WordPress obecně

Seriál „Obecný úvod do WordPressu“: 9. část – Tvorba obsahu

Autor příspěvku Martin H.

Redakční systém WordPress nabízí velmi snadné a intuitivní vytváření obsahu. Obsah dělí na tzv. příspěvky a stránky. Stránky jsou statické a používají se pro tvorbu obsahu typu O firmě, Kontakt nebo Kde nás najdete. Příspěvky fungují jako novinové články, které lze opatřit popisnými štítky a řadit do tematických kategorií. Příspěvky se primárně zobrazují ve formě seznamu nejnovějších článků na hlavní straně webu a uživatel je může filtrovat podle kategorií a štítků.

Jak vytvořit stránku

Stránku můžete vytvořit v menu Stránky | Vytvořit stránku. Otevře se vám jednoduché rozhraní, které umožňuje psaní a editaci textu a nastavení vlastností stránky a její publikování. Můžete tady například nastavit vizuální šablonu a kde se má v navigaci webu zobrazovat odkaz na tuto stránku.

Jak vytvořit příspěvek

Příspěvek můžete vytvořit v menu Příspěvky | Vytvořit příspěvek. Opět se vám otevře jednoduché editační rozhraní, narozdíl od stránek obohacené o možnost přiřazení štítků a kategorií. Tady můžete zadat název příspěvku, definovat jeho trvalý odkaz a napsat vlastní text článku. Při psaní delšího textu se nemusíte bát výpadku elekřiny či zamrznutí počítače. Článek by se měl pravidelně ukládat do databáze ve formě konceptu. Editor pro psaní textu můžete používat jako běžný textový editor, který zvládá funkce jako je tučný či lomený text, vytváření seznamů, automatické zarovnání textu, kontrola pravopisu nebo vkládání hypertextových odkazů či obrázků. Ti, kdo preferují jazyk HTML, si mohou editor přepnout do HTML režimu a psát text příspěvku rovnou v HTML.

Jak publikovat příspěvek

Možnosti publikování příspěvku jsou dostupné v panelu Publikovat právě vytvářeného článku. Můžete si zde zobrazit náhled příspěvku, tedy jak bude článek vypadat za použití aktuální vizuální šablony, dále změnit viditelnost článku, čas publikování a stav článku. Každý příspěvek může nabývat stavů: koncept, čekající na schválení nebo publikovaný. Viditelnost definuje, zda je článek viditelný pro širokou veřejnost, zda je přístupný po zadání hesla nebo je viditelný pouze pro autora. Čas publikace můžete nastavit jak do minulosti tak do budoucnosti. Příspěvek se podle toho přesune na chronologicky správné místo v seznamu nejnovějších článků.

Jak na nastavení dalších parametrů příspěvku

Kromě výše uvedených vlastností lze u každého příspěvku nastavit také štítky v panelu Štítky, zařadit článek do rubrik v panelu Rubriky, přiřadit ke článku náhledový obrázek a v panelu Komentáře povolit nebo zakázat vkládání komentářů a spravovat vložené komentáře. Pro hromadné nastavování parametrů více příspěvků slouží menu Příspěvky | Přehled příspěvků, kde můžete články jak vyhledávat a filtrovat tak mazat a editovat.

Všechný díly seriálu “Úvod do WordPressu”

Seriál „Obecný úvod do WordPress“: 1. část – Před instalací
Seriál „Obecný úvod do WordPress“: 2. část – Instalace
Seriál „Obecný úvod do WordPress“: 3. část – Základní nastavení
Seriál „Obecný úvod do WordPress“: 4. část – Pokročilé možnosti nastavení
Seriál „Obecný úvod do WordPress“: 5. část – Úprava vzhledu pomocí motivů
Seriál „Obecný úvod do WordPress“: 6. část – Úprava vzhledu pomocí CSS a PHP
Seriál „Obecný úvod do WordPress“: 7. část – V praxi
Seriál „Obecný úvod do WordPress“: 8. část – Vhodná rozšíření
Seriál „Obecný úvod do WordPress“: 9. část – Tvorba obsahu
Seriál „Obecný úvod do WordPress“: 10. část – Statistiky a měření návštěvnosti
Seriál „Obecný úvod do WordPress“: 11. část – Aktualizace a zálohy

O autorovi

Martin H.

Hobby programátor, IT nadšenec a nepoučitelný kritik.

Zanechat komentář

WordPress školení pro začátečníky a mírně pokročilé (Praha 15.5.2019)

Získejte více informací o WordPress!

Připojte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít informace, novinky a návody ze světa WordPressu.

Úspěšně jste se zapsali do našeho newsletteru. Děkujeme!

Tomáš Cirkl

Tomáš Cirkl

WordPress specialista

Blog WPlama.cz píši už více než 3 roky. O WordPress přednáším a pořádám školení. Pro své klienty vytvářím a spravuji webové stránky.