodů vysokého TTFB může být několik. K vysokému TTFB může vést například pomalý webový server, umístění serveru, pomalá odezva DNS, obsah s velkým množstvím obrázků a videí a problémy s konfigurací.

Neuteklo vám něco?

Pokrok a WordPress na nikoho nečekají, tak nám tu raději nechte email, ať o nic nepřijdete!

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Správa WordPress webu

Nemusíte na to být sami. Pomůžeme vám s pravidelnou údržbou i novými vylepšeními.

Více informací

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru