WordPress návody

Pro začátečníky: Detailní pohled na tvorbu příspěvku

Vytvořit nový příspěvek
Autor příspěvku Tomáš Cirkl

Další příspěvek je věnovaný především nováčkům. Ačkoliv je přidání příspěvku ve WordPressu velmi jednoduché a intuitivní, rozhodli jsme se projít každou část a detailněji ji popsat. Doufáme, že tak pomůžeme s vytvářením prvních příspěvků na nově vznikajících stránkách. Pokusíme se zde projít všechny základní vlastnosti, které máte k tvorbě příspěvku k dispozici.

Tento návod je vytvořený na české verzi WordPressu 3.9.1, je možné, že v budoucnu dojde k různým změnám.

Než začneme popisovat jednotlivé části, bude dobré si je na úvod všechny vyjmenovat. Obrázek poslouží k lepší orientaci.

Rozmístění prvků na stránce

Rozmístění prvků na stránce

 1. Název příspěvku
 2. Trvalé odkazy
 3. Mediální soubory
 4. WYSIWYG editor
 5. Publikovat
 6. Formát
 7. Rubriky
 8. Štítky
 9. Náhledový obrázek
 10. Stručný výpis příspěvku
 11. Odeslat trackbacky
 12. Uživatelská pole
 13. Komentáře
 14. Název v URL
 15. Autor

 

Po základní instalaci jsou viditelné Název příspěvku, Trvalé odkazy, Mediální soubory, WYSIWYG editor, Publikovat (tyto jsou viditelné vždy a nejdou deaktivovat), Formát, Rubriky, Štítky a Náhledový obrázek.

Výběr - Nastavení zobrazených informací

Výběr – Nastavení zobrazených informací

Zbytek je nutné aktivovat. Uděláte to tak, že při vytváření příspěvku kliknete v levém horním rohu na Nastavení zobrazených informací a zaškrtnete tu vlastnost, kterou chcete zobrazit. Zároveň zde můžete nastavit rozmístění stránky, a to pouze výběrem počtu sloupců.

Nastavení zobrazených informací

Nastavení zobrazených informací

Detailní pohled na jednotlivé části rozhraní

Podívejme se tedy jednotlivě a detailněji na všechny rozhraní tvorby příspěvků.

Název příspěvku

Jedná se o textové pole, do kterého se píše samotný název příspěvku.

Název příspěvku

Název příspěvku

Trvalé odkazy

Zobrazí se až po vyplnění Názvu příspěvku. V případě, že nemáte nastaveny “přátelské” URL a využíváte pouze ID, se s URL adresou příspěvku zobrazí i tlačítko Změnit trvalé odkazy, které vás vezme do nastavení permalinků. Více informací najdete v 3. kapitole článku o SEO optimalizaci WordPressu.

Trvalé odkazy - Změnit trvalé odkazy

Trvalé odkazy – Změnit trvalé odkazy

Jestliže již máte přátelské URL adresy nastaveny, bude zde tlačítko Upravit, které slouží k editaci URL adresy příspěvku.

Trvalé odkazy - Upravit

Trvalé odkazy – Upravit

Mediální soubory

Tlačítko sloužící pro nahrání dokumentů do WordPressu. Soubory můžete nahrávat z počítače nebo URL adresy.

Mediální soubory

Mediální soubory

Po kliknutí na tlačítko se zobrazí vyskakovací nabídka, která umožňuje veškerou správu mediálních souborů. Můžete v ní nahrávat soubory, vytvářet galerie, vkládat dokumenty do stránky, nastavovat náhledové obrázky, doplňovat nebo i upravovat informace o dokumentech.

Mediální soubory - správa

Mediální soubory – správa

WYSIWYG editor

WYSIWYG (někdy také vizuální editor) je akronym anglické věty „What you see is what you get“, česky „co vidíš, to dostaneš“. Slouží k tvorbě těla příspěvku, jeho editaci a formátování. Je to užitečný pomocník, který začátečníkům hodně usnadní práci. Nicméně může u něj docházet s problémům s generováním zbytečného množství kódu, v tom případě ho lze vypnout. Dále také přináší informace o článku, jako například počet slov v článku, datum posledního uložení konceptu či datum a jméno uživatele, který provedl poslední úpravy.

Vizuální editor WordPressu

Vizuální editor WordPressu

Publikovat

Malý box umístěný v pravém horním rohu nabízí velké množství funkcí. V jeho horní části najdete dvě tlačítka Uložit koncept (uloží rozpracovaný dokument) a Náhled (otevře nové okno v prohlížeči a zobrazí připravovaný příspěvek).

Dále pak obsahuje 4 druhy nastavení příspěvku. Jejich nastavení je možné po kliknutí na odkaz Upravit, který se nachází na úrovni každého z nich. Jedná se o:

 • Stav – určuje zda se jedná o rozpracovaný dokument, nebo dokument určený ke schválení pro editora.
 • Viditelnost – příspěvek může být veřejný, chráněný heslem anebo pouze soukromý.
 • Starší verze – umožňuje se vrátit v čase a porovnat změny provedené u příspěvku. Změny je možné vyvolat zpět.
 • Publikovat – příspěvek můžete publikovat okamžitě, anebo naplánovat jeho zveřejnění na určitý den, rok a hodinu.

Ve spodní části boxu Publikovat je odkaz Odstranit, který příspěvek přesune do koše WordPressu a tlačítko Publikovat / Naplánovat.

Publikovat

Publikovat

Formát

WordPress může nabízet až 8 typů příspěvků. Jedná se o Normální, Poznámka, Obrázek, Video, Audio, Citace, Odkaz a Galerie. Výběrem formátu příspěvku ovlivníte jeho vzhled. Nicméně vždy záleží na dané šabloně, zda formát příspěvku podporuje či nikoliv.

Formát

Formát

Rubriky

Pomocí boxu Rubriky můžete umístit příspěvek do jedné nebo více rubrik na stránce. Případně můžete i rubriky vytvářet.

Rubriky

Rubriky

Štítky

Obdobně jako Rubriky pracuje i box Štítky. Můžete zde k příspěvku vytvářet štítky, případně vybírat z nejpoužívanějších. Štítky můžete zadávat po jednom, nebo po více oddělené čárkami.

Štítky

Štítky

Náhledový obrázek

Náhledový obrázek většinou zobrazuje u příspěvku v rubrice. Najdete zde jen odkaz Zvolit náhledový obrázek, který otevře okno stejné jako je u Mediálních souborů. Zde pak vyberte ze stávajících obrázků nebo nahrajete obrázek nový.

Náhledový obrázek

Náhledový obrázek

Stručný výpis příspěvku

U některých příspěvků není vhodné, aby jejich náhledový popis v rubrice byl začátek příspěvku. Pomocí Stručného výpisu příspěvků můžeme tento generovaný popis nahradit vlastním.

Stručný výpis příspěvku

Stručný výpis příspěvku

Odeslat trackbacky

Trackback je nástroj WordPressu, pomocí něhož mohou bloggeři komunikovat mezi svými webovými stránkami. V podstatě tak říkáte: “Tenhle příspěvek by tě mohl zajímat“.

Do pole vložíte URL stránky, která by měla být upozorněna. Pokud však odkazujete na web fungující na WordPressu, tak bude upozorněn automaticky pomocí pingbacku a žádná další akce už není potřeba.

Odeslat trackback

Odeslat trackbacky

Uživatelská pole

Používají se v případě, když šablona, kterou máte na stránkách aktivní, podporuje speciální natavení. Informace o uživatelských polích by měla být obsažena v dokumentaci šablony.

Uživatelská pole

Uživatelská pole

Komentáře

Umožňuje povolit nebo zakázat komentáře a pinkbacky u příspěvku. Může se hodit v případě, že píšete příspěvek s nějakým oznámením, u kterého není nutné, aby byl komentován.

Komentáře

Komentáře

Název v URL

Změní URL adresu příspěvku. Funguje podobně jako tlačítko upravit u Trvalého odkazu. URL adresu napište do pole.

Název v URL

Název v URL

Autor

Velmi užitečné nastavení, pomocí kterého můžete změnit autora příspěvku. Stačí jen vybrat nového autora z nabídky.

Autor

Autor

O autorovi

Tomáš Cirkl

Baví mě Internet a zvláště pak redakční systém WordPress. Jsem pravidelným účastníkem a přednášejícím na WordCamp Praha a WordPress konferencích.

Zanechat komentář

Získejte více informací o WordPress!

Připojte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít informace, novinky a návody ze světa WordPressu.

Úspěšně jste se zapsali do našeho newsletteru. Děkujeme!